Plzeň se loučila s Rajtoralem

Skandovaným potleskem se fanoušci fotbalistů Plzně loučili s bývalým hráčem Viktorie Františkem Rajtoralem, který 23. dubna spáchal v Turecku sebevraždu. Před sobotním ligovým zápasem s Duklou běželo na stadionu vzpomínkové video, které fanoušci doprovodili téměř čtyřminutovým potleskem ve stoje, mnozí přitom měli slzy v očích. Příznivci Viktorie vzpomínali na Rajtorala celý týden, když před stadionem vzniklo pietní místo, na kterém zapálili stovky svíček a kam nanosili vzpomínkové předměty.

Téměř každý, kdo dorazil na zápas, pak nejprve zavítal na toto pietní místo, kde vznikaly zástupy. Další skandovaný potlesk následoval těsně před výkopem místo tradiční minuty ticha a připojili se k němu všichni hráči i rozhodčí na hrací ploše. A úvod zápasu se nesl v duchu skandování Rajtoralova jména.

Když pak ve 21. minutě vstřelil úvodní gól utkání Milan Petržela, věnoval ho do nebe právě svému zesnulému kamarádovi. Stejné gesto ukazováčky zvednutými k nebi udělal po proměněné penaltě také Marek Bakoš. Těsně před poločasem pak skalní příznivci Plzně vytvořili v kotli choreo, při kterém Rajtoralovu podobiznu podsvítili červenými světlicemi. Použití pyrotechniky měli tentokráte dopředu povolené, jinak je jakákoli pyrotechnika na stadionu zakázána.

Hráče, který s Plzní získal čtyři mistrovské tituly, dvakrát si zahrál skupinu Ligy mistrů a zařadil se mezi nejvýraznější postavy v historii Viktorie, uctilo i vedení klubu, které navždy vyřadilo Rajtoralovo číslo 27. Jeho dres jako památku vyvěsilo na stadionu vedle jižní rohové věže. V této sezoně nosil dres číslo 27 bývalý rakouský reprezentant Andreas Ivanschitz, který se ho ale vzdal a v sobotu večer už nastoupil s novým číslem 33.