Plzeň o krok vpředu

I když se v této dekádě již pětkrát radovali z mistrovského triumfu, nespí ve Štruncových sadech na starých vavřínech. Při startu zimní přípravy, kterému osobně přihlížel řídící triumvirát Paclík-Šádek-Mysliveček, se mohla Plzeň kromě tří v předstihu získaných posil, což je ostatně tradiční personální metoda managementu Viktorie, pochlubit ještě jednou průkopnickou novinkou. Západočeský klub má nyní jako první v tuzemské lize k dispozici hřiště s vyhřívaným trávníkem i v tréninkovém areálu, které bude využívat především ve finiši přípravného období.

Proto letos neabsolvují viktoriáni dvě soustředění v teplých evropských krajích, jako tomu bývalo v minulých letech, ale jen jedno ve druhé polovině ledna ve španělské Malaze. Poslední dny před jarním rozjezdem na dvou fotbalových frontách stráví svěřenci trenéra Pavla Vrby na domácí trávě a zároveň i pošetří tu hlavní v Doosan Areně. Vyhnou se i riziku případných zranění na „umělce“, kterou by museli vzít zavděk, pokud by na začátku února panovalo ve středu Evropy mrazivé počasí nebo napadla sněhová nadílka, totéž platí rovněž o hrozbě teplotního šoku na zdravotní stav hráčů.

Všichni tři zimní novicové jsou cizinci, i když u Slováka Erika Pačindy by se spíš hodil přívlastek soused. Jean-David Beauguel a Joel Kayamba však v Česku několik let žijí, takže jsou na zdejší ligu i život dostatečně aklimatizovaní. Druhý z nich, záložník z Demokratické republiky Kongo, který si proklestil cestu na prvoligové výsluní z krajského přeboru v Hlinsku, dokonce obdivuhodně zvládl úskalí českého jazyka a tímto komunikačním benefitem příjemně překvapil své nové plzeňské spoluhráče! Potvrdil tak na dálku často opakovanou repliku zkušeného jabloneckého kouče Petra Rady, že zahraniční fotbalisté by se měli co nejrychleji naučit alespoň základy češtiny, jako musejí naši hráči v cizině zvládnout tamní nejfrekventovanější jazyk…