Pavel Krmaš: „Teď už končím definitivně!“

Pavel Krmaš: „Teď už končím definitivně!“

Loni v květnu, po osmi letech strávených ve Freiburgu, oznámil konec kariéry. Po měsíci si ale obránce PAVEL KRMAŠ všechno rozmyslel a upsal se druholigovému Hradci Králové. Nechtěl se loučit sestupem a vlastencem v závěrečném duelu bundesligy, který stvrdil pád. Výsledek? Hradec dotáhl zpátky mezi českou elitu. „Odcházím spokojený,“ říká 36letý Krmaš. Zatímco ve Freiburgu si vydobyl velké jméno, v Česku je neprávem nedoceněný. Vždyť kdo se může pochlubit 100 starty v bundeslize, jedné z nejlepších soutěží světa?

„Říká se, že dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. Já jsem před rokem už jednou končil, nakonec jsem to přehodnotil. Freiburgu jsem se loučil sestupem, navíc jsem si dal vlastní gól v rozhodujícím zápase. Jsem rád, že jsem se odhodlal hrát ještě rok v Hradci. Ale teď už je to opravdu definitivní. I vzhledem k tomu, že jsem byl nyní na operaci s kolenem. Není ani setina procenta naděje, že bych si to rozmyslel.

„POSTUPEM JSEM SMAZAL DLUH VŮČI HRADCI“

Šel jsem do Hradce s tím, že mu chci pomoct s návratem do první ligy. Tento záměr se povedlo naplnit. Měl jsem u klubu vroubek, před odchodem do Německa jsem v Hradci odehrál sezónu a sestoupili jsme. Teď jsem bilanci vyrovnal, smazal jsem dluh, který jsem vůči klubu cítil. Skončil bych ale tak jako tak, s tím jsem sezónu začal. 

„KARIÉRU JSEM NEMĚL VŮBEC ŠPATNOU“

Nedávno jsem četl rozhovor se sprinterem Usainem Boltem. Říkal, že kdyby trénování tolik nebolelo, a člověk s rostoucím věkem neztrácel výkonnost, závodil by klidně do konce života. U mě by to bylo podobné. Tělo ale už vysílá signály, že je opotřebované. Odcházím spokojený. Když se ohlédnu zpětně, neměl jsem kariéru vůbec špatnou.

„NÁVRAT BYL RAZATNÍ ZMĚNOU“

Připouštím, že loňský návrat do Česka razantní změna. Člověk byl z Německa zvyklý na plné stadióny, fotbal se tam dělá na nejvyšší profesionální úrovni. Já ale věděl, do čeho jdu, Hradec jsem znal. Už méně druhou ligu, jenže já jsem nikdy nebyl náročný na podmínky. Moje očekávání se naplnila.

Spousta lidí nás od návratu zrazovala. Po přestěhování nás s manželkou čekala spousta jednání na úřadech. Byli jsme ale totálně pozitivně překvapeni přístupem administrativních pracovníků. Varování, která jsme od lidí kolem nás dostávali, úplně vyvrátili. Nás to s rodinou vždycky táhlo domů, tady to máme rádi.

„ZKUŠENOSTI Z NĚMECKÉHO FOTBALU BYCH DOVEDL VYUŽÍT“

Zatím v hlavě nemám, čemu se budu věnovat dál. Vím jediné: chtěl bych zůstat u fotbalu. Otázkou je, kde. V Hradci Králové si to dovedu představit. Ve městě bydlím, mám ke klubu vztah, prošel jsem mládeží, zahrál jsem si v A-týmu. Je to pro mě srdeční záležitost. Uvidíme, jestli o mě bude zájem. A pokud ano, na jaké pozici. Zatím na tyto otázky odpovědět neumím.

Známí a kamarádi se mě ptají, jestli mám blíž k roli trenéra, nebo funkcionáře. Nechci vyloučit ani jedno. Nikdy jsem však neměl touhu být koučem u mužů. Moje myšlenky se ubírají směrem k mládeži. Neskrývám, že se mi líbí, na jakých principech fotbal v Německu funguje. Měl jsem možnost je dobře poznat, myslím, že bych zkušenosti dovedl využít. Ovšem jedna věc je to, co bych chtěl já, a druhá, co případně nabídne klub.

„DÍKY POSTUPU FREIBURGU PROŽÍVÁM DVOJÍ RADOST“

Freiburgu se stejně jako Hradci povedl návrat do první ligy. Prožívám díky tomu dvojí radost. Freiburg je pro moji rodinu druhý domov, přeju mu jen to nejlepší. S lidmi z klubu jsem v kontaktu, občas si zavoláme i s trenérem Streichem. Nejvíc ve spojení jsem ale s fyzioterapeutem. S osobou, která se mnou měla nejvíc práce.“ (směje se)

PAVEL KRMAŠ

Narozen: 3. března 1980. Výška: 193 cm. Váha: 83 kg. Stav: manželka Michaela, dcery Kateřina (7) a Veronika (4). Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: Slovan Broumov (1986-1991), TJ Náchod (1991-1994), Hradec Králové (1994-1999), Admira/Slavoj Praha (1999-2001), Sparta Praha (2001), Hradec Králové (2002-2003), Sparta Praha (2003), FK Teplice (2004-2007), SC Freiburg (2007-2015), Hradec Králové (2015-2016). Bilance v německé lize: 100 zápasů / 4 góly. Největší úspěchy: postup do základní skupiny Evropské ligy (2013), postup do první české ligy (2016).