Pavel Královec: „Chtěl bych skončit na vrcholu!“

Pavel Královec: „Chtěl bych skončit na vrcholu!“

Od roku 2012 figuruje nejlepší český arbitr PAVEL KRÁLOVEC v nejvyšší skupině Elite, jejíž název výmluvně napovídá, jaké zápasy jejím členům komise rozhodčích UEFA svěřuje. Jenže v této sezoně dvaačtyřicetiletý sudí na evropských trávnících oproti těm minulým jen paběrkoval, také na těch domácích ligových se po něm na delší dobu slehla zem…

V květnu jsem si zlomil pravou nohu nad kotníkem. Při běžném došlápnutí se ozval zvuk, jako když praskne větev… Na šest týdnů jsem dostal sádru, potom ještě na další dva. Ale protože se zlomenina nehojila podle představ lékařů, musel jsem podstoupit operaci, při které mi nohu sešroubovali. Začínal jsem po všech stránkách od nuly, trénovat jsem mohl až od poloviny srpna, v září jsem absolvoval dodatečně fyzické testy. Byl jsem trochu nervózní, takovou pauzu jsem dlouho neměl. Ale nechtěl jsem návrat uspěchat, zdraví je přednější. Musím to zaklepat, zlomená noha je v pořádku. Nejdřív jsem dostal delegaci na dva nebo tři zápasy ve druhé lize, teprve po nich jsem naskočil zpátky do první. Poslední utkání, které jsem odpískal před březnovým přerušením ligy kvůli pandemii koronaviru, byl záchranářský duel Karviná-Příbram. S kolegy-asistenty jsme měli jen jediný jarní mezinárodní výjezd, když jsme odřídili odvetu play-off Evropské ligy Basilej-APOEL Nikósia.

KAŽDÝ DEN JSEM ŘEŠIL VIDEOTESTY!“

Žiju v Domažlicích, což je region, který byl hodně zasažený COVID-19, zřejmě to souvisí i s blízkostí hranic do Německa, takže přijatá opatření tady byla extrémně náročná a tvrdá. Nepřipadalo v úvahu, abych vyrazil někam do okolí si zaběhat, fyzické tréninky jsem absolvoval doma na běžícím páse, případně v menší posilovně, kterou v domě mám… Až teprve před dvěma týdny došlo k rozvolnění, takže už můžeme na hřiště nebo na běžecký ovál. Každý den jsem řešil na videotesty, které jsme dostávali od komise rozhodčí UEFA, abychom nevyšli, jak se říká, ze cviku. Pak se k tomu přidala se studijními obrazovými materiály nejrůznějších herních situací i naše česká komise.

PUSTILI JSME SE DO REKONSTRUKCE DOMU…“

Člověk se musel i jinak zabavit, rodina si také musela zvyknout, že jsem den, co den doma, že neodjíždím na semináře, ligové zápasy nebo nelétám na utkáních evropských pohárů. Víc jsem se také věnoval práci ve firmě se svařovací technikou, kterou máme, vypomáhal jsem kolegovi a kolegyni, na což jindy nemívám moc času. A protože manželka musela zavřít kadeřnictví, které má, a byla rovněž doma, tak jsme se pustili do menší rekonstrukce domu. Jsme oba perfekcionisté, takže se nakonec protáhla na dva měsíce a udělalo se mnohem víc věcí, než jsme původně plánovali.

UŽ MI ZÁPASOVÝ STRES A TLAK CHYBÍ!“

Když se česká liga znovu rozběhne, těžko říct, v jaké formě budou nejen hráči, ale i my rozhodčí, neboť i my máme za sebou takhle dlouhou pauzu. Mně ten stres a tlak, který při zápasech zažíváme, už chybí, je to věc, která mě na fotbale a pískání baví. Samozřejmě, že na sobě cítím, že roky přibývají, příprava bolí čím dál víc. Myslím si, že dokážu odhadnout svoje mantinely a poznám, kdy už to nebude ono. Chtěl bych končit na vrcholu, a pokud mi bude držet zdraví, tak mám před sebou od léta aspoň ještě dvě sezony. Moji stabilní parťáci Ivo Nádvorník a Tomáš Mokrusch jsou věkově mladší, takže mohou v budoucnosti pomýšlet na další fotbalové mety s některým z kolegů, hlavních rozhodčích, jako jsou Petr Ardeleanu nebo Pavel Orel, kteří jsou také již delší dobu na listině FIFA.

BYL JSEM VE DVACÍTCE NA EURO 2020…“

Letošní EURO, které se mělo odehrát ve dvanácti evropských zemích, se termínově prakticky přesně o rok odložilo. Nyní máme před sebou ještě zbytek stávající přerušené sezony, která se protáhne kvůli pandemii hodně do léta, proto se posune i obvyklý začátek nové sezony. Na jaře jsem figuroval ve dvacítce rozhodčích, ze kterých by následně vznikla konečná nominace na evropský šampionát. Věřím, že nyní jsou naše šance ještě větší, že budeme mít víc zápasových příležitostí než vloni, kdy jsem na půl roku vypadl po zlomenině nohy. Kdybych se dostal na třetí mistrovství Evropy v řadě, lepší vyvrcholení svojí kariéry s píšťalkou bych si nemohl přát! Je to taky i naše společná motivace.“

PAVEL KRÁLOVEC

Narozen: 16. srpna 1977. Fotbalová profese: mezinárodní rozhodčí. Stav: ženatý, manželka Petra, dcera Karolina (15), syn Patrik (9). V české lize: od roku 2002. Na listině FIFA: od roku 2005, od roku 2012 v kategorii Elite. Největší úspěchy: účast na EURO 2016 ve Francii, účast na olympijském turnaji 2012 v Londýně, čtvrtý rozhodčí na EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, účast na MS hráčů do 17 let v Mexiku (2011).