Pavel Hoftych: „Trnava si v Evropě vybudovala kredit!“

Pavel Hoftych: „Trnava si v Evropě vybudovala kredit!“

Generální manažer PAVEL HOFTYCH píše s Trnavou historii. Spartak, který trénuje Radoslav Látal, došel senzačně do základní skupiny Evropské ligy, kde šokoval triumfem nad Anderlechtem. Účast na evropské scéně si však vybírá daň ve slovenské lize, i přes sobotní vysokou výhru nad Senicí (4:1) je úřadující mistr nadále ve spodní části tabulky.

„ČEŠI CHTĚLI VÍC NEŽ SLOVÁCI“

„Byl jsem moc rád, že před několika dny zavítala do Trnavy slovenská reprezentace. Navíc kvůli zápasu Ligy národů s Českem. Šlo o skvělé propojení českého a slovenského fotbalu v nádherném prostředí. Výsledek mohl dopadnout tak i tak, za stavu jedna jedna měli Slováci silnou patnáctiminutovku, mohli zápas přehoupnout na svoji stranu. Z Čechů bylo cítit, jak strašně chtějí. Přišlo mi, že víc než domácí, i proto se štěstí převážilo na naši stranu. Před výkopem jsem tipoval výsledek dva dva s tím, že i bod by byl pro Česko dobrý. Slováci byli v příznivější situaci, z přechozích zápasů měli vyšší sebevědomí.

„EXTEMPORE BYLO PRO KOUČE KOZÁKA POSLEDNÍ KAPKOU“

Po zápase se ve slovenském týmu děly věci, odstoupil trenér Kozák. Na Slovensku šlo o velké téma, nikdo to nečekal. Jano je obrovská persona, je svůj. U mužstva byl šest let, měl to založené na velkém respektu. Ten už asi nebyl takový. Někteří trenéři by v situaci, kdy několik hráčů porušilo životosprávu, nedělali další kroky. Můj názor je takový, že šlo o poslední kapku. Kvůli podobné události se od mužstva neodchází. V týmu zřejmě poslední dobu něco nefungovalo. Trenérovi vadily i manažerské hry, které koučům mnohdy podrývají nohy.

„KVŮLI STUPIDITĚ JEDNOTLIVCŮ BUDEME HRÁT BEZ DIVÁKŮ“

S Trnavou máme před sebou třetí zápas ve skupině Evropské ligy, na účast v ní jsme patřičně pyšní. Strašně nás ale mrzí, že za opakovanou stupiditu několika jedinců ve fanouškovském kotli (poznámka - pokřik s rasistickým podtextem), budeme hrát proti Záhřebu bez diváků. Celá naše evropská jízda s našimi možnostmi, financemi, je něco fantastického. Že jsme porazili Anderlecht je doslova neuvěřitelné. Byla to pro Slovensko první výhra ve skupině poháru po deseti letech. S devíti Slováky v základní sestavě, což všichni kvitují. V uvozovkách nám tedy fandí celé Slovensko. Troufám si tvrdit, že to, co jsme dokázali, docení až budoucnost.

„MÁME RESPEKT SOUPEŘŮ, TO JE NEJCENNĚJŠÍ“

Týden před druhým utkáním ve skupině jsme byli na istanbulském derby Fenerbahce- Besiktas. Pětapadesát tisíc diváků, pekelná atmosféra. Před vzájemným zápasem jsme zašli s managementem tureckého klubu na večeři, přijal nás předseda představenstva. Jednali s námi jako rovný s rovným. Je příjemné vidět, že si Spartak vybudoval v Evropě kredit. Účast v Evropské lize je pro nás přičuchnutím k velkému fotbalu. Trenér Radek Látal to zažil z pozice hráče, Já z role trenéra v předkolech, jako funkcionář to zažívám poprvé. Obrovská zkušenost, parádní zážitky. Máme respekt soupeřů, to je nejcennější.

„POHÁRY JSOU LOGICKY DANÍ LIZE“

Prezident Trnavy nedávno narazil na renomovanou studii, která vznikala deset let. Zaměřenou na kluby, které pravidelně hrají evropské poháry, a ty, které jen občas. Jednoznačně vyšlo, že účast v pohárech má vliv na ligovou soutěž. Zápasy v ní se lámou kolem sedmdesáté minuty, kdy v závěrečné fázi dotyčné kluby góly nedávají, naopak inkasují. My toto jenom potvrzujeme. Každému, kdo tvrdí, že se musí tento zápřah zvládat, říkám, že nemusí. Kdo si myslím, že je to jinak, je hlupák. Aspektů je tolik, že poháry jsou logicky daní lize. My se jen snažíme, aby škody v lize byly co nejnižší.

„MÁME UŽ ODEHRANÝCH 26 ZÁPASŮ“

Dám příklad. Hrajete ve čtvrtek večer v Turecku, přiletíte v pátek ve čtyři ráno. V neděli v šest večer nastoupíte proti Seredi. Cestování, krátký čas na regeneraci, do toho motivace ligových soupeřů, která je teď na topu. A také nastavení hlavy. Ve čtvrtek nastoupíte před 35 tisíci diváky, v neděli proti absolutně motivované Seredi před třemi a půl tisíci... Absolvovali jsme všechna čtyři předkola, už teď máme odehraných 26 zápasů, na konci podzimu jich bude 34. Což je de facto celá ligová sezona. Kdo na takový program není dlouhodobě zvyklý, hledá cestu, jak si s tím poradit. Je možné, že kdybychom hráli poháry tři roky po sobě, naučili bychom se v tom lépe chodit.“

PAVEL HOFTYCH

Narozen: 9. května 1967. Hráčská kariéra: Neštěmice (1973-1984), Spartak Ústí nad Labem (1984-1986), VTJ Žatec (1986-1988), RH Cheb (1988-1989), Slušovice (1989-1992), Svit Zlín (1992-1996), Klingenbach (Rakousko, 1996-1999), Slavia Kroměříž (1999-2000), Lůžkovice (2000-2001). Trenérská kariéra: FK Zlín (mládež, 1999-2002), Tescoma Zlín (2002-2006), FC Slovácko (B-tým, 2006), Tescoma Zlín (2006-2008), Bohemians 1905 (2008-2011), Spartak Trnava (2011-2012), Dynamo České Budějovice (2013-2014), ČR U19 (2014), ČR U20 (2014-2015), ČR U16 (2015-2016). Funkcionářská kariéra: generální manažer (Spartak Trnava, 2016-?). Největší úspěchy: mistr slovenské ligy (2018), účast v základní skupině Evropské ligy (2018).