Patrik Schick: „Začátky v Sampdorii byly těžké!“

Patrik Schick: „Začátky v Sampdorii byly těžké!“

Třináct gólů v dresu Sampdorie Janov v uplynulé sezóně z něj udělalo žádaný artikl, reprezentačního útočníka PATRIKA SCHICKA uhánějí evropské top kluby. V čele s Juventusem Turín a Dortmundem. Italská média už několik dnů hlásají, že 21letý střelec přestoupí do Juventusu, který prý souhlasí s výstupní klauzulí 25 miliónů eur (přibližně 665 miliónů korun).

„Nic k tomu říct zatím nemůžu,“ řekl Schick, který se s národním týmem po pondělní přípravě v Belgii chystá na důležitou sobotní kvalifikaci v Norsku.

„PŘES PŮL MILIARDY JE OPRAVDU HODNĚ PENĚZ“

„Ohledně případného přestupu nemůžu říct nic konkrétního. Snad jen, že jasno by mohlo být ke konci reprezentačního srazu, tedy po duelu v Norsku. V italských médiích se neustále spekuluje, kam půjdu. S mým manažerem panem Paskou jsme samozřejmě v kontaktu. Ale to, co se píše v novinách, spolu nekonzultujeme. Dokud to nebude hotové, nezabývám se tím. Myslím, že by mi to neprospělo. Snažím se soustředit na svoji práci. Tlak bere na sebe pan Paska. Ve hře je přes půl miliardy korun, to je opravdu hodně peněz. Když jsem před rokem přicházel do Sampdorie, ani ve snu by mě nenapadlo, že jednou budu stát tolik.

„IBRAHIMOVIC BYL ODMALA MŮJ VZOR“

Zaslechl jsem, že viceprezidentovi Juventusu Pavlu Nedvědovi připomínám Zlatana Ibrahimovice z doby, kdy začínal ve Staré dámě. Že prý mám ještě čas nabrat svalovou hmotu, stejně jako ji nabral postupně Zlatan. Samozřejmě se to hezky poslouchá. Musím se přiznat, že právě Ibrahimovic byl odmala můj vzor. Jenže Zlatan je jen jeden. Je mi ale teprve jedenadvacet, věřím, že na figuře ještě můžu zapracovat v posilovně. V Sampdorii máme na posilovnu speciální tým lidí, kteří mají přesné instrukce, co má každý z hráčů dělat. Nechávám to na nich.

„BYLO KLÍČOVÉ, ŽE JSEM TO NEZABALIL“

Góly v Janově jsem dával i na podzim, ale pouze jako střídající hráč. I po trefě proti Juventusu jsem znovu usedl mezi náhradníky. Začátky v Sampdorii byly těžké. Myslím, že bylo klíčové, že jsem to nezabalil. Nevěšel jsem hlavu, že po vstřelení gólu jsem příště zase nehrál. Nedával jsem najevo, že jsem nespokojený. V tento moment se to možná zlomilo. Ukázal jsem, že se přes to dokážu přenést. Nakonec jsem dal v uplynulé sezoně jedenáct gólů v lize a dva v Italském poháru. Co se tedy týká čísel, je to docela v pořádku. První sezonu v zahraničí můžu hodnotit pozitivně.

„BRANKY MI POMOHLY TAKÉ V KABINĚ“

Snažím se být stále stejný, zlepšovat se fotbalově. Když jsem do Sampdorie přestupoval, šel jsem tam s tím, že se chci prosadit. Byl jsem tak nastavený. Jsem rád, že se to takhle hezky podařilo. Pochopitelně mi k tomu pomohly góly. Ale co se týká tréninků a dalších věcí okolo, musel jsem trenérovi dokázat, že na to mám, že na mě může vsadit. Branky mi pomohly i v kabině. První přijetí po mém příchodu do klubu jsem měl jednodušší díky slovenským spoluhráčům (pozn. - Dávid Ivan a Milan Škriniar). Postupně jsem však našel cestu k ostatním. Jak mi to tam začalo padat, bylo to snazší.

„V NORSKU POTŘEBUJEME VYHRÁT“

V sobotu v Norsku nás čeká strašně důležitý zápas. Dá se říct, že hrajeme o všechno. Potřebujeme vyhrát, abychom si uchovali šanci na druhé místo ve skupině. Po takové sezoně, kterou jsem zažil, asi budou ode mě větší očekávání. Věřím, že si formu ze Sampdorie přenesu do reprezentace. Zápasem v Oslo ale pro mě sezona nekončí, připojím se k jedenadvacítce. Čeká nás EURO v Polsku, moc se těším. Na závěrečný turnaj jsem postoupil poprvé. Skupina s Německem, Itálií a Dánskem je těžká, doufám ale, že můžeme na šampionátu udělat úspěch.“

PATRIK SCHICK

Narozen: 24. ledna 1996. Výška: 186 cm. Váha: 75 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Hanka. Fotbalový post: útočník. Česká liga: 31 zápasů/ 8 gólů. Italská liga: 32 zápasů / 11 gólů. Hráčská kariéra: Sparta Praha (2002-2015), Bohemians 1905 (2015-2016), Sampdoria Janov (2016-?). Největší úspěchy: postup na EURO 21, nejlepší střelec celé kvalifikace o EURO 21, vítěz české ligy (2013/2014), vítěz Poháru FAČR (2013/2014), debut v národním týmu (2016).