Patrik Schick: „Můj čas určitě přijde!“

Patrik Schick: „Můj čas určitě přijde!“

Čtyři zápasy, pět gólů. Český útočník PATRIK SCHICK má za sebou báječné tři týdny. Za Sampdorii Janov se trefil dvakrát v poháru proti Cagliari, v italské lize pak s AC Turín, Laziem a o víkendu proti Chievu. Přitom prostoru na hřišti dostává poskrovnu. Mladík, kterého si trenér Karel Jarolím během podzimu vytáhl z jedenadvacítky do A-týmu, ale zůstává v klidu.

„Je fajn, že se mi teď střelecky daří. Jen škoda, že jsme nezvládli výsledkově poslední dvě utkání v Serii A. S Laziem a teď v neděli proti Chievu. Ovšem co se týká předvedené hry, myslím, že si držíme vysoký standard. Do zápasů zasahuji jako střídající, věřím však, že mi právě góly pomůžou, abych dostával větší prostor. Dá se říct, že brankami vytvářím tlak jak na trenéra, tak i na moje konkurenty.

„JSEM V POHODĚ. VŠEM DOKAZUJI, ŽE GÓLY DÁVAT UMÍM“

Kdy se objevím v základní sestavě, to samozřejmě nevím. Pokud mi to tam ale bude padat jako v posledním období, dlouho to trvat nebude. Dostávám nyní otázky, jestli mě nemrzí, že střílím góly, a přesto začínám utkání jako náhradník. Beru to tak, že jsem pořád mladý. Když jdu na hřiště jako střídající a trefím se, tolik mi nevadí, že nehraju od začátku. Jsem v pohodě. Všem dokazuji, že branky dávat umím. Můj čas určitě přijde.

„NEMOHL JSEM SI MYSLET, ŽE HNED VYŠOUPNU ZKUŠENÉ BORCE“

S trenérem moji situaci neprobírám, zatím jsem se s ním dlouze nebavil. Nevím, jaké se mnou má plány. Sám se neozývám, pracuji pořád stejně. Nic jiného než čekat na šanci mi nezbývá. I já chci být samozřejmě na hřišti od první minuty, uvědomuji si však, že musím být trpělivý a pokorný. Moji konkurenti Muriel a Quagliarella jsou zkušení borci. Těžko jsem si mohl myslet, že přijdu a hned je vyšoupnu na lavičku.

 „DÁT GÓL JUVENTUSU JE SPECIÁLNÍ VĚC. I KDYŽ NECHYTAL BUFFON“

Svůj premiérový gól za Sampdorii jsem vstřelil v říjnu mistrovskému Juventusu. Dát gól Staré dámě je určitě speciální věc. Nic na tom nemění, že mezi tyčemi tehdy nestál Gianluigi Buffon. V prosinci se mi pak podařilo překonat dlouholetou anglickou jedničku Joe Harta v duelu s AC Turín. Když jsem ho viděl při rozcvičce, říkal jsem si v duchu, že by bylo hezké mu dát gól. Povedlo se.

„ZE ZAČÁTKU JSEM NEVĚDĚL, KTERÁ BIJE. UŽ JSEM SE PŘIZPŮSPOBIL“

Jsem v Janově téměř půl roku, dá se říct, že jsem si na všechno zvyknul. Není to jako na začátku, kdy jsem nevěděl, která bije. Nikomu jsem nerozuměl, všechno pro mě bylo nové. V italštině se cítím každým dnem silnější, v kabině se snažím zapojovat do konverzace. Je pochopitelné, že tempo v italské lize je výš než v české. O level dál je i fotbalová kvalita, všechno je rychlejší. Přizpůsobil jsem se, myslím, dobře.

„LOS JEDENADVACÍTCE NEPŘÁL, SKUPINA NA EURO JE TĚŽKÁ“

Nedávno proběhl los základních skupin EURO jedenadvacítek, které proběhne v červnu v Polsku. Moc se na šampionát těším. Los nám ale příliš nepřál, skupina s Německem, Itálií a Dánskem je bohužel dost těžká. V červnu v Polsku nás bude čekat těžká práce. Na druhou stranu se můžeme porovnat s Němci, Italy, bude to pro nás užitečná konfrontace. Mužstvo máme silné, určitě se o postup popereme.“

PATRIK SCHICK

Narozen: 24. ledna 1996. Výška: 186 cm. Váha: 75 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Hanka. Fotbalový post: útočník. Česká liga: 31 zápasů / 8 gólů. Italská liga: 11 zápasů / 4 góly. Hráčská kariéra: Sparta Praha (2002-2015), Bohemians 1905 (2015-2016), Sampdoria Janov (2016-?). Největší úspěchy: postup na EURO 21, nejlepší střelec celé kvalifikace o EURO 21, vítěz české ligy (2013/2014), vítěz Poháru FAČR (2013/2014), debut v národním týmu (2016).