Patrik Le Giang: „Ďolíček je magický!“

Patrik Le Giang: „Ďolíček je magický!“

Pokud Bohemians 1905 něco funguje, tak mezi tyčemi. Vypadá to, že po delší době našli pravou jedničku. Brankář PATRIK LE GIANG je od své říjnové premiéry oporou, v sedmi zápasech vychytal tři čistá konta. V pátek ale musel s klokany strávit domácí porážku 0:2 s ostravským Baníkem.

„BANÍK BYL EFEKTIVNĚJŠÍ“

„V posledním kole jsme bohužel ztratili domácí neporazitelnost, v Ďolíčku jsme prohráli s Ostravou. Důvod porážky je jednoduchý. Zatímco Baník proměnil dvě ze svých šancí, my ani jednu. Soupeř byl efektivnější, proto zvítězil. Po utkání se řešilo, že jsme měli zahrávat pokutový kop za zákrok ostravského obránce Václava Procházky na Milana Havla. Můj názor je takový: tyto věci nemáme ve vlastních rukách, nedokážeme je ovlivnit. Tým pádem tomu nevěnuji žádnou pozornost.

 

„BOHEMKA JE NESKUTEČNÝ POJEM“

Byl jsem pochopitelně rád, že jsem v premiéře vychytal čisté konto. První zápas je specifickým momentem, podle něj se zapíšete. Nula ale nebyla ani moje zásluha, kluci na mě nepustili snad jedinou střelu. Mám radost, jak fantasticky mě přijali fanoušci. Všechno jde podle hesla, kterým se řídím: step by step, krok za krokem. Bohemka je neskutečný pojem. Chtěl jsem být její součástí už jen kvůli té historii. To jsou věci, které si za nic nekoupíte. Ďolíček je celkově magický, mám husí kůži, když nastupuju.

 

„I KRITIKA K FOTBALU PATŘÍ“

Zaslechl jsem, že si moje výkony fanoušci Bohemky pochvalují. Jsem si vědom, že jsem si je svým způsobem získal. Ale všechno se může rychle otočit. I kritika k fotbalu patří. My, co jsme na hřišti, jdeme s kůží na trh. Ve fotbalovém světě vás v pátek vynášejí do nebes, druhý den vás chtějí zakopat. Respektuju každého názor, ale nezakládám si na něm. Jakmile se člověk do negativních věcí nechá vtáhnou, semele ho to. Stejně tak i v případě věcí pozitivních. Jde o tenkou hranu. Já jsem prostě vděčný, že můžu stát mezi tyčemi.

 

„VŠECHNO DO SEBE ZAPADNE JAKO PUZZLE“

Tři roky jsem se těšil, až si znovu zachytám pod trenérem Martinem Haškem. Když si mě přivedl do Bohemky, na začátek letní přípravy jsem dorazil s převázanou rukou po operaci klíční kosti. Kvůli nehodě na dovolené. Premiéru jsem si nakonec odbyl v říjnu, když už pan Hašek na lavičce neseděl. Je to paradox. Jsme stále v kontaktu, zasmáli jsme se tomu. Osud chtěl jinak. Všechno je ale tak, jak má. Jen člověk to pochopí až po určitém čase. Nakonec do sebe všechno zapadne jako puzzle.

 

„Z LETIŠTĚ MĚ VEZLI PŘÍMO NA SÁL“

Za poslední rok jsem měl tři operace. Vděčím panu doktorovi Sinkulemu, který mi loni na podzim spravil zlomený loket. V červnu jsem si nechal vyndat dráty, těšil se na Bohemku, na návrat do ligy. Jenže přišla ta nehoda. Druhý den jsem letěl do Prahy, převezli mě přímo z letiště na sál. Co tady zase děláte, smáli se. Chyběli jste mi. Ale věřím, že se tu vidíme už naposledy, odpověděl jsem. Dal jsem si za cíl, vrátit se za šest týdnů. Za pět jsem naplno trénoval. Hodně je to o píli, především však o hlavě. Nepřestal jsem rychlému uzdravení věřit. Kdybych nebyl dostatečně připravený a silný, vesmír mi takovou zkoušku neposlal.

 

„CÍTÍM POVINNOST POMÁHAT“

Cítím povinnost pomáhat těm, kteří nemají takové štěstí a možnost mít život jako já. Mám svoji neziskovou organizaci. S velkým kamarádem Patrikem Hrošovským jsme pořádali dražbu jeho reprezentačního dresu a mých náramků s nápisem step by step. Připomínají mi moji cestu. Pomalými krůčky urazím delší cestu, než kdyby mi něco spadlo z nebe. Celý výtěžek z dražby šel na Světlo naděje, dětskou onkologii. Některé děti na setkání už byly vyléčené, jejich maminky při předávání byly dojaté. Přesně tak jsme se vyléčily, krůček po krůčku, říkaly.“

PATRIK LE GIANG

Narozen: 8. září 1992. Občanství: Slovensko. Výška: 185 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: FTC Fiľakovo (1997-2007), MŠK Žilina (2007-2011), MFK Michalovec (2011-2012), MŠK Žilina (2012-2016), FC Vlašim (2016-2017), MFK Karviná (2017-2018), 1. SK Prostějov (2018-2019), Bohemians 1905 (2019-?). Česká liga: 24 zápasů. Největší úspěchy: člen reprezentačních výběrů SR do 19 a 21 let. Zajímavost: založil neziskovou organizaci Step By Step 4 You, pořádá charitativní akce.