Oprášit scénář a šňůru!

Po téměř tříměsíční pauze, která uplynula od červnového domácího dvojzápasu s Bulharskem a Černou Horou, čeká český národní tým další kvalifikační blok o postup na EURO 2020. Tentokrát na hřištích soupeřů – nejprve v sobotu s Prištině s Kosovem a o tři dny později v Podgorici odveta s Černohorci. Dvě výhry posunuly svěřence trenéra Jaroslava Šilhavého na průběžné druhé místo ve skupině A, které garantuje účast na závěrečném šampionátu v příštím roce. Aby se na něm udrželi v podzimním finiši kvalifikace a nemuseli kalkulovat s příznivou konstelací dalších výsledků, potřebují přivézt domů z horké balkánské půdy alespoň čtyři body, šest by dávalo již téměř jistotu postupu.

S Kosovem, které se coby nový člen FIFA a UEFA představilo v loňském premiérovém ročníku Ligy národů, v němž jasně vyhrálo jednu ze skupin D, se Česko na mezistátní úrovni ještě nikdy nestřetlo. Většina reprezentantů je sice roztroušených po celé Evropě, ale když obléknou národní dres, táhnou vlastenecky za jeden fotbalový provaz. Jejich francouzský kouč sice vypočítává četné ztráty zraněných opor, které musel při nominaci oželet, ale lze sotva očekávat, že by se to na výkonu týmu, bouřlivě podporovaného temperamentními fanoušky, příliš výrazně projevilo. V sobotním odpoledni to bude nesmlouvavá bitva, která jistě bude bolet a hodně bude také záležet, jaký metr zvolí rozhodčí.

Čeští reprezentanti by měli s koučem oprášit loňský zářijový scénář, kdy při jeho inauguraci museli v prestižním federálním klání se Slovenskem v Trnavě uspět, aby po špatném vstupu do Ligy národů nebyli už předem odsouzeni k pádu do výkonnostní skupiny C. Vydřená výhra 2:1, kterou zařídili svými pohotovými góly útočníci Krmenčík se Schickem, znamenala zásadní obrat a v konečném účtování i prohození sestupových rolích se Slováky. Ještě čerstvější zkušenosti mají nominovaní slávisté, kteří jsou suverénně nejpočetnější klubovou minoritou v národním týmu, z letošních bojů v pohárové Evropě. Na jaře v Seville či na Chelsea, a hlavně před dvěma týdny v rumunské Kluži, kde se červenobílým podařilo vyhrát 1:0 především díky sebevědomému výkonu v prvním poločase.

S Černou Horou jedeme také na vítězné vlně. Výhra v červnu v Olomouci totiž navázala na vydařenou baráž o postup na EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, na které se česká reprezentace probojovala po vítězstvích 2:0 na Letné a 1:0 v hektické odvetě v Podgorici. Bude tato šňůra i dál pokračovat?