Opět přepsali klubovou historii

Jako první z českých týmů vstoupila do jarní části sezony pražská Sparta, které se však ostrý start vůbec nepovedl. V úvodním utkání play-off Evropské ligy totiž utrpěla v Rostově krutý debakl 0:4 a ve čtvrteční odvetě na Letné by se smazání tohoto náskoku ruského soupeře rovnalo téměř zázraku… Domácí, kteří dorazili do své mrazivé domoviny až dva dny před výkopem ze soustředění v Turecku, prakticky po celých devadesát minut na nepříliš kvalitním trávníku jasně dominovali.

Až příliš často jim to usnadňovaly fatální chyby v rozehrávce hostů, kteří navíc v defenzívě nedokázali účinně eliminovat nabíhající urostlé útočníky Rostova. I když se připravovali na jeho nebezpečné standardní situace, už po čtvrt hodině inkasovali první gól právě z ní. Definitivním zlomem pak bylo ve 31. minutě vyloučení „hříšníka“ Konatého za nesmyslný a hlavně brutální faul na kotník záložníka Kalačeva, za který místo druhé žluté karty mohl od nizozemského rozhodčího Nijhuise vidět rovnou i červenou! Dva slepené góly ještě do přestávky, které šly na vrub chaosu v letenské defenzívě, zadělaly na nečekaný výprask Sparty. Ve druhé půli se jednoznačný obraz hry nezměnil, hostitelé z řady dalších šancí využili jen jedinou, kdy se po chvilce pobytu na hřiště zblízka pohodlně trefil střídající Azmún.

Po loňském senzačním jarním tažení, ve kterém sparťané vyřadili jiný ambiciózní ruský klub FK Krasnodar i slavné Lazio Řím a postupem do čtvrtfinále Evropské ligy přepsali historické letenské anály, se nyní postarali o méně blyštivý zápis. Takhle těžkou porážku ve druhé nejvýznamnější evropské pohárové soutěži na hřišti soupeře totiž Sparta utrpěla naposledy v roce 1981 v tehdejším Poháru UEFA, když ve švýcarském Neuchatelu podlehla stejným výsledkem domácímu Xamaxu. Pražská odveta a výhra v ní 3:2 už jen kosmeticky vylepšila již ztracenou postupovou šanci.