Odcházení legend

Bez ohledu na to, jestli mají dlouhou nebo krátkou pauzu mezi sezonami, odehrávají se v tomto fotbalově „hluchém“ období loučení legendárních hráčů, většinou z věkových či zdravotních důvodů. Letošek byl na tato odcházení hodně bohatý a týkal se i českých internacionálů.

Zatímco rekordman v počtu startů za český národní tým brankář Petr Čech avizoval v dostatečném časovém předstihu, že po posledním jarním zápase londýnských „Kanonýrů“ definitivně uzavře svoji veleúspěšnou kariéru mezi tyčemi, jeho o pár měsíců starší dlouholetý reprezentační parťák záložník Jaroslav Plašil si po rozlučce s Bordeaux ještě nějaký čas pohrával s myšlenkou angažmá v jiném koutě Evropy. Nakonec i on oznámil svoje fotbalové „adiéu“ a přesunul se do realizačního týmu rezervy Girondins. Z trávníků tak odešli i zbývající dva z kvarteta členů tuzemského „Klubu 100“.

 

Jen o pár dnů dříve oznámil stejné rozhodnutí pětatřicetiletý nizozemský křídelník s proslulou kličkou Arjen Robben, který opustil po další mistrovské korunovaci Bayernu na sklonku jara mnichovskou kabinu. Zarovnal tak počet titulů na rovný tucet - osm s Bayernem, ve kterém strávil téměř deset let, dva s Chelsea, jeden s Realem Madrid a s PSV Eindhoven. V barvách „oranjes“ mu zbývaly jen čtyři zápasy do stovky, z mistrovství světa 2010 s nimi přivezl z Jihoafrické republiky stříbro a o čtyři roky později z Brazílie bronz. V roce 2013 konečně zvedl nad hlavu i vytoužený pohár vítěze Ligy mistrů.

Když Paris Saint Germain neuplatnil po roční spolupráci stejně dlouhou opci na italského gólmana Gianluigiho Buffona, zdálo se, že i on pověsí svoje brankářské rukavice na pomyslný hřebík. V jedenačtyřiceti letech by na tom ostatně nebylo vůbec nic divného. Jenže „Gigi“ se překvapivě vrátil do Juventusu, za který chytal od roku 2001 až do loňska! „Stará dáma“ uzavřela s mistrem světa z roku 2006 novou roční smlouvu, měl by krýt záda polské „jedničce“ Wojciechu Szczesnemu a v létě 2020 se přesunout do vedení turínského velkoklubu. K další legendě a svému někdejšímu spoluhráči Pavlu Nedvědovi, který to již dotáhl na viceprezidenta „Juve“… Také Petr Čech, čerstvě inaugurovaný do řídících struktur londýnské Chelsea, se potká s bývalým klubovým parťákem, byť v odlišných rolích. Bude totiž šéfovat novému trenérovi „Blues“ Franku Lampardovi!