Obnovený ligový start 25. května

Sezona první a druhé ligy bude znovu zahájena 25. května. Rozhodl o tom Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA). Ligové grémium profesionálních klubů zároveň musí na jednání 12. května odsouhlasit protažení ročníku přes 30. červen. Profesionální soutěže v Česku - první a druhá liga - se zastavily krátce před polovinou března, kdy vláda kvůli pandemii vyhlásila nouzový stav.

Ve čtvrtek kabinet vzhledem ke zlepšující se epidemiologické situaci uspíšil původní harmonogram uvolňování opatření a od 25. května povolil v omezeném počtu a bez diváků pořádání sportovních akcí.

Nejvyšší soutěž má za sebou nekompletních 24 dějství. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o účast v první lize. Tabulku vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní.

„Dohodli jsme se, že využijeme možnost, kterou nám dává uvolňování opatření, a sice, že od 25. května znovuzahájíme ligový soutěžní ročník,“ konstatuje po jednání sedmičlenného ligového výboru předseda LFA Dušan Svoboda. Výbor požádá ligové grémium, tedy zástupce všech 32 klubů první a druhé ligy, aby schválilo prodloužení sezony přes 30. červen. Na začátku července už totiž za běžných okolností oficiálně začíná nový ročník. „Ligové grémium by za normálních okolností bylo svoláno už v dubnu. Ale nyní ho svoláváme na 12. května s tím, že na něm budeme primárně řešit prolongaci sezony a další opatření v souvislosti s aktuálním stavem kolem koronaviru,“ dodává.

LFA se řídí pokynem Evropské unie fotbalových asociací (UEFA) pokusit se dohrát přerušený ročník ve stávajícím formátu, a to klidně i později než do 30. června. Volné termíny vznikly především odložením letního evropského šampionátu na příští rok.