Obhajoba s hvězdičkou

I když se luxusní šestnáctibodový náskok mistrovské Slavie, který si po podzimu vytvořila před druhou Plzní, scvrkl v úvodních jarních kolech na polovinu, dokonání senzačního obratu červenobílí nepřipustili, byť je viktoriáni pod novým koučem Adrianem Guĺou nečekaně dlouho proháněli. Ve dvou vzájemných utkáních v základní části i minulou středu v ligové nadstavbě pokaždé nad svým největším soupeřem z posledních sezon zvítězili, což byl jeden z nejdůležitějších klíčů k zasloužené obhajobě titulu, kterou mohli navíc slávisté oslavit se svými fanoušky v Edenu i před stadionem tři kola před koncem. A protože to byl jubilejní dvacátý, tak jejich dresy ozdobí druhá zlatá hvězdička.

Také další příčky jsou již v předstihu definitivně obsazené. Vicemistrem se opět stala Plzeň, takže si stejně jako vloni zahraje v předkole Ligy mistrů. Na třetí místo vystoupala se zkušeným stratégem Václav Kotalem pražská Sparta, která tak odvrátila další hrozící blamáž. Její vítězná šňůra sice skončila v neděli ve Štruncových sadech, ale letenští hosté už také mysleli na středeční finále MOL Cupu v Liberci se Slovanem, protože zvednutí trofeje po dlouhých šesti letech půstu je prioritním cílem nejslavnějšího českého klubu. Ať finálový duel dopadne jakkoliv, výkony konečně ustálené sparťanské sestavy, prošpikované talenty ze strahovské klubové akademie, jsou příslibem do příští sezony, ve které by si to tým z Letné mohl reálně rozdat s dominantním tandemem Slavia-Plzeň o nejvyšší pocty.

Tradičně nahoře se pohybovaly oba celky z Podještědí, byť Slovan se musel vypořádat v každém přestupovém okně s průvanem v hráčském kádru, o to větší absolutorium si zaslouží realizační tým, vedený Pavlem Hoftychem, že se po podzimním sehrávání na jaře bez větších problémů prokousal do elitní šestky, a ještě navíc do finále národního poháru. Rival z Jablonce měl podstatně lepší první část sezony, na jaře mu tak trochu chybí dřívější šťáva v podobě buldočího nasazení, které nedokázal restartovat ani Petr Rada. Jako by na tým dopadla nepohoda z trablů majitele Miroslava Pelty.

I když sezona není ještě v cílové šachovnici a její finiš může leccos zachránit, což platí především o Mladé Boleslavi, mezi příjemná překvapení rozhodně patřilo Slovácko a nováček z Českých Budějovic, třebaže se jim nakonec v play-off o Evropu nepodařilo ze semifinálových dvojutkání postoupit. Po více než třech dekádách mohou na evropský pohárový comeback pomýšlet herně obrození „Klokani“, kterým se loňské strastiplné záchraně předpovídal podobný osud i letos. Ještě je ale čekají dvě překážky – ve finále na poslední chvíli probuzená Mladá Boleslav a pak čtvrtý nebo pátý tým z „elity“.