Neuhlídali obávané snajpry

Českým reprezentantům první letošní zápas nevyšel. Ve svém úvodním vystoupení na přípravném turnaji čtyř zemí China Cup v Nan-ningu proti Uruguayi nepřekvapili a s favoritem prohráli 0:2. Jihoamerický účastník letního světového šampionátu v Rusku rozhodl o výhře už v prvním poločase, kdy se trefili oba hvězdní útočníci. V desáté minutě proměnil penaltu za vlastní sražení brankářem Pavlenkou Luis Suárez a v 37. minutě přidal efektními nůžkami druhý gól úplně volný Edinson Cavani. Český celek si tak v Nan-ningu zahraje v pondělí od 9.35 hodin SELČ o konečné třetí místo poprvé v historii s domácím výběrem, který ve čtvrtek podlehl Walesu vysoko 0:6.

Kouč Karel Jarolím se proti Uruguayi vrátil k rozestavení se třemi středními obránci, které použil v zářijových zápasech kvalifikace. Na stoperu netradičně hrál Gebre Selassie. Mezi tyčemi dostal šanci Pavlenka a v útoku operovala dvojice Krmenčík-Schick.

Uruguajci se na ze třetiny zaplněném stadionu pro 60 tisíc rychle ujala vedení. Reprezentanti si chtěli dát pozor hlavně na útočníka Suáreze, ale barcelonský kanonýr se hned v deváté minutě rozběhl za přihrávkou do vápna, kde přepadl přes Pavlenku, a katarský sudí nařídil penaltu. Suárez ji s přehledem proměnil střelou nahoru a dal jubilejní 50. gól v národním dresu. "Chtěl jsem Suárezovi zmenšit úhel a vytlačit ho do strany. Jak jsem viděl, že si to dává do kraje, snažil jsem se uhýbat. Udělal to chytře," komentuje penaltovou situaci brankář Jiří Pavlenka.

Další gól mohl přidat v 17. minutě stoper Godín, ale tentokrát Pavlenka proti jeho hlavičce zasáhl. O chvíli později Suárez mířil mimo. Češi proti čtvrtému týmu ze světového šampionátu v roce 2010 vyrovnali hru v polovině úvodního dějství. Ve 23. minutě pálil Barák, ale Muslera jeho přízemní pokus kryl. V 37. minutě udeřil i druhý z obávaných útočníků Cavani. Nández mu přiťukl míč hlavou a hráč Paris St. Germain parádními nůžkami překonal Pavlenku. Čechům se totiž kvůli pozdě vybízajícímu Kadeřábkovi nepovedlo vystavit soupeře do ofsajdu… "Uruguay nás potrestala ze dvou nezvládnutých situací dvěma brankami a to rozhodlo. Hlavně ten druhý gól byla extratřída, trefil to dokonale," oceňuje Cavaniho český záložník Vladimír Darida, který nastoupil k jubilejnímu 50. zápasu za reprezentaci.
V 56. minutě právě on připravil pohotovým centrem do šestnáctky největší šanci českého týmu, ale Schick hlavičkoval zády k brance těsně vedle. Mladému forvardovi AS Řím v zakončení nebylo přáno, neboť v 77. minutě po akci střídajícího Kopice v další velké příležitosti napálil zblízka jen břevno. "Škoda, že aspoň jedna branka se mu nepovedla. Kdyby byl rozehranější, možná, že by to dopadlo líp. Dlouho s námi nebyl, je to hráč, který by se měl uplatit v reprezentaci," říká trenér Karel Jarolím a dodává: "Suárez s Cavanim potvrdili, že jsou rozdíloví hráči. Kdybychom je měli na své straně, třeba by ten výsledek byl obráceně. Kluci se s tím náročným přesunem z Prahy do Číny vypořádali, co bylo v jejich silách. Nebyly tam špatné pasáže, ale bohužel ve finální fázi nám chyběla větší údernost…"

ČESKO - URUGUAY 0:2 (0:2)
Branky: 10. Suárez z penalty, 37. Cavani. Rozhodčí: Al-Adba - Dharman, Al-Buršaíd (všichni Katar). Bez ŽK. Diváci: 22.537.
ČESKO: Pavlenka - Gebre Selassie, Suchý, F. Novák - Kadeřábek, Barák, Darida, T. Souček (76. Trávník), Bořil (38. M. Frýdek) - Schick, Krmenčík (61. J. Kopic). Trenér: K. Jarolím.
URUGUAY: Muslera - Varela, Godín, Gimenéz, Laxalt - Nández (60. Sánchez), Bentancur (79. Rodríguez), Vecino (68. Torreira), De Arrascaeta (61. Ramírez) - Suárez (79. Gómez), Cavani (80. Stuani). Trenér: Tabárez.