Německý supertalent Draxler: pařížské vykoupení!

Německý supertalent Draxler: pařížské vykoupení!

Přerostl Bundesligu, to se o něm už pár let vědělo. Bylo jen otázkou času, kdy se dravý německý mladík JULIAN DRAXLER rozletí do Evropy a objeví se v kádru jednoho ze superklubů. V zimní pauze přesídlil do francouzské metropole a v kádru PSG se má jeho hvězda rozzářit do galaktických rozměrů. Dokonalý univerzál, který na hřišti zvládne všechno. Rychlý, obounohý, důrazný. Užívá si situace jeden na jednoho, je hladový po gólech. Útočí převážně po levé straně a do zápasů jde pokaždé s dokonale nagelovaným účesem. Ne, tohle není detailní popis portugalské superstar Ronalda, ale hvězdy budoucnosti. Juliana Draxlera.

„Doufám, že mne čeká skvělá kariéra a spousta trofejí,“ usmálo se zlaté dítě německého fotbalu.

Rozený tahoun

Už coby teenager se naučil táhnout tým, být jeho hlavní hvězdou. Zářil v podstatě odmala, do akademie Schalke se dostal už v osmi letech. Rychle si zvykl na roli lídra, co se ofenzivních hrátek týče se vše na hřišti točilo kolem něj.

V sedmnácti už hrál ligu za Schalke coby čtvrtý nejmladší fotbalista v historii Bundesligy. Hned si zkusil Ligu mistrů a volejem načal gólový účet vítězného finále Německého poháru. V devatenácti už začal být v hledáčku velkých klubů, ale další dva roky ještě v Gelsenkirchenu vydržel. Bylo jasné, že ne na dlouho. „Tlak v Schalke už začínal být ubíjející. I když jsem se třeba vrátil po půlročním zranění, všichni ode mne čekali zázraky, že budu sám rozhodovat zápasy. Musel jsem pryč,“ vzpomínal.

Když už se v létě 2015 domluvil s Juventusem, klub transfer neschválil a počkal si na lukrativnější nabídku Wolfsburgu za 43 milionů eur. Podepsal pětiletou smlouvu, ale vydržel jen rok a půl.

Ve Wolfsburgu byli natěšeni na jeho koncert, jenže představy nesplnil. Jako by nedokázal zcela zapadnout do herního systému, často se na hřišti toulal nevyužitý, zcela mimo těžiště hry. Přitom v německém nároďáku paradoxně jeho pozice sílila. Už ve dvaceti se stal mistrem světa, když na šampionátu v Brazílii ochutnal  památnou semifinálovou demolici domácích kanárků 7:1. Na pozici ofenzivního levého záložníka časem nahradil věčně zraněného smolaře Reuse.

Pekelný půlrok

Loni v létě to pak přišlo. „Chci z Wolfsburgu odejít!“ ohlásil natvrdo. A překvapivě dostal souhlas, pokud se objeví adekvátní nabídka! Během letního přestupového okna se to nepovedlo, a tak přišlo peklo. Za trest se ocitl mezi náhradníky, celý podzim na něj fanoušci bučeli. „Byl to nejhorší půlrok mé kariéry, ale fanoušky chápu. Na druhou stranu jsem jen upřímně řekl, jak vše cítím,“ bránil se.

Hned na začátku ledna přišlo spásné vykoupení od PSG, který ve finále vyhrál přetahovanou s Arsenalem. Wolfsburg se svého pokladu zbavil o 3 miliony eur levněji, než jej pořídil... „Jsem pyšný, že jsem se ocitl v klubu velikosti PSG s tolika skvělými hráči. Poprvé v kariéře poznávám novou zemi a nový jazyk, věřím, že to zvládnu,“ hlásil.

V Paříži si užívá – kolem něj spousta hvězd, žádný abnormální tlak ani nevraživost fandů. Při pohárové premiéře dal jeden ze sedmi gólů, vydařený ligový debut vzápětí korunoval jediným gólem utkání. „Udělám vše, abych pomohl týmu k trofejím a dalšímu kroku vzhůru na mezinárodním poli.“

Jaká bude jeho budoucnost? V posledních dvou působištích byl za hvězdu, jenže Schalke i Wolfsburg opouštěl před vypršením smlouvy ve zlém. „Julian je jedním z nejtalentovanějších hráčů světa a má kvality na to, aby hrál hlavní roli v klubovém projektu,“ slibuje si od něj velké věci boss PSG Nasser Al-Khelaifi. A všichni věří, že tento projekt jednoduše nemůže krachnout!

Julian Draxler

Národnost: Německo
Narozen: 20. září 1993 v Gladbecku
Výška: 187 cm
Kluby: BV Rentfort (1998–00), SSV Buer 07/28 (2000–01), Schalke 04 (2001–15), VfL Wolfsburg (2015–2017), Paris Saint-Germain (2017–)
Pozice: záložník
Reprezentace: 27 zápasů/3 góly
Sbírka trofejí: mistr světa, vítěz Německého poháru, vítěz Německého superpoháru