Nemanja Kuzmanovič: „V Česku se cítím jako doma!“

Nemanja Kuzmanovič: „V Česku se cítím jako doma!“

Přestupem do Ostravy udělal další krok dopředu. Útočník NEMANJA KUZMANOVIČ, který významně pomohl Opavě mezi českou elitu, a na podzim v jejím dresu vstřelil v lize pět gólů, si nové působiště pochvaluje. Devětadvacetiletého Srba žene obrovská touha, zahrát si s Baníkem evropské poháry.

„KLUCI V OSTRAVĚ MĚ PŘIJALI VÝBORNĚ“

„Mám za sebou v Baníku první dny, všechno jde podle očekávání, kluci mě přijali výborně. Hned první den v Ostravě šlo poznat, že všechno funguje, péče o hráče je na vysoké úrovni. Měl jsem s Baníkem kontakt už v létě, chtěl jsem si však po postupu zahrát v Opavě ligu. Přes nucený azyl v Brně se mi to přece jen splnilo, druhou půlku podzimu jsme odehráli už doma. Mohl jsem odejít s čistým svědomím. Příprava je náročná, zažívám ale několikátou v řadě, jsem na velké tréninkové dávky zvyklý. Odehráli jsme dva přátelské zápasy, měly náboj. Oba jsme vyhráli, můžeme dál pokračovat v dobré náladě.

„POHÁRY JSOU PRO MĚ VELKOU MOTIOVACÍ“

Rivalita mezi Opavou a Baníkem se oproti dřívějšku zvýšila. Některé ohlasy a komentáře na můj transfer jsou negativní, musím však říct, že je také spousta pozitivních. Dokonce i od lidí z Opavy, kteří můj krok chápou. Vědí, že pro moji kariéru byl dobrý, že jsem se chtěl posunout výš. Všem lidem se nikdy nezavděčíte, s negativním ohlasy jsem tedy počítal. Ale je to moje kariéra, jsem rád, že jsem v Baníku. Ze sportovního hlediska jsou pro mě velkou motivací evropské poháry. Jsme v tabulce třetí, na jaře se budeme snažit se na pohárových příčkách udržet.

„TÝMY V PRVNÍ LIZE JSOU CHYTŘEJŠÍ“

V devětadvaceti letech jsem si poprvé vyzkoušel první ligu, což je poměrně pozdě. O to víc mě těší, že jsem si ji tvrdou prací dokázal vybojovat. Možná jsem ji mohl hrát dřív, po přestupu do Opavy o mě měly ligové kluby zájem. Ale nechtěl jsem tak rychle měnit klub, měl jsem před sebou jasný cíl, pomoct Opavě do ligy. Povedlo se to po třech letech, na podzim jsem si konečně ligu zahrál. Když mám porovnat obě soutěže, nemyslím, že je mezi nimi extrémní rozdíl. Týmy v první lize hrají chytřejší fotbal, druhá liga je spíš taková bojovná. Tak je to asi všude na světě.

„ZA SVOJI ŽIVOTNÍ CESTU JSEM RÁD“

Vystřídal jsem během kariéry několik zahraničních štací, nejdéle jsem v Česku. Po šesti letech se tady cítím jako doma. Našel jsem si tu přítelkyni, máme malého synka Luku. Z domova jsem odešel ve čtrnácti, do zahraničí v sedmnácti. Jak jsem starší, cítím, že z fotbalového hlediska jsem měl možná v Srbsku zůstat o něco déle. Ale tuto cestu jsem si vybral sám, vůbec nelituju. Fotbalově to sice nebylo až tak perfektní, ale po životní stránce jsem se neskutečně obohatil. Poznal jsem spousty nových lidí, jiné kultury, jazyky. Za svoji životní cestu jsem rád.

„V RAKOUSKU JSEM TŘI MĚSÍCE PRACOVAL“

Rád vzpomínám na Rakousko, byť jsem tam hrával čtvrtou nejvyšší soutěž. Strávil jsem ve Vídni dva a půl roku, z toho jsem tři měsíce současně také pracoval. Ne každý den, občas. Zjistil jsem, že umím i něco jiného než fotbal. Dokázal jsem si, že se můžu živit i normální prací. Pracoval jsem pro firmu, která dodává nábytek do kanceláří. Montovali jsem skřínky, židle, stoly. Aktivní práce, moc mě bavila. Život jsem si začal víc užívat. Najel jsem na normální režim. Ráno brzy vstát, jít do práce, potom na trénink. Když jsem jen hrál, tréninky bývaly odpoledne, většinu dne jsem de facto prospal. To je pak takové líné, o ničem.

„TRENÉROVI SKUHRAVÉMU RÁD PORADÍM“

Když jsem působil v Opavě, trenér Roman Skuhravý mi v nadsázce říkal, že ze mě bude jednou výborný manažer. Vždycky jsem se tomu s chutí zasmál. Přijde mi normální, že mám přehled o hráčích i z jiných klubů. Sleduji ovšem i mládežnické soutěže - mladší, starší žáky, dorosty. Nikoli kvůli touze, že bych se chystal na dráhu manažera, ale že mě to prostě baví. Jasně, chci se fotbalu věnovat i po kariéře, doufám však, že je přede mnou ještě hodně let v roli hráče. Když ale bude pan Skuhravý potřebovat tip na posilu, rád mu poradím.“ (směje se)

NEMANJA KUZMANOVIČ

Narozen: 27. května 1989. Státní příslušnost: Srbsko. Výška: 180 cm. Váha: 74 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Sonja, syn Luka (2,5). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: RFK Novi Sad (Srbsko, 2008.2009), FK Jezero Plav (Černá Hora, 2008), Bane Raška (Srbsko, 2008-2009), Dinamo Bukurešť (Rumunsko, 2009), Srem Mitrovica (Srbsko, 2009-2010), Slovan HAC (Rakousko, 2010), SV Leobendorf (Rakousko, 2010-2012), Střížkov (2012-2014), Baník Sokolov (2014), SFC Opava (2014-2019), Baník Ostrava (2019-?). Česká liga: 19 zápasů / 5 gólů. Největší úspěchy: postup do první české ligy (2018).