(Ne)pohoda před derby

Po dvou duelech plzeňského mistra v Edenu se Slavií a doma se Spartou přichází největší šlágr ligového podzimu – nedělní derby pražských „S“ na Letné, do kterého půjdou oba odvěcí rivalové v rozdílném rozpoložení, jak herním, tak i bodovém.

Sparťané potřetí v řadě prohráli venku 0:1, tentokrát ve Zlíně, kde sice pošetřili některé opory, kterým hrozilo vykartování pro nedělní prestižní zápas, ale nepříznivý výsledek znamenal prohloubení jejich aktuální ztráty na čelo tabulky. Na vedoucí slávisty mají manko sedmi bodů, na druhé viktoriány pět… Oba největší soupeři totiž doma zvítězili, Západočeši jako na podzim už tradičně nejtěsnějším rozdílem nad posledním Slováckem, červenobílí si v pondělní dohrávce s chutí zastříleli v malém pražském derby s Duklou a potvrdili i primát jasně nejproduktivnějšího celku.

Zmíněné bodové rozestupy logicky navozují odlišné klima v obou kabinách. V té letenské zhoustlo, protože ještě narostl beztak už velký tlak na bezpodmínečné vítězství, remíza nebo dokonce prohra se Slavií by naplnění mistrovské vize opět odsunuly do teoreticko-utopické roviny. Sparta sice na vlastním hřišti hraje úplně jinak než na těch cizích, ale na podzim ještě nenarazila na takhle kompaktního soupeře, kterým svěřenci trenéra Trpišovského v novém ligovém ročníku jsou. A po třech povedených vystoupeních ve skupině Evropské ligy jim rapidně stouplo i sebevědomí, se kterým vyběhnou na Letné bez ohledu na to, jakou základní sestavu a taktiku jejich kouč zvolí.

Půjde však i souboj nejvýraznějších individualit (Stanciu, Kanga, Tetteh vers. Stoch, Souček, Hušbauer), které se budou muset nejprve vypořádat se zostřeným dohledem soupeře a teprve pak se s větším či menším úspěchem věnovat vlastní hře. Další důležitým klíčem mohou být standardní situace, ať útočné či obranné a účinná střelba ze střední vzdálenosti. Může však rozhodnout i pověstné fotbalové štěstí, na kterou stranu se v derby přikloní, jestli bude platit letité pravidlo, že favorit, kterým je tentokrát Slavia, v něm nevyhrává, nebo nikoliv. Jen jedno je jisté už nyní: že se nejsledovanější tuzemské klubové představení bude hrát v neděli večer ve vyprodaných kulisách.