(Ne)očekávané tahy mistra

Ve finiši zimního přestupového okna nakonec přišla mistrovská Slavia o svého největšího tahouna – reprezentačního středopolaře Tomáše Součka, který odehraje jaro ve vytoužené Premier League. Červenobílí se dohodli s West Hamem na lukrativním transferu, který je kombinací hostování s přestupem, ale zároveň s pojišťovací zpátečkou na přání hráče. Pokud se londýnští „Kladiváři“ neudrží mezi anglickou prvoligovou šlechtou, vrátí se „Suk“ po sezoně zpátky do Edenu. Když si ale zajistí účast i v příštím ročníku nejkvalitnější a nejbohatší klubové soutěže, dorazí do slávistické pokladny grandiózní několikasetmilionový doplatek.

V součtu se sumou za jarní hostování by překonal historický přestupový rekord z české ligy do zahraničí, který drží od ledna 2001 Tomáš Rosický, stěhující se z pražské Sparty do Borussie Dortmund za částku přesahující půl miliardy korun. Ve stínu této akce „kulový blesk“ se odehrály dva jiné tahy mistra, kterého čeká v jarním programu pouze patnáct utkání na domácí ligové scéně, do nichž půjde s luxusním šestnáctibodovým náskokem. Slavii totiž dává ojedinělou možnost otestovat naostro mladé hráče a zabudovat je tak do týmu pro příští sezonu. Jedenadvacetiletý chorvatský útočník Petar Musa měl původně strávit na hostování v Liberci ještě jarní ligovou část, se Slovanem se chystal v minulém týdnu odletět na herní soustředění do turecké Antalye. Mateřský klub mu operativně den ze dne změnil cestovní kurs z Ruzyně do portugalského Algarve, kam odcestoval se slávistickou výpravou. Dodatečně za ní dorazil i o dva roky mladší olomoucký obránce David Zíma, který má sice na kontě jen pouhé dva starty v nejvyšší soutěži, ale červenobílí o něj hodně usilovali. Za přestup nabízeli Sigmě až 30 milionů korun, s Hanáky se dohodli na jarním hostování juniorského reprezentanta s letní opcí na přestup.

V tu dobu bude trenér Jindřich Trpišovský se svým realizačním týmem mnohem moudřejší, jestli oba mladíci zvládnou požadované prvoligové parametry. Také se vyjasní nad dalšími hráči z širokého kádru Slavie, kteří jsou nyní na marodce (Hovorka), nebo se budou vracet z jarních hostování (Van Buren, Sýkora, Matoušek, Jugas, Hromada, možná i Hušbauer atd.), jestli s nimi bude pravděpodobný obhájce titulu dál počítat do startu nové sezony 2020/2021 a předkola o postup do Ligy mistrů…