Navrátilci Vydra s Barákem a novic Petrášek

V nominaci české reprezentace na říjnové zápasy na Kypru, v Izraeli a ve Skotsku je překvapivě nováček obránce Tomáš Petrášek z polského týmu Raków Čenstochová. Do národního týmu se po delší době vracejí záložník Antonín Barák a útočník Matěj Vydra. Trenér Jaroslav Šilhavý zatím povolal 23 hráčů a mužstvo ještě dodatečně doplní o tři hráče - dva záložníky a jednoho obránce.

V říjnovém termínu se kvůli dlouhé koronavirovépauze v první polovině roku budou nezvykle hrát tři reprezentační zápasy místo tradičních dvou. Příští středu se nejprve čeští reprezentanti představí v přípravě na Kypru a pak nastoupí ke dvěma venkovním duelům Ligy národů. Nejprve bude hrát 11. října v Izraeli a potom 14. října ve Skotsku.Pozářijových úvodních zápasech Ligy B, která je druhou ze čtyř úrovní soutěže, mají Šilhavého svěřenci na kontě výhru a porážku. Nejprve zvítězili na Slovensku 3:1, kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u dvou členů realizačního týmu ale muselo být mužstvo následně rozpuštěno. Narychlo složený improvizovaný výběr z hráčů českých klubů a plný nováčků poté podlehl pod vedením dočasného kouče Davida Holoubka Skotsku 1:2.

Osmadvacetiletý Petrášek byl v hledáčku národního týmu už delší dobu. V Čenstochové se coby obránce prosazuje i střelecky - v minulém ročníku Ekstraklasy dal šest branek, o sezonu dříve ve druhé lize, ze které Raków postupil mezi elitu, dokonce osm." jsme ho sledovali několik zápasů. Než vznikla první vlna pandemie, už jsme měli za ním naplánovanou jízdu. Nakonec k tomu nedošlo. Přesvědčuje i střelecky, ač hraje středního obránce. Je to kvalitní hráč, výborný ve fyzických parametrech. Uvidíme, jak si řekne o místo dál," říká kouč na adresu téměř dvoumetrového zadáka.

Barák, který od nové sezony hostuje ve Veroně, se vrací do národního mužstva po dvou letech, Vydra hrál za reprezentaci naposledy vloni v březnu. "Oba hráči s námi tady delší čas nebyli. Matěj si vydobyl místo v Burnley a stejně tak Tonda se posunul na hostování do Verony. Hrají pravidelně, takže i z tohoto pohledu jim chceme dát prostor, abychom je po dlouhé době viděli," konstatuje trenér.

Ve výběru nechybí osmnáctiletý mladík ze Sparty Adam Hložek, který v září absolvoval premiéru v národním A-týmu a stal se historicky nejmladším hráčem české reprezentace. Vrací se také uzdravený obránce David Hovorka, jenž už v nominaci dvakrát byl, ale start si ještě nepřipsal. Spolu s ním povolal Šilhavý šest hráčů z mistrovské Slavie.

Tentokrát měl na výběr z několika útočníků, kteří mají velmi dobrou formu. Nakonec zvolil trio Vydra, Patrik Schick a Michael Krmenčík, na novou posilu Plzně Zdeňka Ondráška se zatím nedostalo. "Můžeme si teď z útočníků vybírat, mají kvalitu. Věřím tomu, že to takhle bude pokračovat i v březnu, a hlavně na EURO," přeje si Šilhavý a dodává: "Patrik Schick nemohl hrát na zářijovém srazu, už je k dispozici. Se Zdeňkem Ondráškem jsme se domlouvali, že mu chceme dát čas na aklimatizaci."

Tým se sejde v pondělí v Praze a během srazu bude dodržovat mimořádná hygienická opatření včetně několika testů na COVID-19. Hned v úterý dopoledne mužstvo odletí na Kypr. Konečná nominace bude mít 26 jmen. "Kdyby někdo vypadl kvůli covidu. Proto nás pojede víc," vysvětluje.

Český celek po úvodních dvou kolech Ligy národů ztrácí bod na vedoucí Skotsko. Vítěz skupiny postoupí do nejvyšší Ligy A. Liga národů dává týmům dodatečnou šanci zabojovat o účast na velkých akcích a je také rozhodující pro rozdělení do košů při losu kvalifikace na MS 2022 v Kataru.

"Budeme se snažit oba říjnové zápasy vyhrát, i když hlavně Izrael je velice silné a disciplinované mužstvo. Až jsem byl překvapený, když jsme ho sledovali. Jestliže chceme pomýšlet na vítězství ve skupině, je potřeba, abychom bodovali v obou zápasech," zdůrazňuje kouč Jaroslav Šilhavý.

Nominace
:

Brankáři: Pavlenka (Brémy), Kolář (Slavia), Vaclík(Sevilla).
Obránci: Bořil (Slavia), Čelůstka (Sparta), Petrášek (Čenstochová), Novák (Fenerbahce), Kadeřábek (Hoffenheim), Kúdela, Coufal, Hovorka (všichni Slavia).
Záložníci: Jankto (Sampdoria), Barák (Hellas Verona), Souček (West Ham), Masopust (Slavia), Král (Spartak Moskva), Darida (Hertha), Dočkal, Hložek (oba Sparta), Kopic (Plzeň).
Útočníci: Krmenčík (Bruggy), Schick(Leverkusen), Vydra (Burnley).