Navrátilci Darida a Hušbauer

Do české reprezentace pro zářijové zápasy kvalifikace EURO 2020 v Kosovu a Černé Hoře se vrací uzdravený záložník Vladimír Darida a téměř po roce je ve výběru další středopolař Josef Hušbauer. V kádru nefiguruje žádný úplný nováček. Trenér Jaroslav Šilhavý zatím nominoval 19 hráčů a další čtyři ještě povolá do pondělního srazu. Národní tým nastoupí v sobotu 7. září v Kosovu a o tři dny později v Černé Hoře. Po dvou červnových výhrách figuruje v kvalifikační skupině A na postupovém druhém místě o bod před třetím Kosovem. Tabulku vede stoprocentně úspěšná Anglie.

Reprezentaci kvůli zranění dlouhodobě schází kapitán Bořek Dočkal ze Sparty a na marodce je i další středopolař David Pavelka z turecké Kasimpasy. Ve víkendovém ligovém duelu musel kvůli zranění stehenního svalu střídat útočník Michael Krmenčík, který měl být mimo hru několik týdnů. Poslední vyšetření ale ukázalo, že problém není tak vážný, a proto plzeňský hráč figuruje mezi náhradníky.

"Chybí David Pavelka, což mě samozřejmě mrzí. To byl hráč základní sestavy, a navíc zkušený hráč. Jinak je pravda, že víceméně základ jsme chtěli mít z červnového stavu, kdy jsme zvládli oba zápasy. Atmosféra v týmu byla velice dobrá, samozřejmě musíme zohlednit zranění. Na druhou stranu jsme rádi, že se uzdravil Vláďa Darida," vysvětluje Šilhavý a dodává: "Je to zkušený hráč, profík. Věřím, že naši hru zvlášť při absenci Pavelky zklidní a že jeho přítomnost bude znát."

Slávista Hušbauer v reprezentaci za současného trenéra ještě nehrál. Naposledy nastoupil vloni v září při debaklu 1:5 v přípravě v Rusku, po kterém skončil kouč Karel Jarolím. "Přesvědčily nás jeho výkony na hřišti. Bavili jsme se a těší se. Jeho pozice, jeho role v týmu bude klasická desítka, kterou v týmu nemáme, to by on měl splňovat," konstatuje Jaroslav Šilhavý.

V kádru je zatím pouze jediný útočník Patrik Schick z AS Řím, kterého ještě doplní další dva. Mezi náhradníky je mimo jiné Tomáš Necid, který naposledy reprezentoval před třemi lety. V nominaci je šest hráčů mistrovské Slavie, z toho čtyři záložníci včetně Alexe Krále, který v této sezoně tolik nenastupuje v základní sestavě. "Alex je velká naděje českého fotbalu. I když teď tolik nenastupuje k celým zápasům, pořád má velkou kvalitu, ctižádost, motivaci. Navíc vypadl David Pavelka a Alex jeho místo zastane snáz. Součinnost se Součkem, potažmo s Hušbauerem hraje velkou roli," říká kouč.

V kádru naopak tentokrát není červnový nováček Michal Sadílek, jenž stejně jako další talentovaní mladíci Adam Hložek a Jan Matoušek figuruje ve výběru trenéra jedenadvacítky Karla Krejčího.