Nabíječi v rolích střelců

I když má bývalý reprezentační kouč Pavel Vrba i po návratu do plzeňských služeb od jisté doby na tuzemská média pifku, což také dává celkem pravidelně v povinně poskytovaných rozhovorech při některých ne zrovna povedených dotazech ostentativně najevo. V sobotu večer po domácím vítězném utkání s Karvinou jsem se mu ale příliš nedivil, byť otázku na ukončení střeleckého půstu uzdraveného reprezentanta Michaela Krmenčíka musel dopředu očekávat.

Z jeho nulové gólové bilance v přípravných duelech se přece nestřílelo, a že vyšel střelecky naprázdno ve dvou předchozích ligových duelech viktoriánů ve Štruncových sadech s Olomoucí a v Liberci, z toho lze rovněž sotva dělat nějaké rádoby hlubší závěry. V týmovém sportu je totiž nad osobní statistiky vždycky postavený výsledek týmu a ten byl pro vicemistra příznivý, tedy tříbodový. Zařídili ho svými úspěšnými trefami záložníci, resp. obránci. V současném moderním fotbale, který praktikuje rozestavení na jednoho hrotového útočníka, rapidně stoupá role jeho nabíječů. Díky těsné obraně a nejrůznějším fíglům v osobních soubojích se forvardi v koncovce obtížně prosazují, takže bez kvalitního servisu průnikových přihrávek či přesných centrů jsou v šestnáctce soupeře jako pověstný kůl v plotě.

Proto se aspoň snaží pracovat pro svoje spoluhráče tím, že na sebe váží pozornost beků, odtahují je s sebou a tím vytvářejí volné prostory pro nabíhající středopolaře či krajní beky v křídelních pozicích. Mistrovská Slavia získala v minulé sezoně i titul suverénně nejproduktivnějšího ligového týmu, třebaže jí ho nevystřílel útočník-kanonýr, ale o gólovou porci se podělil téměř celý tým červenobílých. A pokud by ho slávisté ve svém středu opravdu měli, mohl by v novém ročníku počítat s permanentním zostřeným dohledem, pod jakým jsou nyní ruský král střelců Nikolaj Komličenko při všech utkáních „Bolky“, jablonecký Martin Doležal či navrátilec Krmenčík.

Jedno otřepané klišé, které i fotbalisté zejména naživo do televizních kamer jako berličku používají, má totiž svoji reálnou platnost. Není důležité, kdo dal gól, hlavně, že jsme vyhráli nebo postoupili…