Na vítězné vlně

Máme za sebou ostrý start nového ligového ročníku, který se vměstnal do obou víkendových dnů, takový model by měl platit po celou sezonu. Ale hned ve druhém kole nastane výjimka, neboť Slavia se představí na teplických Stínadlech už v pátek. Důvod je jasný: nadcházející vstup červenobílých do kvalifikace Ligy mistrů, také Jablonec se ještě v předkole na evropské pohárové scéně nepředstavil.

Trojlístek Sparta-Slovácko-Plzeň má již první krok za sebou s nejtěsnějšími výsledky. Letenští po bleskovém gólovém úderu Krejčího mladšího ve Vídni nakonec s Rapidem prohráli 1:2, což vyvolalo rozporuplné pocity v jejich táboře a vzhledem k průběhu utkání i řadě promarněných šancí byli sparťané na hony vzdáleni spokojenosti. V odvetě musejí být mnohem efektivnější, jinak hrozí fatální zakopnutí už na první překážce, což by dramaticky zatřáslo předsezónními velkými ambicemi nejslavnějšího českého klubu. Viktoriáni prohospodařili ve druhé půli dvoubrankový náskok, inkasovali kontaktní gól, takže odvetný duel v běloruském Brestu nebude žádnou procházkou růžovým sadem. Pokud by vypadli, bylo by to třetí trpké sportovní i finanční zklamání v řadě. Rozsáhlá plzeňská marodka je jen malým těšínským jablíčkem, zvlášť když se žádný ze zraněných hráčů nestihne fotbalově uschopnit. Slovácko drželo bezbrankovou remízu v Plovdivu až do 89. minuty, takže zpáteční cesta z Bulharska domů nebyla zrovna nejveselejší. V Uherském Hradišti by měli svěřenci trenéra Svědíka výrazně zatlačit na ofenzivní pilu, aby pobyt v Evropě nebyl jen jepičí.

Domácí ligovou premiéru však české pohárové kvinteto zvládlo kompletně na vítězné vlně. U pražských „S“ i Plzně to nebylo tak velkým překvapením, o domácí výhře Jablonce nad posíleným ostravským Baníkem rozhodl Pilař hlavou dvě minuty před koncem. Nečekala se pouze výhra Slovácka v Liberci, kde se týmu dlouhodobě nedaří proti bojovnému Slovanu rýžovat body.

Všichni se tedy tím nejlepším způsobem naladili do odvet, resp. do vykročení, byť na začátku sezony není forma týmu i jednotlivců ještě optimálně vyladěná. Ale na to se v konfrontaci se soupeři, kteří mají minimálně stejně vysokou motivaci uspět a postoupit dál, nikdo nebude ptát. Nově vytvořená Evropská konferenční liga a její vzájemná provázanost především s Evropskou ligou sice následně poskytuje další možnosti reparátů, jenže už za mnohem menší bonusové peníze z pokladny UEFA…