Na EURO opět proti Skotsku!

Česká reprezentace si na EURO 2020 příští rok kromě Anglie a Chorvatska zahraje se Skotskem, které ve finále baráže zvítězilo v Srbsku po penaltách 5:4. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel 1:1. Právě s domácím Skotskem začnou Češi 14. června v Glasgow základní skupinu D. Skotové hráli na evropském šampionátu naposledy v roce 1996. Na závěrečný turnaj o rok odloženého mistrovství Evropy postoupily podruhé za sebou Slovensko, které vyhrálo v Severním Irsku 2:1 po prodloužení, a Maďarsko, jež díky dvěma gólům v úplném závěru otočilo doma s Islandem stav z 0:1 na 2:1. Poprvé v historii se na EURO představí Severní Makedonie, která zvítězila v Gruzii 1:0 gólem Gorana Panděva.

Skoty, kteří na podzim v Lize národů český tým dvakrát porazili v Olomouci a v Glasgow, poslal v Bělehradu do vedení ve 52. minutě Ryan Christie. Domácí srovnali v 90. minutě zásluhou Luky Joviče. Rozhodující penaltu proměnilv páté sérii Kenny McLean.

Slovensko otevřelo skóre v 17. minutě po trefě Juraje
Kucky. V 87. minutě si však hostující bek Milan Škriniarsrazil nešťastně míč do vlastní sítě a zápas šel do prodloužení. V něm ve 110. minutě rozhodl bývalý útočník Plzně či Mladé Boleslavi Michal Ďuriš. Slováky, které poprvé vedl trenér Štefan Tarkovič, čekají na šampionátu Polsko, Španělsko a Švédsko.

Island poslal v Budapešti do vedení v 11. minutě
GylfiSigurdsson, který z přímého kopu nepříliš prudkou střelou zaskočil brankáře Gulacsiho. V 88. minutě srovnal zblízka střídající Loic Nego a ve druhé minutě nastavení dokonal maďarský obrat střelou zpoza vápna Dominik Szoboszlai, který korunoval svoje sólo z vlastní poloviny. Na závěrečném turnaji si Maďaři zahrají v papírově nejatraktivnější skupině, v níž jsou Němci, úřadující mistři světa Francouzi a vítězové posledního EURO Portugalci. Proti Francii a Portugalsku nastoupí doma v Budapešti, Německo vyzvou v Mnichově.
Sedmatřicetiletý veterán Panděv rozhodl zápas proti výběru slovenského trenéra Vladimíra Weisse v 56. minutě. Ilija Nestorovski mu přihrál před branku a kapitán hostů zblízka nezaváhal. Někdejší československý reprezentant vzal zodpovědnost za nepříznivý výsledek na sebe. "Všichni v Gruzii doufali, ale nevyšlo to. Byli lepší než my a zasloužili si postoupit. Přeju jim hodně štěstí. Moje práce tady skončila, zbývají už jen dva zápasy Ligy národů. Je velmi smutné skončit takhle," smutně konstatuje šestapadesátiletý kouč.Severní Makedonie se premiérově na EURO představí ve skupině C s Nizozemskem, Ukrajinou a Rakouskem.