Muris Mešanovič: „Zatím máme čtyřdenní volno…“

Muris Mešanovič: „Zatím máme čtyřdenní volno…“

Téměř polovinu života strávil v Česku, kde vystřídal dresy čtyř ligových klubů. V zimě však průbojný bosenský útočník MURIS MEŠANOVIČ překvapil, když se z Mladé Boleslavi přesunul na půlroční hostování do Kayserisporu, po podzimu posledního celku turecké Superligy. Devětadvacetiletý forvard se ihned zabydlel v základní sestavě chorvatského kouče Roberta Prosinečkiho, vstřelil tři branky, ale pořád se jeho týmu nedaří odlepit se ze sestupových příček. Nejvyšší soutěž se v zemi tureckého půlměsíce na rozdíl od kontinentální Evropy až do minulého víkendu pravidelně hrála…

Koncem minulého roku jsem přes manažera dostal informaci, že by o mě měl Kayserispor zájem. Do klubu vstoupila nová majitelka, která je v Turecku považována za nejúspěšnější ženu v zemi. Přivedla trenéra Roberta Prosinečkiho a hodně nových hráčů, aby se Superliga ve městě Kayseri udržela. Připadalo mi to jako nová fotbalová výzva, kterou jsem chtěl zkusit. Mám v Mladé Boleslavi smlouvu od léta ještě na dva roky, takže jsem je odkázal na sportovního ředitele pana Jinocha, jestli to vůbec bude průchodné. Po pár dnech jednání, kdy se debatovalo samozřejmě nejvíc o finanční částce odstupného pro klub, se moje půlroční hostování s opcí podařilo úspěšně dotáhnout.

S TRENÉREM PROSINEČKIM SE BAVÍME PO NAŠEM…“

Jsem hlavně spokojený, že pravidelně hraji. Robert Prosinečki byl skvělý kreativní fotbalista, a i jako trenér preferuje ofenzivní herní styl, což mi maximálně vyhovuje. Je to vidět už na skladbě tréninků, které jsou v drtivé většině s míčem a zaměřené na útočné kombinace. V kabině mluví k nám hráčům španělsky, překladatel to tlumočí do angličtiny a turečtiny. Anglicky rozumím a spolu se můžeme bavit jako někdejší krajané z bývalé Jugoslávie po našem srbochorvatsky.

O ODKLADU JSME SE DOZVĚDĚLI PŘED ODLETEM!“

Bylo moc důležité, že jsme v posledním zápase doma porazili 2:1 Yeni Malatyaspor, který je také namočený v boji o záchranu. Aktuálně nám na ni scházejí tři body. Ještě ve čtvrtek dopoledne jsme normálně trénovali a odpoledne měli odletět do Istanbulu k pátečnímu zápasu s Fenerbahce. Pak ale přišla zpráva, že ministři zdravotnictví a sportu rozhodli, že kvůli epidemii koronaviru se tohle kolo turecké ligy hrát nebude. Dostali jsme čtyřdenní volno, na tak krátkou dobu nám nedali ani individuální plán, a máme se sejít na tréninku v úterý. Samozřejmě sleduji, co se děje v Česku a dalších evropských zemích, kde se nyní fotbal nekope.

RODIČE SE NA STADION NEDOSTALI…“

Poslední ligová kola se v Turecku hrála bez diváků, což bylo hodně tristní, protože jsou návštěvy hodně vysoké. Navíc bylo na programu zrovna istanbulské derby Galatasaray-Besiktas, nebo hrál první Trabzonspor s druhým Basakeshirem, kteří mají stejně bodů, o vedení v tabulce. I když jsme poslední, tak na nás doma pořád chodí dvacet tisíc diváků! Ve středu přiletěli za námi do Kayseri na návštěvu moji rodiče, chtěli mě taky pochopitelně vidět na vlastní oči hrát. Ale na fotbal se nedostali, mohli se dívat jen na televizi a v pondělí odletěli zpátky do Bosny…

UŽ JE CÍTIT STOUPAJÍCÍ NERVOZITA…“

I když je Kayseri klidné město v tureckém vnitrozemí, kde lidé spíš preferují rodinný život před zábavou, je už cítit stoupající nervozita, co bude dál. Jestli pandemie COVID-19 zasáhne masivně i Turecko jako podobně velké evropské země. Jsem v pravidelném kontaktu se „Škoďákem“ (Milanem Škodou), který je tady stejně jako já teprve od ledna, a začíná také s Rizesporem po dobrém jarním startu zažívat záchranářské starosti.

ŠEL JSEM DO TEPLA, ALE TADY CHUMELÍ!“

Volám si nebo píšu i s kluky z „Bolky“ – Márou Matějovským, Danem Pudilem i trenérem Weberem, tak jsem v obraze, co se v Česku nejen fotbalově děje. Teprve uvidím, jestli nám to čtyřdenní volno do úterý neprodlouží třeba na neurčito. Zatím nemám ještě představu, co budeme dělat, kdyby byla Superliga odložená na delší dobu nebo třeba předčasně ukončená, což si ale nikdo nechce připustit. Když se vrátíme domů, tak budeme muset na dva týdny do karantény. Když pominu leteckou přepravu k venkovním zápasům, protože nejbližším našim soupeřem je Sivasspor, kam je to zhruba 200 kilometrů a mohli bychom tam cestovat autobusem, tak ještě s jednou věcí jsem nepočítal. Myslel jsem si, když jsem do Kayserisporu šel, že se na jaře v Turecku ohřeju. Jenže poslední tři dny nám tady chumelí, protože město se nachází pod horami…“

MURIS MEŠANOVIČ

Narozen: 6. července 1990. Výška: 177 cm. Váha: 75 kg. Stav: ženatý, manželka Naďa, syn Ali (1 rok). Hráčská kariéra: Fotbalová škola Bubamara (Bosna a Hercegovina, 2002-2004), Radnik Hadžiči (Bosna a Hercegovina, 2004-2006), FK Jablonec (2006-2008), Vysočina Jihlava (2009-2010), FK Jablonec (2010-2011), Vysočina Jihlava (2011-2013), Dunajská Streda (Slovensko, 2013), Vysočina Jihlava (2014-2016), Slavia Praha (2016-2019), Mladá Boleslav (2019-2020), Kayserispor (Turecko, 2020-?). Největší úspěchy: český mistr (2017), postup do ligy (2012).