Můj týden: Matěj Vydra: „Nejsem jako Brazilci…“

Můj týden: Matěj Vydra: „Nejsem jako Brazilci…“

V létě se po dvou letech vrátil do Premier League, z Derby County ho za osm milionů eur (240 milionů korun) vykoupilo Burnley. Útočník Matěj Vydra se těšil na zápasy proti světovým hvězdám. Realita je však jiná, po nadějném úvodu český reprezentant leští lavičku. Náladu si nespravil ani v národním týmu, který dostal pět gólů v Anglii a tři v duelu s Brazílií.

„NA „KANÁRKY“ JSME SE MOC TĚŠILI“

„Zahrát si proti Brazílii je mimořádné. Moc jsme se na zápas těšili, chtěli jsme napravit debakl v Anglii. Myslím, že se nám to i přes porážku povedlo. Škoda, že jsme hned zkraje druhé půle inkasovali smolný vyrovnávací gól, po kterém soupeř ožil. Smůlu jsme měli také v Anglii, kde jsme si tři góly dali sami. V první půli jsme se prakticky pořád bránili, ale nešlo o záměr, soupeř nám víc nedovolil. Anglii vyrostla nová skvělá generace hráčů, ne náhodou se na loňském mistrovství světa dostali až do semifinále. Jsem přesvědčený, že budou lepší a lepší.

„V ANGLII SE PTALI NA POBORÁKOVY VLASY“

Když jsem odlétal na sraz, poskytl jsem rozhovor anglické asociaci. Vyptávali se na český tým a také jsme mluvili o Češích v Premier League. Za našeho nejlepšího fotbalistu, který kdy působil v anglické lize, považují jednoznačně Petra Čecha, potom Tomáše Rosického. A pamatují si Karla Poborského. Ptali se, jestli má Poborák pořád dlouhé vlasy. Na Ostrovech má velké jméno. Díky angažmá v Manchesteru United i legendárnímu lobu proti Portugalsku na mistrovství Evropy v roce 1996, kde to nároďák dotáhl až do finále do Wembley. Tam jsem se chtěl nyní předvést, moje situace v Burnley totiž není ideální.

„NEVÍM, CO V BURNLEY DĚLÁM ŠPATNĚ“

Prakticky nehraju, když už nastoupím, tak na poslední dvě minuty. Nevím, proč trenér Dyche takhle střídá. Ale on rozhoduje. Bavil jsem se s ním, dělám prý všechno správně. Na tréninku se mu líbím, ale zápasy má zřejmě vymyšlené jinak takticky. Nakonec řekl jednu zajímavou věc. Prý se na trénincích málo usmívám. Což je jediné negativní, co na mě má. Po příchodu do Burnley jsem nastoupil dvakrát v řadě, oba zápasy jsme vyhráli. Pak mě zničehonic, bez udání důvodu, vyndal. Nevěděl jsem a nevím, co se stalo, co dělám špatně. Pak mi sdělil, že se málo směju.

„NEJSEM JAKO VYSMÁTÍ BRAZILCI“

Jestli se teď nutím do úsměvu? Občas tam úsměv je. Ale nejsem jako Brazilci, kteří jsou vysmátí od ucha k uchu celé měsíce. Asi je na mně znát frustrace z reality. Čekání je dlouhé. Je zvláštní, že jakmile mě trenér vyndal, dvanáct kol jsme nevyhráli. A sestava je stejná, v útoku se prakticky nic nemění. Nebudu lhát, zažívám opravdu velké rozčarování. Nejvíc frustrující na tom je, bude to možná znít blbě, ale za devadesát minut na Liverpoolu se k ničemu nedostaneme, já přijdu na minutu a přihraju na gól. Nebo s Leicesterem. Prohráváme, jdu na hřiště na dvě minuty a mám víc střel než tři naši útočníci dohromady.

„V ZIMĚ SE OBJEVILO ŠEST NABÍDEK“

Snažil jsem se kvůli nároďáku najít si v lednu hostování. Marně. Musím být asi trpělivý a víc se usmívat. A čekat, až něco přijde. V zimě se objevilo šest nabídek. Dvě z druhé anglické ligy, něco z Itálie a Turecka. Ale trenér řekl, že jsem jiný typ útočníka než ostatní a že mě chce mít v kádru. K tomu všemu nás čeká tvrdý boj o záchranu. Do konce anglické ligy zbývá sedm kol, v posledních čtyřech nás čekají Chelsea, Manchester City, Everton a Arsenal. Jestli tam v té době budeme namočení, děj se vůle boží. Na závěr se lehce zmíním o City. Je to neskutečný válec. Jsou neuvěřitelně silní v kombinaci, v útoku mají trpaslíka Agüera, který dá gól ze všeho. Pak Saného, který uteče snad i Boltovi, a na druhé straně Sterlinga.“

MATĚJ VYDRA

Narozen: 1. května 1992. Výška: 182 cm. Váha: 76 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: TJ Chotěboř (1999-2003), Vysočina Jihlava (2003-2009), Baník Ostrava (2010), Udinese Calcio (Itálie, 2010-2011), Club Bruggy (Belgie, 2011), Udinese Calcio (Itálie, 2012), Watford FC (Anglie, 2012-2013), West Bromwich Albion (Anglie, 2013–2014), Watford FC (Anglie, 2014-2015), Reading FC (Anglie, 2015-2016), Derby County (2016-2018), Burnley (2018-?). Reprezentace: 25 zápasů / 5 gólů. Největší úspěchy: nejlepší hráč druhé anglické ligy (2012) vítěz ankety Talent roku (2013).