MS v roce 2026 se 48 týmy

Mistrovství světa bude od roku 2026 hrát 48 týmů místo současných 32. Mezinárodní federace FIFA návrh svého prezidenta Gianniho Infantina jednomyslně schválila na zasedání výkonného výboru v Curychu. Turnaj bude rozdělen do 16 skupin po třech účastnících, celkem se odehraje 80 zápasů oproti dosavadním 64. Rozšíření světového šampionátu patřilo k hlavním cílům Infantina od jeho únorového zvolení.

Současný formát s 32 národními týmy platil od MS ve Francii 1998 a hrát se podle něj bude i příští rok v Rusku a v Kataru v roce 2022. Členové výkonného výboru vybírali celkem z pěti návrhů. Dva nabízely variantu s 48 účastníky, dva počítaly se 40 týmy a jeden byl pro zachování aktuálního formátu.

"Jsme země, která na mistrovství světa těžko postupuje, takže rozšířený formát se nám samozřejmě líbí," přiznává předseda FAČR Miroslav Pelta, kterého doplňuje v podobném duchu i generální sekretář Rudolf Řepka: "Pro nás je to samozřejmě dobře, to asi nemůžeme mluvit jinak. Představuje to pro nás větší šanci, jak se na mistrovství světa kvalifikovat."

Dva nejlepší celky ze skupin postoupí do dvaatřicetičlenné vyřazovací fáze. Přestože výrazně vzroste počet účastníků i zápasů, turnaj dál potrvá 32 dnů a finalisté během něho znovu odehrají sedm utkání. Zvýšení účastníků nabídne i jiné výhody. Kromě rozšíření do dalších zemí také více peněz od sponzorů i z televizních práv. Rovněž by se časy výkopů mohly lépe přizpůsobit hlavním mediálním trhům. Zisk by podle analýzy FIFA mohl vzrůst až o 20 procent na 6,5 miliardy dolarů (asi 168 miliard korun).

O pořadateli mistrovství světa 2026 má FIFA rozhodnout až v květnu 2020. Už dříve naznačily zájem hostit šampionát ve společné kandidatuře USA, Kanada a Mexiko, Austrálie s Novým Zélandem, Ázerbájdžán s Tureckem, Kazachstán nebo Maroko.

Na prvním mistrovství světa v roce 1930 se v Uruguayi přestavilo pouze 13 mužstev, ve Švýcarsku v roce 1954 už o trofej bojovalo 16 týmů. V roce 1982 se závěrečného turnaje ve Španělsku poprvé zúčastnilo 24 zemí a dalších osm národních výběrů přibylo od světového šampionátu v roce 1998 ve Francii.