Mlhavý výhled se spoustou otazníků

V úterý a ve středu se (snad) odehrají plánované zápasy čtrnáctého kola nejvyšší soutěže, COVID-19 si v předstihu připsal další zářez, neboť kvůli karanténě Opavy se neuskuteční domácí utkání slezského klubu s Bohemians 1905, v pondělí navečer odpadl ze stejného důvodu i duel Českých Budějovic s Příbramí po rozhodnutí středočeské hygienické stanice. Rozšíří se tak počet podzimních restů, se kterými prvoligové týmy vstoupí už v polovině ledna do zbývajícího dvacetikolového maratonu.

Na konci každého kalendářního roku se sluší bilancovat, letos to jde ale obtížněji než v minulých, normálních letech. Bohužel také výhled do toho nadcházejícího je i ve fotbale velmi mlhavý a stále se nad ním vznáší spousta otazníků. Ten největší se týká (ne)přítomnosti fanoušků na stadionech, což je kardinální problém všech ligových soutěží v Evropě, mezinárodních, ať klubových či reprezentačních.


Představa, že tomu tak bude i v červnu při „cestovním“ o rok odloženém EURO, které by mělo hostit dvanáct fotbalových stánků po celém kontinentu, je velmi depresivní, zvlášť když na evropském šampionátu bude posedmé v řadě startovat i český národní tým. Liduprázdný Hampden Park v Glasgow či ikonické londýnské Wembley při zápasech ve skupině se Skotskem, vicemistrem světa Chorvatskem a kolébkou fotbalu Anglií jsou hodně chmurnou, ale ne úplně scestnou vizí… Už v polovině února se rozjede jarní kolotoč vyřazovacích bojů v Lize mistrů a v Evropské lize, kde ponese český prapor v dvojzápase s anglickým Leicesterem pouze pražská Slavia, která může ještě vylepšit svůj klubový i hodně pokleslý národní koeficient. Koncem března se uskuteční v Maďarsku a ve Slovinsku první část mistrovství Evropy hráčů do 21 let, ve stejném termínu začíná i evropská kvalifikace o postup na mistrovství světa v roce 2022 v Kataru. Nastane do té doby zásadní obrat v dosavadním boji s pandemií koronaviru? Zaberou v masivním měřítku v populaci nově vyvinuté vakcíny, aby bylo možné bez omezení zase cestovat jako dřív a tím pádem i za fotbalem?


Restart tréninkového procesu a soutěží si přejí i amatérské kluby včetně svých mládežnických celků, které už přišly o kompletní jarní část a z podzimu stihly jen polovinu programu. Vyhlížejí také finanční kompenzační pomoc od Národní sportovní agentury, která plnohodnotně přebere dosavadní dotační agendu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. O to víc, že rozpočty měst a opcí budou chudší. Bude se bojovat i na jiných hřištích. Český fotbal čekají v příštím roce volební valné hromady od okresů přes kraje až po tu hlavní, která se uskuteční v květnu před mistrovstvím Evropy. Po říjnovém zadržení místopředsedy FAČR Romana Berbra, jeho obvinění a vzetí do vazby, se veřejně a v médiích pere špinavé fotbalové prádlo, poskládané z nejrůznějších zdrojů, pod proklamovaným a zároveň i občas dost zprofanovaným heslem očisty. Jestli k ní opravdu dojde, byť někteří hlasatelé „nové doby“ zrovna nejsou ti praví, teprve ukáží příští měsíce a všechny tři stupně volebních valných hromad…