Milan Petržela: „Trenér Pivarník je pohodový chlap!“

Milan Petržela: „Trenér Pivarník je pohodový chlap!“

V Plzni patří Milan Petržela mezi služebně nejstarší. Zažil zlatou éru kouče Pavla Vrby, poté další tři trenéry. Nyní se svými spoluhráči poznává Romana Pivarníka, který převzal mistrovský tým po Karlu Krejčím. Rychlonohý záložník má nyní za sebou úvodní týden letní přípravy, na jejímž konci vstoupí s Viktorií do bitev o Ligu mistrů. „První dny jsou vždycky nejhorší, bolí mě celé tělo,“ přiznává záložník, který v neděli oslavil 32. narozeniny.

„Už jsem se na začátek přípravy těšil. Na kluky i na tréninky. Volno bylo nezvykle dlouhé, skoro měsíc. Chvílemi už jsem na té Moravě nevěděl, co mám dělat. Úvod je vždycky nejhorší, než si tělo zase zvykne na zátěž. Takže teď mě všechno bolí. Už první trénink byl výživný. Ale jsem moc rád zase s kluky, je příjemné je opět vidět, stejně  i ostatní lidi na stadionu. V Plzni máme dlouhodobě dobrou atmosféru.

„NEPAMATUJU, ŽE BYCH NA TRÉNINKU DĚLAL HOLUBIČKU“

Trenéra Pivarníka předchází pověst přísného kouče. Vyžaduje disciplínu, ale na trénincích se i zasmějeme. Je to pohodový chlap. Zatím se s ním oťukáváme. Uvidíme, co nás čeká dál. Samozřejmě má svoje věci, naučené tréninky, které preferuje na svých štacích. Celkově se to ale podobá.

Jiné je, že často posilujeme břicho a nohy. Nepamatuju si třeba, že bych dělal na tréninku holubičku.(směje se) I když za kouče Vrby sem tam byla i hvězda, kotoul vzad nebo jiné vychytávky. Každý den máme skoky. Nikde jsem nezažil, aby se každý den posilovaly, vlastní vahou, dolní partie. Kouč nám říká, že pro fotbalistu je strašně důležité mít silné nohy, aby byl dole zpevněný.

„MUSÍME NYNÍ ZAPRACOVAT NA FYZIČCE“

V prvních dnech je to i hodně o komunikaci. Trenér s námi probírá různé věci, co po nás bude vyžadovat. Také nám řekl, že máme kvalitní mančaft, dobré fotbalisty, ale že musíme zapracovat na fyzičce. Od kondice se odvíjí celý výkon. Nabádá nás také, abychom o své tělo dbali, neboť je to náš prostředek obživy.

„ŠEST KLUKŮ JE NA EURO, KABINA JE POLOPRÁZDNÁ“

Příprava je ale jiná především z jiného pohledu. Chybí šest reprezentantů, kteří jsou ve Francii na mistrovství Evropy. Tři v českém týmu a tři ve slovenském. Kabina je poloprázdná, je to takové zvláštní. Jsou to všechno kluci, kteří jsou tady se mnou nejdéle, se kterými zažíváme legrácky, srandičky. To mi teď chybí.

V kontaktu s nimi jsem každý den. Píšeme si, co a jak, zajímá je, jak to probíhá v Plzni. Volám a píšu si hlavně s Limbou (David Limberský) a Hubňou (Roman Hubník). David vyzvídal, jak bylo na prvním tréninku, kluci se celkově vyptávají na nového trenéra. Odpovídám jim, že je to v pohodě, posílám jim do Francie jenom pozitivní zprávy.

„KDYŽ TO NAPÁLÍM, TREFUJU SE DO PIVOVARU“

Mistrovství Evropy samozřejmě sleduji, držím klukům palce. Škoda, že neudrželi remízu se Španěly, měli zápas dobře rozehraný, naopak uhráli super bod s Chorvatskem. Měli hodně štěstí, ale bod je ponechal ve hře o postup. Zatím mě na šampionátu nejvíc zaujal gól Chorvata Modriče v duelu s Tureckem. Byl úžasný, trefil to nádherně. Mně se nic podobného nikdy nepovedlo. Já to kopu v Plzni do pivovaru, když to takhle napálím.“

MILAN PETRŽELA

Narozen: 19. června 1983. Výška: 175 cm. Váha: 63 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Jitka, dcera Claudie (1). Hráčská kariéra: Petra Drnovice (1993-1995), Rostex Vyškov (1995-1996), Zeman Brno (1996-1999), FK Drnovice (1999-2003), 1. FC Slovácko (2003-2006), Sparta Praha (2006-2007), FK Jablonec (2007), Viktoria Plzeň (2007-2012), FC Augsburg (Německo, 2012 – 2013), Viktoria Plzeň (2013 - ?). Reprezentace: 17 zápasů / žádný gól. Česká liga: 293 utkání / 37 branek. Největší úspěchy: postup do čtvrtfinále EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, postup do základní části Ligy mistrů (2011, 2013), mistr české ligy (2011 2015, 2016), postup do osmifinále Evropské ligy (2014), vítěz českého Superpoháru (2015), vítěz Ondrášovka Cupu (2010).