Michal Sadílek: „Sezona je pro mě neskutečná!“

Michal Sadílek: „Sezona je pro mě neskutečná!“

Hrát v devatenácti letech o holandský titul v dresu elitního klubu, dát premiérový ligový gól a jako bonus ochutnat Ligu mistrů? Záložník Michal Sadílek zažívá v Eindhovenu pohádkovou sezonu. Českému reprezentantovi do 21 let, který do akademie PSV dorazil před čtyřmi roky ze Slovácka, jde k duhu spolupráce s trenérem, nizozemskou legendou Van Bommelem.

„PRŮBĚH SEZONY JE NAD PLÁN“

„Sezona je pro mě neskutečná, její průběh je určitě nad plán. Kdyby mi v létě někdo řekl, že si zahraju Champions League, dám gól v nizozemské lize a s PSV budeme hrát s Ajaxem o titul do posledního kola, nevěřil bych. Že bych si mohl v tomto ročníku připsat debut v lize jsem začal věřit po zářijovém duelu v Nizozemském poháru, který se mi povedl. Za tři měsíce jsem se dočkal, nastoupil na patnáct minut s Excelsiorem. Následně přišlo utkání proti Interu Milán v Lize mistrů, čímž jsem si splnil velký sen. Před Vánocemi jsem pak vstřelil premiérový gól v lize. Nádhera.

„VAN BOMMEL JE MŮJ OSUDOVÝ KOUČ“

Dá se říct, že Mark van Bommel je můj osudový kouč v Eindhovenu. Sedli jsme si od prvního dne, co před dvěma lety převzal tým PSV do devatenácti let. Znal mě už od sedmnáctky, jako střední záložník jsem s ním měl několik individuálních tréninků. Byla to pro něj první štace v pozici hlavního trenéra, nevěděli jsme, do čeho jdeme. Musím říct, že na nás hned první týden neskutečně zapůsobil. Osobností, charakterem. Cítili jsme, že budeme úspěšní, což se potvrdilo. Získali jsme dvě trofeje ze tří možných. Sezona se celkově povedla, na trenéra jsem zapůsobil fotbalově i charakterem. V létě si mě přetáhl s sebou do áčka.

„V MÉDIÍCH MĚ NAZVALI PITBULEM“

Do kabiny jsem zapadnul bez problému. Možná i díky tomu, že jsme nejmladší tým v lize. Nejstarším hráčem je německý obránce Daniel Schwaab, kterému je třicet. Je skvělé, že s námi kouč Van Bommel každý den mluví. Má za sebou fantastickou kariéru, dokáže se vžít do našich rolí. Ví, jak komunikovat s těmi, kteří čekají na šanci, i s kluky, kteří pravidelně hrají. Teď jsem byl třikrát v řadě v základu, cítím od trenéra důvěru. Snažím se ji maximálně splácet. Ohlasy na moje výkony jsou dobré. Příjemné jsou i přezdívky, které mi holandská média dávají. Dřív jsem byl Vysavač nebo Čistič, v poslední době mě nazvala Pitbulem.

„POŘÁD VĚŘÍM, ŽE TITUL ZÍSKÁME“

Dvě kola před koncem máme s Ajaxem stejně bodů. Bohužel v případě rovnosti bodů rozhoduje skóre, které máme o dost horší. Před třemi lety nastal úplně stejný scénář. Ajax má v posledních dvou kolech dokonce shodné soupeře. Tehdy uhrál dvě remízy, Eindhoven se díky tomu stal mistrem. Kdyby to tak dopadlo i letos, šlo by o obrovský úspěch. Ajax je fantastický. Jako hráč PSV musím říct, že se na jeho výkony v Lize mistrů dívám s otevřenou pusou. Současný Ajax je v Holandsku považovaný za ještě lepší tým, než byl ten, který před čtyřiadvaceti lety vyhrál Ligu mistrů. Ale pořád věřím, že titul zůstane v Eindhovenu.

„SNEM JE POSTUPOVÝ HATTRICK“

V únoru jsem absolvoval první sraz české jedenadvacítky. Pocit z mužstva mám fakt skvělý. S klukama jsme spolu od šestnácti, je radost s nimi být. Nejsme jen spoluhráči, ale i velmi dobří kamarádi. Naším snem je postupový hattrick, třetí účast na závěrečném turnaji mistrovství Evropy. Byli jsme na EURO sedmnáctek, devatenáctek, kdyby se nám to povedlo i se Lvíčaty, byla by to pecka. Jsem optimista. Většina z nás ve svých klubech pravidelně nastupuje, což je perfektní. Když mladí v klubech dostávají šanci, má to pozitivní dopad na reprezentaci.“

MICHAL SADÍLEK

Narozen: 31. května 1999. Výška: 168 cm. Váha: 72 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: 1. FC Slovácko (2005-2015), PSV Eindhoven (2015-?). Nizozemská liga: 10 zápasů / 1 gól. Největší úspěchy: semifinalista EURO U19 (2017), mistr Nizozemska v kategorii U19 (2018), Dorostenec roku ČR (2014, 2015, 2016, 2017), člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 19, 20 a 21 let, vítěz Nizozemského superpoháru kategorie U19 (2018).