Michal Papadopulos: „Baník je moje srdcovka!

Michal Papadopulos: „Baník je moje srdcovka!

Během své kariéry prošel hodně klubů, hlavně těch zahraničních. V posledních sezonách zakotvil útočník MICHAL PAPADOPULOS u severních sousedů v Polsku, do Gliwic, kde působí od ledna 2017, to má z rodné Ostravy čtyřicet minut jízdy autem po dálnici. Urostlý forvard v Kristových letech má v Piastu smlouvu do konce sezony, ale na jednu nebo dvě další v ligové soutěži si ještě troufá a věří.

„V Lubinu jsem od přestupu do Gliwic nehrál poprvé, ale pořád je to pro mě specifický zápas, protože jsem v Zaglebie strávil pět sezon. To je také nejdelší doba, kterou jsem během své kariéry v některém z klubů prožil. Tehdy si všechno, jak se říká, navzájem dobře sedlo, svoji roli hrálo také to, že jsem se chtěl usadit a založit rodinu. V páteční předehrávce jsme měli vyhrát, byli jsme lepším týmem, domácí tentokrát nepodali takový výkon jako v posledních vzájemných zápasech. Bod je málo i vzhledem k těžkému závěru podzimu, který máme ještě před sebou.

„NA ŠPICI TABULKY NÁS DOSTAL VÝBORNÝ START!“

Na jaře jsme byli s Piastem v podobné situaci jako Baník v české lize. Také jsme se zachránili v polské Ekstraklase až v posledním kole. Asi proto si vedení klubu nedávalo do nové sezony žádný konkrétní cíl. Přes léto se v kádru moc změn neudálo, kabina fungovala velmi dobře a výborně jsme odstartovali. Tři úvodní zápasy jsme vyhráli a od té doby se držíme na špici tabulky. Liga je už za polovinou a chtěli bychom se udržet v první osmičce, která si to rozdá o titul a o evropské poháry.

„STOVKU LIGOVÝCH GÓLŮ UŽ NASTŘÍLET NESTIHNU …“

Mám smlouvu do konce sezony, měl jsem v té původní zakotvenou opci na další rok, která začala běžet od léta. Cítím se dobře fyzicky, také zdraví drží, tak uvidíme, jestli si angažmá v Gliwicích ještě prodloužím. Samozřejmě těch vstřelených gólů mohlo a mělo být letos víc než čtyři. Stovku ligových gólů už nestihnu nastřílet… Hrajeme na jednoho hrotového útočníka, na tomhle postu se točíme s Piotrem Parzyszkem, který v létě přišel z nizozemského Zwolle, v kádru jsou ještě další dva útočníci. Myslím si ale, že ani jednomu z nás tahle rotace, kterou trenér praktikuje, moc nevyhovuje… Když to vezmu podle sebe, tak bych byl radši, kdybych cítil důvěru a hrál v základní sestavě několik zápasů v řadě, než dopředu nevědět, jestli půjdu na hřiště nebo jen na lavičku.

„OSTRAVSKÉ VÝSLEDKY V LIZE PRAVIDELNĚ SLEDUJI!“

Chtěl bych vrcholový fotbal hrát ještě jednu nebo dvě sezony, v dubnu mi bude čtyřiatřicet, takže si ani nemůžu dělat nějaké dlouhodobé plány. Samozřejmě, že bych se rád vrátil na závěr kariéry do Baníku, který je moje srdcovka, pokud by o mě projevil zájem a věděl jsem, že na to mám i výkonnost. Sleduji pravidelně jeho výsledky v lize, pár těch starších kluků znám. S „Laštym“ (Janem Laštůvkou) jsme odchovanci a vrstevníci, s Martinem Fillem se znám z „jedenadvacítky“, s Vencou Procházkou jsem hrával v Mladé Boleslavi, s „Barym“ (Milanem Barošem) jsem se potkal v nároďáku. Měl jsem v plánu zajít se v sobotu podívat do Vítkovic na zápas Baníku s Bohemkou, ale nakonec jsem zůstal doma a věnoval se celé odpoledne dvouleté dcerce. A ta mi svojí aktivitou dala pořádně zabrat…

„Z DOMOVA TO MÁM NA STADION 40 MINUT AUTEM…“

Angažmá v Piastu mi vyhovuje také proto, že to mám do Ostravy kousek. Do Gliwice dojíždím každý den, protože to mám z domova na stadion jen čtyřicet minut po dálnici. V posledních dvou letošních kolech nás čekají dva kandidáti na titul. V sobotu ve Varšavě jeho obhájce Legia a potom doma Jagiellonia Bialystok. Do hlavního města ale pojedeme bez čtyř hráčů základní sestavy, kteří byli v karetním ohrožení před utkáním v Lubinu a také všichni včetně mě žlutou kartu, znamenající stopku, dostali… Na předvánoční epilog s Jagiellonií se těším také proto, že praktikují pohledný, otevřený fotbal a nám se proti takovým týmům dobře hraje. Jsem zvědavý, kolik přijde fanoušků Piastu, protože po vniknutí na hřiště v utkání s Górnikem Zabrze dostali hlavní viníci od klubu dlouhodobý zákaz vstupu na stadion, ostatní z tohoto diváckého sektoru s nimi na protest drží basu a nechodí taky. Chtějí si tak vynutit zrušení trestu, ale klub je neoblomný a my jako hráči to respektujeme.

„DOVOLENOU STRÁVÍME POPÁTÉ VE VYSOKÝCH TATRÁCH!“

Dárky pod stromeček mám již celkem vyřešené, možná k nákupu těch zbývajících využiju příští víkend, kdy nepojedu s týmem k zápasu do Varšavy, a zbytek všeho potřebného zařídí manželka. K zahájení zimní přípravy se sejdeme kolem Tří králů. Program vánočně-novoroční dovolené máme v posledních letech stejný. S dalšími čtyřmi rodinami s dětmi pojedeme už popáté do Vysokých Tater, kde společně strávíme konec starého a začátek nového roku. Pro nás to bude letos o to zajímavější, že se malá Vanessa už bude zapojovat do zimních sportů a já budu nejspíš v roli jejího servismana…“

MICHAL PAPADOPULOS

Narozen: 14. dubna 1985. Výška: 187 cm. Váha: 83 kg. Stav: ženatý, manželka Simona, dcera Vanessa (2). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: NH Ostrava (1992-1998), Baník Ostrava (1998-2003), Arsenal FC (Anglie, 2003-2004), Baník Ostrava (2004-2005), Bayer Leverkusen (Německo, 2006-2008), Energie Cottbus (Německo, 2008), Mladá Boleslav (2008-2009), SC Heerenveen (Nizozemsko, 2009-2011), Žemčužina Soči (Rusko, 2011), FK Rostov (Rusko, 2011-2012), Zaglebie Lubin (Polsko, 2012-2017), Piast Gliwice (Polsko, 2017-?). Reprezentace: 6 zápasů / žádný gól. Největší úspěchy: účast na EURO hráčů do 21 let (Nizozemsko 2007), vítěz Českého poháru (2005).