Michal Kadlec: „Připadá mi, že jsem v zahraničí!“

Michal Kadlec: „Připadá mi, že jsem v zahraničí!“

V zahraničních klubech strávil obránce Sparty MICHAL KADLEC osm sezón. Současný letenský „Babylon“, kdy sparťanskou kabinu tvoří hráči mnoha národností a polovina realizačního týmu včetně italského kouče Stramaccioniho je tvořena cizinci, bere normálně. Naopak ve velkém počtu zahraničních akvizic, které v létě na Letné angažovali, vidí pozitivum pro české spoluhráče, dělající si ambice na přestup do některého z evropských klubů.

„NA TRÉNINCÍCH SE MLUVÍ ANGLICKY“

„Do Sparty přišla v létě spousta kluků ze zahraničí, včetně několika členů realizačního týmu. De facto jsem na to zvyklý z venku. Spoluhráč Pepa Šural nedávno řekl, že Sparta je nyní vlastně zahraniční celek. Pod to se lze jenom podepsat. Připadá mi, jako bych se zase ocitnul v zahraničí. Ti, co ještě v cizině nehráli aspoň můžou poznat, jak to v tamních klubech funguje. Přestupů je opravdu hodně, na trénincích se mluví anglicky. Pro mě osobně je to naprosto bez problémů. Důležité je potom vytvořit partu. Jestli je někdo z Ameriky, z Afriky, z Austrálie nebo z Evropy, je v podstatě jedno. Troufám si říct, že vytvoříme dobrý celek, který potáhne za jeden provaz.

„KOUČ NÁM ZASE NEVYSVĚTLUJE DĚJEPIS“

Mladé, kteří angličtinou tolik nevládnou, to nyní donutí se anglicky pořádně naučit. Hodí se jim to, pokud by chtěli jít někdy ven. I ve fotbale je úředním světovým jazykem angličtina. Na druhou stranu, fotbalový slovník není široký. Není to tak, že bychom psali slohy, nebo že by nám kouč Stramaccioni v angličtině vysvětloval dějepis.(směje se) Je to vyloženě o fotbale, ty pojmy, pokyny a povely člověk zná. Není to určitě nic nového pro žádného hráče. Samozřejmě, nikoho z nás na konci uplynulé sezony nenapadlo, že na startu letní přípravy bude v kabině Sparty tolik zahraničních posil. Ale proč ne? Je to změna. Člověk zatím neví, jaká bude, ale vypadá to pozitivně.

„ZAJDEME NA VEČEŘI, KDE TO STMELÍME“

Jak jsem řekl, zásadní je, aby se vytvořila parta, která bude fungovat na hřišti. Doposud jsme neměli čas se tolik poznat, někteří hráči dorazili až v posledních dnech. Co mám zkušenosti z ciziny, parta se pokaždé vytvořila. Myslím, že pak v Praze společně zajdeme na večeři, kde to stmelíme. Mnoha příchody také narostla konkurence. To je potřeba, je to pozitivní. Konkurence byla ve Spartě vždycky, v uplynulé sezoně se to však narušilo množstvím zranění. Základní jedenáctka se skládala sama. Teď je konkurence neskutečná. Pokud chceme být úspěšní v české lize, dostat se do základní skupiny Evropské ligy a v příští sezoně si zahrát hlavní fázi Ligy mistrů, je toto nutnost.

„JE TO JEDNA Z MÝCH NEJTĚŽŠÍCH PŘÍPRAV“

Máme za sebou necelých čtrnáct dnů přípravy. Soustředění ve Františkových Lázních v uplynulém týdnu bylo hodně náročné. Připomnělo mi to dřívější doby, kdy se v prvních dnech většinou jen běhalo. Musím říct, že to je jedna z mých nejtěžších příprav. Tréninky byly objemné. Sice krátké, za to však intenzivní. Nebyl při nich čas na odpočinek. Dříve jsme tolik neběhali bez míče. Jak se říká, že se ze začátku nabírá kondice s balonem, tak tady to bylo vyloženě bez něj. Uvidíme, co bude ve finále úspěšnější. Každý trenér to má ale jiné. Dřina k fotbalu patří. S trenérem Stramaccionim se zatím poznáváme. Klade důraz na detail, na provedení. Má věci důkladně promyšlené. Je to na nejvyšší úrovni. Ostatně, na to jsem ze zahraničí zvyklý.“

MICHAL KADLEC

Narozen: 13. prosince 1984. Výška: 183 cm. Váha: 73 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: SV Avsenborn (Německo, 1991-1993), 1. FC Kaiserslautern (Německo, 1993-1998), Slovácká Slavia/FC Synot (1998-2000), 1. FC Synot/1. FC Slovácko (2000-2004), AC Sparta Praha (2004-2008), Bayer 04 Leverkusen (Německo, 2008-2013), Fenerbahce SK (Turecko, 2013-2016), AC Sparta Praha (2016-?). Reprezentace: 67 zápasů, 8 gólů. Největší úspěchy: postup do čtvrtfinále EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině, účast na EURO 2008 v Rakousku a Švýcarsku, účast na EURO 2016 ve Francii, účast na mistrovství Evropy hráčů do 21 let (Nizozemsko 2007), mistr české ligy (2005, 2007), mistr turecké ligy (2014), vicemistr německé bundesligy (2011), vítěz Poháru ČMFS (2006, 2007, 2008), vítěz tureckého Superpoháru (2014).