Michal Ďuriš: „Prioritou bylo zahraničí!“

Michal Ďuriš: „Prioritou bylo zahraničí!“

V zimě 2017 vyrazil do zahraničí, po štaci v ruském Orenburgu zažil úspěšných dva a půl roku v kyperském Anorthosisu. Slovenský reprezentant MICHAL ĎURIŠ, který s Viktorií získal tři mistrovské tituly a dvakrát s ní postoupil do Ligy mistrů, v cizině zůstane dál. Přestože ho vábil nejmenovaný klub z české ligy, dal přednost nabídce kyperské Omonie Nikósie.

„CHTĚL JSEM ZKUSIT JINÉ ANGAŽMÁ“
„Po uplynulé sezoně kyperské ligy, která skončila předčasně kvůli pandemii koronaviru, jsem řešil svoji další budoucnost. S vedením Anorthosisu jsem se domluvil, že v klubu dál pokračovat nebudu, že chci zkusit jiné angažmá. Měl jsem spoustu nabídek, byl jsem překvapený, až kolik. Když přišla nabídka od Omonie, měl jsem jasno. Rozhodl jsem se zůstat na Kypru, kde už jsme s rodinou dva a půl roku. Čekal jsem ještě na rozvázání smlouvy s Anorthosisem, abych se stal volným hráčem a Omonia za mě nemusela platit odstupné. Anorthosis se zachoval výborně, management přihlédl k tomu, že jsem klubu odvedl dobré služby. Vyšli mi vstříc.

„NÁVRAT DO VIKTORKY VE HŘE NEBYL“
Měl jsem nabídky například z Maďarska, Polska i z české ligy. Plzeň ale mezi zájemci nebyla, návrat do Viktorky ve hře nebyl, s nikým z klubu jsem se nebavil. Je ale zbytečné rozebírat, kdo z české ligy mě lanařil. Jen prozradím, že se jednalo o tým z horní poloviny tabulky minulé sezony. Návrat do Česka jsem však nezvažoval. Zažil jsem sice v Plzni nejhezčí období kariéry, ale prioritou pro mě bylo zůstat v zahraničí. Jsem rád, že se ozvala Omonia, nemusel jsem se stěhovat do jiné země. Počítám, že od fanoušků Anorthosisu si při utkání s Omonií leccos vyslechnu.

„JAKO BYCH ŠEL Z PLZNĚ DO SLAVIE“
Na Kypru je fotbal sportem číslo jedna, mezi kluby první pětky je velká rivalita. Zápasy Anorthosisu s Omonií patří mezi nejsledovanější, nejvyhecovanější. Podobné přestupy mezi nejlepšími mužstvy ale nejsou na Kypru ničím zvláštním. Dělají se každoročně, nejsem tedy výjimečný transfer. Když svůj přestup přirovnám k české lize, jako bych šel z Plzně do Slavie. S rodinou jsme na Kypru spokojení, je nám tu hezky. Líbí se mi i úroveň ligy, takže to nemohlo dopadnout pro mě lépe. Jen řecky dobře nemluvím. Rozumím fotbalovým termínům, ale že bych se plynule bavil, to ne. Všichni v klubech ale mluví anglicky, včetně trenérů.

„BUDEME HRÁT O LIGU MISTRŮ“
Jsem rád, že za Omonii hraje česká dvojice Honza Lecjaks a Michaelem Lüftnerem. Je super, že si s nimi můžu pokecat. Než jsem do Omonie přestupoval, oba kluky jsem kontaktoval. Přestup mi jenom doporučili. Oni jsou vlastně mistry, byť pohár se kvůli předčasnému ukončení soutěže nepředával. Podle pořadí se určily týmy, které čekají předkola evropských pohárů. S Omonií budeme hrát o Ligu mistrů, před přerušením vedla ligu o skóre právě před Anorthosisem. Tenkrát mi bylo líto, že se dál hrát nebude, měli jsme šanci na titul. Ale nedalo se svítit. Na druhou stranu mám teď s Omonií šanci bojovat o Champions League.

„LIMBA BUDE HRÁT DO ČTYŘICETI“
Pochopitelně nadále sleduju Plzeň. Jsem v kontaktu s kluky, kteří se mnou ve Viktorce hrávali. Někteří z nich jsou už dokonce trenéry. Třeba Mára Bakoš nebo Matúš Kozáčik, což je docela úsměvné. Posledním z naší tehdejší úspěšné party, který pořád hraje, je Limba (obránce David Limberský). Klobouk dolů před ním, že do toho v sedmatřiceti ještě šel a prodloužil o rok smlouvu. Před čtyřmi lety tvrdil, že další rok už končí. Dělám si z něho legraci, že bude hrát do čtyřiceti jako Horvi (Pavel Horváth).“

MICHAL ĎURIŠ

Narozen: 1. června 1988
Výška: 183 cm
Váha: 75 kg
Státní příslušnost: Slovensko
Stav: ženatý, manželka Romana, dcera Romanka (6), syn Teo (3)
Fotbalový post: útočník
Hráčská kariéra: Dubová (1995-2002), Banská Bystrica (2002-2010), Viktoria Plzeň (2010-2014), Mladá Boleslav (2014-2015), Viktoria Plzeň (2015-2017), Orenburg (Rusko, 2017-2018), Anorthosis Famagusta (Kypr, 2018-2020), Omonia Nikósie (Kypr, 2010-?)
Slovenská reprezentace: 40 zápasů/ 5 gólů
Česká liga: 164/38
Největší úspěchy: 3x mistr České republiky (2010/2011, 2012/2013, 2015/2016), účastník základní skupiny Ligy mistrů (2011-2012, 2013-2014), osmifinalista Evropské ligy (2014), vítěz Českého superpoháru (2011)