Michal Ďuriš: „Nejdůležitější gól v reprezentaci!“

Michal Ďuriš: „Nejdůležitější gól v reprezentaci!“

Převzal přihrávku od Juraje Kucky, vběhl do šestnáctky Severních Irů a nezadržitelně zavěsil. Útočník MICHAL ĎURIŠ gólem v prodloužení středečního finále baráže zajistil Slovensku výhru 2:1 znamenající postup na EURO. Muž, který zažil s Plzní dvě účasti v Lize mistrů, se ve středu vrátí do Doosan Arény, kde nastoupí proti Čechům v duelu Ligy národů.

„POSTUP VĚNUJU VŠEM SLOVÁKŮM“

„Pořád mi nedochází, co se stalo, co jsme dokázali. Uvědomíme si to asi až postupem času. Program je bohužel nabitý, nebyla možnost si tento úspěch pořádně užít. Postup na EURO považuju za velkou věc, máme radost, že si po pěti letech zopakujeme účast na mistrovství Evropy. Postup věnuju všem Slovákům, kteří týmu drželi palce, kvůli pandemii koronaviru nemohli být s námi na stadionu v Belfastu. Cítili jsme ale i na dálku, že stáli za námi, vítězství patří jim. Na reprezentační úrovni jde o můj nejdůležitější gól, budu na něj celý život vzpomínat. Těžko říct, jestli je nejdůležitější celkově. Za Plzeň jsem vstřelil branku, která nás dostala do základní skupiny Ligy mistrů.

 

„BYL JSEM V OBROVSKÉ EUFORII“

Bylo hodně nepříjemné, když jsme ke konci utkání dostali vyrovnávací gól. Drželi jsme už postup v ruce, najednou jsme neměli nic a šlo se do prodloužení. Říkal jsem si v duchu, že to snad není možný. Ale hráli jsme dál, podařilo se nám vzít si postup zpátky. Při mém gólu jsem dostal přihrávku od Jury Kucky, míč se odrazil od obránce do běhu. Snažil jsem se jen trefit bránu. Asi kdybych nad zakončením hodně přemýšlel, trefil bych rohový praporek. (směje se) Jak se balon objevil v síti, byl jsem v obrovské euforii. Stejně jako všichni ostatní spoluhráči a realizační tým.

 

„PRIORITOU BYL POSTUP NA EURO“

V Lize národů se nám příliš nedaří. Naším hlavním cílem ale bylo, dostat se na evropský šampionát. Tomu jsme podřídili všechno, což se vyplatilo. Liga národů je zajímavá soutěž, ale pro nás byla opravdu priorita účast na EURO. Postupový zápas v Belfastu nám dodal sebevědomí, zabrali jsme i v Lize národů, v neděli jsme doma porazili vedoucí Skotsko. K udržení se ve skupině B budeme potřebovat bodovat ve středu s Českem, což bude hodně těžký zápas. I tak věřím, že to pro nás nakonec v Lize národů dobře dopadne a zachráníme se v ní.

 

„TĚŠÍM SE NA NÁVRAT DO PLZNĚ“

Je super, že se proti Čechům hraje v Plzni, kde jsem prožil spoustu fantastických sezon. Moc se na středu těším. Jen mě mrzí, že na stadion nemůžou přijít diváci, návrat bych si užil určitě víc. Až vstoupím na trávník Doosan Arény, vybaví se mi vzpomínky na velké zápasy, které jsme s Viktorkou odehráli. V Lize mistrů, Evropské lize nebo v české lize. Mám v Plzni strašně moc známých a kamarádů. Je otázka, jestli se kvůli opatřením proti koronaviru vůbec s někým z nich potkám. Je legrační, že z většiny mých někdejších plzeňských spoluhráčů jsou už trenéři. Například Baky (Marek Bakoš) nebo Koza (Matúš Kozáčik). Oba snad přijdou na stadion mě pozdravit.

 

„S OMONIÍ JSME DOBYLI HISTORICKÝ ÚSPĚCH“

V létě jsem přestoupil do Omonie Nikósie. Problém s aklimatizací nebyl, na Kypru už působím třetí rok. Znám prostředí, lidi i ligu. V mužstvu navíc působí dva Češi, Honza Lecjaks a Michael Lüftner, a také Slovák Hlubočan. Po několika letech jsem si mohl zahrát Ligu mistrů, byť jen předkola. Nakonec jsme se kvalifikovali do hlavní fáze Evropské ligy, máme možnost konfrontace s Eindhovenem, PAOKem Soluň a Granadou. Jde o největší úspěch v historii klubu, Omonia v základní skupině evropského poháru nikdy nehrála. Vzhledem k účasti v Evropské lize a náročnému programu jsme v kyperské lize poztráceli hodně bodů, obhajoba nebude jednoduchá. Věřím ale, že brzy naskočíme na vítěznou vlnu.“

MICHAL ĎURIŠ

Narozen: 1. června 1988. Výška: 183 cm. Váha: 75 kg. Státní příslušnost: Slovensko. Stav: ženatý, manželka Romana, dcera Romanka (6), syn Teo (3). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Dubová (1995-2002), Banská Bystrica (2002-2010), Viktoria Plzeň (2010-2014), Mladá Boleslav (2014-2015), Viktoria Plzeň (2015-2017), Orenburg (Rusko, 2017-2018), Anorthosis Famagusta (Kypr, 2018-2020), Omonia Nikósie (Kypr, 2020-?). Slovenská reprezentace: 49 zápasů / 6 gólů. Česká liga: 164 / 38. Největší úspěchy: postup na EURO (2020), 3x mistr České republiky (2010/2011, 2012/2013, 2015/2016), účastník základní skupiny Ligy mistrů (2011-2012, 2013-2014), osmifinalista Evropské ligy (2014), vítěz Českého superpoháru (2011).