Michael Lüftner: „Kypr beru jako restart!“

Michael Lüftner: „Kypr beru jako restart!“

Kariéra obránce MICHAELA LÜFTNERA letěla vzhůru. Před třemi lety ho z Teplic vykoupila Slavia, s mistrovskou medailí na krku se stěhoval do Kodaně, kde zažil tažení Evropskou ligou. Dostal se i do reprezentace. V rozletu ho však zastavilo těžké zranění, kvůli kterému rok stál. Od léta se úspěšně pokouší o restart v kyperské Omonii Nikósie.

„ŠLÁGR JSME VYHRÁLI ZASLOUŽENĚ!“

„V neděli jsme zvládli šlágr s lídrem kyperské ligy Anorthosisem, přiblížili jsme se mu na jeden bod. Těší mě, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě. Věděli jsme, že mají nepříjemný tým. Brání ve všech lidech a vyrážejí do brejků. Navíc se prosazují ze standardek. Musím říct, že jsme hráli výborně, měli jsme spoustu šancí. Škoda, že jsme nebyli víc produktivní, utkání jsme mohli rozhodnut dřív. Vítězný gól padl po rohu, který jsme paradoxně nezahráli, jak jsme zamýšleli. Centr byl krátký, na přední tyč. Tam se ho chystal odhlavičkovat bývalý útočník Plzně Michal Ďuriš, bohužel pro něj ho tečoval do vlastní brány.

 

„MYSLÍME I NA PŘÍČKU NEJVYŠŠÍ“

Atmosféra byla skvělá, v hledišti bylo skoro dvacet tisíc diváků. To je hodně solidní návštěva. Domácí zápasy hrajeme společně s APOELem na stejném stadionu. Porazili jsme prvního, jsme v těsném závěsu, přehnaná euforie ale v klubu zase není. První dvě ligová kola v lednu jsme totiž klopýtli, získali jsme v nich jeden bod. V každém jsme udělali velké chyby. Pokud bychom oba zápasy zvládli, byli jsme první. Ale po nedělním triumfu je tu pozitivní atmosféra. Před sezonou jsme dostali cíl skončit do třetího místa, zatím se nám to tedy daří. Ale když už jsme takhle nahoře, myslíme si na příčku nejvyšší.

 

„JÍT NA KYPR BYL SPRÁVNÝ KROK“

Hostování v Omonii beru jako restart kariéry po dlouhodobém zranění, které mě potkalo v Kodani. Trenér Omonie Berg se dobře zná s koučem Kodaně Solbakkenem, hráli spolu za norskou reprezentaci. Pan Solbaken za mnou tehdy přišel a řekl mi, že má známého, který trénuje na Kypru. A že pro moje koleno bude pobyt v teple ideální. Navíc že mám velký předpoklad, že budu pravidelně hrát. Všechno se potvrdilo, jít na Kypr byl jednoznačně správný krok. Užívám si to tu, klepu si na zuby, koleno drží. Navíc je tady parádní počasí. V létě se vrátím do Kodaně a poperu se o šanci.

 

„POMOHLA MI SILNÁ VŮLE I RODINA“

První sezonu v Dánsku jsem odehrál všechno, v úvodu druhé jsem si přetrhnul křížový vaz v koleně. Když mi sdělili diagnózu, byl jsem přepadlej. Měl jsem kariéru skvěle rozjetou. Slavie, titul, Kodaň, Evropská liga, zápasy proti Atlétiku Madrid. Najednou bum a nic. Bylo to pro mě psychicky složité období. Mužstvu se navíc dařilo, vyhrálo titul. Jsem tedy i mistrem Dánska, odehrál jsem ovšem jen jeden zápas. Mám ale silnou vůli, hodně mi pomohla i rodina. Od Kodaně jsem dostal také povolení na tři rehabilitační bloky v Česku. Fyzioterapeut Teplic Ondřej Klement mě měl v rukách celkem šest týdnů.

 

„KVŮLI STÁVCE SUDÍCH SE JEDEN VÍKEND NEHRÁLO“

Kvůli stávce rozhodčích bylo nedávno odloženo ligové kolo. Kluci v kabině říkali, že to není nic výjimečného, na Kypru se toto děje jednou za dva roky. Připravovali jsme se na zápas, bylo nám ale oznámeno, že se hrát nebude. Pak jsme se dozvěděli, že všechno vzniklo kvůli incidentu, který mají na svědomí fanoušci jednoho z klubů. Prvoligovému sudímu dali do auta bombu. Ne tedy klasickou, ale velkou petardu. Když vybuchla, v autě nikdo nebyl. Nebylo to ale tak, že by auto vyletělo do vzduchu, petarda, v uvozovkách, jen roztrhala sedačku. Samozřejmě, je to nepříjemné nejen pro rozhodčí. Víkend nepískali, tři dny poté se ale už hrál domácí pohár.“

 

„TĚŠÍ MĚ, ŽE V OMONII HRAJE HONZA LECJAKS“

Pochopitelně jsem přivítal, že v Omonii působí český obránce Honza Lecjaks. Vždycky je příjemné, když máte v zahraničním klubu krajana. Trávíme spolu hodně času i mimo stadion. Naše přítelkyně si padly do noty, skamarádily se. Když je čas, vyrazíme se někam mrknout. Po zápasech míváme volný den, který většinou využíváme k cestě k moři do Larnaky. Teď plánujeme výlet do hor, kde je ještě sníh. Jak jsem už říkal, na Kypru je nádherně celý rok, což je velký bonus.“

 

MICHAEL LÜFTNER

Narozen: 14. března 1994. Výška: 184 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Anastázie. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: FK Teplice (2002-2017), Slavia Praha (2017), FC Kodaň (2017-2019), Omonia Nikósie (Kypr, 2019-?). Česká liga: 101 zápasů / 5 gólů. Reprezentace: 1 / 0. Největší úspěchy: mistr dánské ligy (2019), mistr české ligy (2017), postup na EURO U21 (2017), účastník ME U17 (2011), účastník MS U17 (2011), účastník základní skupiny Evropské ligy (2017-2018).