Michael Krmenčík: „Na Spartě se mi ve dvanácti minutách změnil život!“

Do prvního týmu Plzně sice nakoukl už před pěti lety, v premiérové mistrovské sezóně vyběhl na poslední minuty v duelu s Příbramí. Následující roky však útočník MICHAEL KRMENČÍK strávil na hostováních. Prošel Čáslaví, Vlašimí, Ostravou a pražskou Duklou. Dopředu ho hnala vize, vrátit se do Viktorie a dát za ní v lize gól. Dočkal se v nedělním šlágru na Letné. Dokonce dvojnásobně! Trenér Karel Krejčí jej vyslal na hřiště v 79. minutě při vedení 1:0. Krmenčík dvěma zásahy, při kterých mazácky přehodil gólmana Bičíka, dostal Spartu do kolen. A Plzni téměř definitivně přivál mistrovský titul.

„Během celého zápasu na Spartě jsem si všímal, že gólman Bičík chodí hodně ven z branky. Radil jsem spoluhráčům, především Vaňousovi (Ondřej Vaněk), ať ho zkusí přehodit. Nedal si říct, tak jsem to musel udělat sám. Především při mém druhém gólu byl Bičík za penaltou, přehodit ho se přímo nabízelo. Vyšlo to parádně.

„NA SPARTĚ BYCH KLIDNĚ HRÁL I BEZ RUKY“

Asi před třemi týdny jsem si v pohárovém utkání v Mladé Boleslavi vykloubil rameno. Obával jsem se, že budu mimo delší čas, že třeba ani nestihnu závěr ligy. Ale povedlo se mi vrátit brzy. Byli jsme s trenérem Krejčím domluveni, že odehraju, co zvládnu, což je zatím patnáct minut. Rameno ještě není úplně stoprocentní, ale na Spartě bych hrál klidně i bez ruky.

Bezprostředně po utkání jsem upřímně řekl, že jsem z toho všeho, slušně řečeno, vedle. V pondělí ráno mi volala mamka, že jsem na fotkách v každých novinách. V tu chvíli mi došlo, že to není sen. Po zápase jsem se ale musel dát do klidu. Zavřel jsem se na záchodě, ukápla i nějaká slza. Bylo toho na mě příliš najednou.

„VĚŘIL JSEM, ŽE SE DO VIKTORKY VRÁTÍM“

Jak jsem chodil po hostováních, měl jsem před sebou vizi: dát někdy gól za Viktorii. Ať jsem byl v kterémkoliv klubu, myslel jsem na chvíli, kdy se do Plzně vrátím. Za tím cílem jsem šel. Přišlo to nyní v zimě. Nevím, jestli je to odměna za mojí trpělivost. Člověku se kolikrát změní život nečekaně v jedné vteřině, mně se v neděli změnil ve dvanácti minutách. Jsem rád, že jsem dostal na Spartě šanci. Myslím, že jsem se za ní odvděčil solidně.

Odchovanci mají většinou těžší se prosadit. Já jsem v tomto směru specifický, sleduji Tottenham. Vím, že odchovanec může dokázat neskutečné věci, jako útočník Kohoutů Harry Kane. Nejlepší střelec Premier League této sezóny. Z něho si beru příklad.

„GÓLY PROTI SPARTĚ? TŘEŠNIČKA NA DORTU!“

Při oslavě mého prvního gólu na Letné jsem spontánně chytil logo Viktorie na dresu. Jsem plzeňský patriot, moje srdce bude vždycky ve Viktorce. Na hostováních jsem se snažil dokázat, že góly dávat umím. Bylo mi jedno, za jaký klub je střílím. Nicméně ty dva za Plzeň jsou pro mě top. A že to bylo proti Spartě, beru jako třešničku na dortu.

Další neskutečná věc pro mě je, že s Viktorkou s vysokou pravděpodobností získáme mistrovský titul. Ještě to není úplně hotové, jsme takoví polomistři. Věřím však, že v sobotu s Baníkem to dorazíme.

„S BRÁCHOU SI VYČISTÍM HLAVU NA RYBÁCH“

Můj brácha je vášnivým rybářem, občas za ním přijedu a vyrazíme k vodě. Povídáme si o různých věcech, nejenom fotbalových. Vyčistím si krásně hlavu. Musím říct, že rybolov mě opravdu naplňuje.“

Česká liga: 40 zápasů / 11 gólů

Hráčská kariéra: Baník Sokolov (2001-2006), Viktoria Plzeň (2006-2012), Čáslav (2012-2013), Vlašim (2013), Baník Ostrava (2014), Dukla Praha (2015), Viktoria Plzeň (2016-?)

Největší úspěchy: vítěz české ligy (2011), vítěz českého Superpoháru (2011), člen reprezentačních týmů U18, U19, U20, U21