Mexická vlna povalila mistry světa

Pětadvacet tisíc mexických fanoušků se vydalo přes půl světa povzbudit svoje reprezentační miláčky do Ruska a bouřlivá atmosféra před jejich nedělním vstupním utkáním skupiny F s úřadujícími mistry světa Němci tomu v ulicích Moskvy, především pak v okolí stadionu Lužniky napovídala, kdo bude mít v hledišti převahu.

Málokdo ale předpokládal, že tomu tak bude i v prvním poločase na trávníku, kde svěřenci trenéra Joachima Löwa tahali za kratší konec, statickou profesorskou hrou, prošpikovanou navíc četnými nepřesnostmi, nestíhali rychlonohé Mexičany. Vedoucí gól Lozana byl proto logickým vyústěním. Po přestávce se sice obraz hry částečně změnil, neboť převaha favorita narůstala, ale do nějakých vyložených šancí se němečtí fotbalisté nedostávali. Naopak stále víc otevírali svoji obranu, což Mexičané využívali k brejkům, ale v jejich zakončení si počínali velmi zbrkle. S blížícím se koncem zápasu extáze na tribunách rapidně stoupala. Mexiko totiž porazilo Německo poprvé a naposledy v roce 1985 a ještě k tomu v přípravném utkání.
 
Nedělní výhra 1:0 má proto mnohem cennější punc, a zatímco radostná mexická vlna se valila ulicemi ruského hlavního města (o ohromných oslavách v této středoamerické fotbalu zaslíbené zemi, přirovnávaných dokonce k menšímu zemětřesení ani nemluvě!), tak na poraženého německého giganta padala ledová sprcha kritiky ze všech stran…
 
Václav Tichý, Moskva
Foto: Jaroslav Kolář