Messi hozenou rukavici nezvedl

Co bylo platné, že vyslal na islandskou branku jedenáct střel, když ani jedna neskončila za zády Halldorssona, který se díky němu stal jedním z hrdinů úvodu světového šampionátu v Rusku. Čtyřiatřicetiletý gólman průměrného dánského klubu Randers, který se dříve živil jako filmový režisér, totiž vychytal jednu z největších superstar světového fotbalu Lionela Messiho, jemuž ve druhém poločase chytil penaltu!

"Před mistrovstvím světa jsem studoval z předchozích zápasů Argentiny a Barcelony, kam je většinou kope, takže jsem byl na Messiho docela připravený,“ prohlásil po skončení utkání, které bylo jeho jubilejní padesáté v reprezentaci Islandu a zároveň premiérové na mistrovství světa. Nováček ze Skandinávie, který má suverénně nejmenší počet obyvatel ze všech účastníků, vydřel nezměrnou bojovností a obětavostí senzační remízu 1:1.
 
Argentinský kapitán měl už při odchodu z trávníku stadionu moskevského Spartaku na hony daleko k dobré náladě. Když v páté minutě nastaveného času trefil z trestného kopu jen islandskou zeď a vzápětí polský rozhodčí Marciniak zápas ukončil, vytryskla Messiho frustrace naplno. Napálil odražený míč vysokou „svící“ nad sebe a bezmocně ukryl hlavu do dlaní. Moc dobře si uvědomoval, že jen bod je pro vicemistry světa a jednoho z největších favoritů malým počinkem vzhledem k trvalé převaze, kterou měli. „Bolí mě to, kdybych penaltu proměnil, utkání by se vyvíjelo jinak, protože Islanďané by museli hru otevřít,“ posteskl si. Jistě mu probleskl i příští ještě silnější evropský soupeř ve skupině D – Chorvatsko, se kterým se Jihoameričané střetnou ve čtvrtek v Nižném Novgorodě.
 
Dlouhodobé poměřování dvou velkých rivalů Cristiana Ronalda a Lionela Messiho tak dopadlo v prvním ruském kole jednoznačně pro portugalského snajpra, který hattrickem zařídil remízu 3:3 v prestižním pyrenejském derby se Španělskem. Špílmachr Barcelony a Argentiny mohl navzdory penaltovému nezdaru hozenou rukavici ještě zvednout. Kdyby podobně jako CR7 dokázal gólově zvládnout exekuci trestného kopu v samém závěru utkání…
 
VÁCLAV TICHÝ, MOSKVA
FOTO: JAROSLAV KOLÁŘ