Matěj Kovář: „Každý se mě vyptává na Ronalda!“

Matěj Kovář: „Každý se mě vyptává na Ronalda!“

Kdo může říct, že na něj pálí slavný Cristiano Ronaldo? Brankář MATĚJ KOVÁŘ je jedním z mála, hvězdnému Portugalci čelí na trénincích Manchesteru United. Mladík, který byl v říjnu premiérově povolán do reprezentačního A-týmu za zraněného Tomáše Vaclíka, bojuje nyní s jedenadvacítkou o postup na ME. Ani on však nezabránil porážce 1:3 na půdě Anglie.

„V ANGLII JSME NECHYTILI ZAČÁTEK“

„Zápas v Anglii se nám vůbec nepovedl. Nechytili jsme začátek, který nás stál tři góly. Otočit utkání s takovým soupeřem, když ve třicáté minutě prohráváte nula tři, je prakticky nemožné. Bohužel, stalo se. Musíme se z toho poučit. Čeká nás nyní Slovinsko, věříme, že zase najedeme na vítěznou vlnu. Ale i z duelu s Anglií se dají vzít pozitiva. Druhý poločas jsme sami sobě dokázali, že se s Angličany můžeme rovnat. Principy, které jsme zkoušeli, a které jsme chtěli používat od začátku zápasu, po přestávce fungovaly. Bohužel jsme zaplatili za ten špatný úvod.

 

„MUSÍME SLOVINSKO PORAZIT“

Zatím se ke mně nedostaly žádné ohlasy z United na zápas s Anglií. S nikým z klubu jsem pořádně nemluvil. Vyhodnocení bude až po návratu do Manchesteru. Musíme se nyní soustředit na Slovinsko, které jsme v září doma porazili gólem z poslední minuty. Co vím, mají teď Slovinci trochu jiné mužstvo, než se kterým přijeli do Česka. V kontextu vývoje skupiny je utkání pochopitelně nesmírně důležité. Nicméně klíčové je vlastně každé. Potřebujeme získávat body, mít jich co nejvíc. Musíme prostě Slovinsko porazit. Tento sraz je také hodně o cestování, ale za dobu, co se pohybuji ve fotbale, jsem si zvykl.

 

„O RONALDOVI VYPRÁVÍM KAMARÁDŮM“

Co se týká mého působení v United, tréninky absolvuju s áčkem. Samozřejmě se mě každý vyptává na Cristiana Ronalda. Kluci z jedenadvacítky pochopitelně taky. Každý ho chce znát, každý chce vědět, co dělá, jak se chová a jaký je. Určitě s tím však nemám problém, naopak jsem rád, že se kamarádi zajímají. Není to tak, že bych o něm i dalších hvězdách Manchesteru nechtěl mluvit. Různé zážitky a příběhy jsem klukům vyprávěl, snažím se jim dát co nejvíc informací. Ale o čem jsme se spolu bavili třeba mimo trénink, to si samozřejmě nechávám pro sebe.

 

„UNITED JE PRO MĚ VELKÁ ŠKOLA“

Angažmá v United je pro mě velká škola. Jen gólmanů je nás tam aktuálně pět. Jeden skvělý brankář vedle druhého včetně Davida de Gey. Učím se od nejlepších a doufám, že z toho v budoucnu budu těžit. Přece jen, pomalu nastává čas vydat se vlastní cestou, sbírat zkušenosti. Uvidíme v zimě, jakým směrem se bude moje kariéra vyvíjet. Loni na podzim jsem byl na hostování ve Swindonu a jestli se chystám na další? Je mi jedenadvacet roků a cítím, že bych měl dál rozvíjet svůj potenciál a pravidelně nastupovat. Byl bych rád, kdyby se něco uskutečnilo už v lednu. A když ne? Není všem dnům konec.

 

„MANCHESTERU SE BOHUŽEL MOC NEDAŘÍ“

United se v posledních týdnech bohužel moc nedaří. Mužstvo neklape tak, jak mnozí očekávali. I velké týmy však ve fotbale mohou projít krizí. Přitom sám na trénincích vidím, že tým pracuje skvěle, jen výsledky nepřicházejí. Snad přijde po reprezentační pauze hned ve Watfordu zlepšení. Když jste každý den součástí týmu, je aktuální situace hodně nepříjemná. Ale zároveň skvělá zkušenost, protože vidím, jak se hráči chovají, když se nedaří, jak na sobě pracují a jak se snaží odvrátit neúspěch. Snažím se z toho vzít co nejvíc.“

MATĚJ KOVÁŘ

Narozen: 17. května 2000. Výška: 183 cm. Váha: 80 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: 1. FC Slovácko (2007-2018), Manchester United (akademie, 2018-2020), Swindon Town (2020-2021), Manchester United (2021-?). Největší úspěchy: nominace do A-týmu ČR (2021), člen reprezentačních výběrů ČR do 18, 19, 20 a 21 let.