Martin Zeman: „Jsem rád, že jsem se v Plzni chytil!“

Martin Zeman: „Jsem rád, že jsem se v Plzni chytil!“

V zimě ho neúspěšně lanařila Slavia, v létě se MARTIN ZEMAN vrátil do mistrovské Plzně. Po srpnovém příchodu ze švýcarského Sionu se bleskově prosadil do základní sestavy Viktorie, patří mezi nejlepší hráče. Daří se mu natolik, že jej trenér české reprezentace Karel Jarolím zahrnul mezi náhradníky na nadcházející kvalifikační zápasy v Německu a doma s Ázerbájdžánem. „Moc mě to potěšilo. Mým velkým snem je dostat se alespoň jednou na sraz národního týmu,“ přeje si Zeman, který kvůli onemocnění chyběl v nedělním vítězném ligovém utkání s Hradcem Králové (4:1).

„Na začátku víkendu mě skolila viróza, nemohl jsem být v nominaci na zápas s Hradcem Králové. Absence tedy nebyla plánovaná, nýbrž vynucená. Samozřejmě bych byl raději na hřišti. Sledoval jsem utkání doma v televizi, měl jsem radost, že se vyhrálo. Kluci hráli výborně, převahu vyjádřili i brankově. Bylo to naprosto zasloužené vítězství. Navíc jsme díky němu poskočili na první místo.

„PŘESTUP BERU JAK POSUN NAHORU!“

Jsem rád, že jsem se po příchodu do Plzně rychle chytil. Beru to tak, že jde o povedený start, protože se daří i výsledkově. Každopádně vím, že v mé hře je co zlepšovat, určitě ta hranice je ještě někde jinde. Makám na tom a doufám, že výkony půjdou nahoru a bude se nám s Plzní pořád dařit.

Je to už pár roků, co jsem odešel do zahraničí. Člověk se mění lidsky i fotbalově. Ve Švýcarsku jsem se neflákal, odehrál jsem tam spoustu dobrých zápasů. Doufám, že Viktorce pomůžu. Někde jsem si přečetl, že jde o můj restart kariéry. S tím nesouhlasím. Kariéra běží dál, vyvíjí se. Fotbalově je to pro mě další posun nahoru, vnímám to jen pozitivně.

„PLZEŇ JE NEJLEPŠÍ KLUB V ČESKU“

Ve Viktorce je obrovská konkurence. Jsou tu reprezentanti, mladí, nadějní kluci. O to víc každý na tréninku musí makat, aby si to místo zasloužil. Do Plzně jsem ale přišel hrát, nikoli sedět na lavičce. Zatím se mi to vede. V létě sice byly ve hře i jiné varianty, ale já jsem si vybral Viktorku. Jakmile jsem se dozvěděl, že o mě stojí, rozhodování už nebylo těžké. Je to přece nejlepší klub v Česku.

„POHÁROVÉ ZÁPASY SI UŽÍVÁM“

Při mé volbě také rozhodovalo, že Plzeň hraje pravidelně evropské poháry. Zápasy na této úrovni jsou skvělé, baví mě, moc si je užívám. Ale především je jdu vyhrát! Minulý týden ve Vídni proti Austrii šlo určitě získat víc než remízu. Je však pravda, že jsme nebyli směrem dopředu tak nebezpeční, jak bychom si představovali. Nakonec tedy bod bereme, je důležitý pro vývoj v naší skupině. Doma ale už v příštím utkání s rumunskou Astrou Giurgiu musíme vyhrát.“

„NOMINACE MEZI NÁHRADNÍKY JE MOTIVACÍ“

Trenér reprezentace Karel Jarolím mě zařadil mezi náhradníky pro kvalifikaci s Německem a Ázerbájdžánem. Příliš se tím nezabývám. Samozřejmě mě to potěšilo, nicméně je to pořád pod čarou, takže je to takové nevýznamné. Ale je to pro mě motivace do další práce. Mým velkým snem je dostal se alespoň na jeden sraz.

Určitě cítím, že ke splnění snu mám blíž z Plzně, než jsem měl ze svých bývalých klubů z Příbrami nebo ze Sionu. Na druhou stranu dobře vím, že je bezpředmětné se takovými věcmi zabývat a plést si jimi hlavu. Soustředím se na každý nadcházející zápas, to je pro mě nejdůležitější.“

MARTIN ZEMAN

Narozen: 28. března 1989. Výška: 175 cm. Váha: 64 kg. Stav: ženatý, manželka Kristýna, synové Martin (4), Maxim (2), Mathias (1). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: FK Tábor (1994-2001), AC Sparta Praha (2001-2011), FC Admira (Rakousko, 2011-2012), FC Viktoria Plzeň (2012-2013), FK Senica (Slovensko, 2013), 1. FK Příbram (2014-2015), FC Sion (Švýcarsko, 2015-2016), FC Viktoria Plzeň (2016-?). Česká liga: 103 zápasů / 10 gólů. Největší úspěchy: 2x český mistr (2010, 2013), postup do osmifinále Evropské ligy (2013), 2. místo na ME U17 (2006).