Martin Vitík: „S Anglií se chceme poprat o postup!“

Martin Vitík: „S Anglií se chceme poprat o postup!“

Po nepříliš vydařeném podzimu zažívá stoper Sparty MARTIN VITÍK povedené jaro. Kouč Vrba na něj sází, mladý obránce navíc před deseti dny vstřelil premiérový gól za letenský A-tým. Teď si plní reprezentační povinnosti s jednadvacítkou, které pomohl v pátek k výhře nad Albánií v kvalifikaci. V úterý čeká Lvíčata duel v Andoře.

„VÝHRY V ALBÁNII SI VÁŽÍME“

„V Albánii šlo o velmi těžký zápas. Klíčové jsou tři získané body, čímž jsme soupeře odřízli od šancí na postup ze skupiny a my si naopak zase o něco polepšili. To je hlavní pozitivum. Co se týče herní stránky, tak toho od nás v zápase bylo chvílemi málo. První půli jsme sice měli pod kontrolou a soupeře přehrávali, byť jsme si nevytvořili moc šancí. Dostali jsme se do vedení, ale pak domácí změnili taktiku, přestali jsme být silní na míči a dostali se do problémů. Ustáli jsme pár závarů ke konci utkání a sami si uškodili neproměněním dvou tutovek. To hlavní – přivézt výhru – však máme v kapse a vážíme si toho.“

 

„JSEM RÁD ZA NULU VZADU“

Chvílemi mi zápas v Albánii připomínal náš podzimní duel v Kosovu, kde jsme také zvítězili těsně. Také tam jsme vedli a pak nedali pár šancí. Tím si zápas děláte složitější, soupeř je při jednobrankové ztrátě stále ve hře a pořád cítí naději. Zvlášť pokud hrajete na Balkáně. V obou případech jsme to ustáli, za obě – byť těsné - výhry jsme velice rádi. Potěšilo mě, že jsme dokázali udržet nulu, což se nám podařilo v každém z pěti vítězných utkání. Dáváme tím vzkaz, že nás nikdo nebude dobývat lehce. Ale třeba v listopadu v Anglii nám utkání nevyšlo a po třech poměrně rychlých gólech bylo v podstatě po zápase.

 

„V ANDOŘE NECHCEME KOMPLIKACE“

V úterý nás čeká zápas v Andoře. Domácí už ukázali, že umí být velmi nepříjemní. Anglie a Slovinsko vyhrály v Andoře jen o gól, což o něčem vypovídá. Všichni se tady docela natrápili. My jsme však přijeli s jediným cílem: nepřipustit žádné komplikace, navázat na vítězství v Albánii a mít z březnového dvojzápasu šest bodů. Určitě se nachystáme dobře. Bude se hrát na umělé trávě, což je další ze specifických věcí, s níž se tady musíme vyrovnat. Určitě se tomu přizpůsobíme, z Česka umělky známe ze zimních příprav. I když ve Spartě máme nyní i v zimě v tréninkovém centru dobře připravená hřiště s přírodním povrchem.

 

„UMĚLKA NÁS NESMÍ ROZHODIT“

Soutěžní zápas na umělce je docela vzácná věc, ale nás to nesmí nijak rozhodit. Poslední tři tréninky před utkáním navíc na umělce absolvujeme, takže adaptace bude směrem k samotnému duelu také jednodušší. Každopádně, do Andory jsme přijeli vyhrát. V červnu nás čekají poslední dva zápasy včetně domácího zápasu s Anglií, v němž se chceme poprat o první místo a vysněný postup na šampionát. Proč bychom Anglii nemohli porazit? Ale teď máme v hlavě jen nejbližší zápas v Andoře.

 

„KONEČNĚ JSEM DAL GÓL V LIZE“

Před srazem jsem se přeci jen zapsal mezi prvoligové střelce. Čekal jsem docela dlouho. Ani si mě nikdo nedobíral, že pořád čekám na ligovou trefu. Spíš jsem si ten tlak vytvářel sám na sebe, abych konečně skóroval. Jsem ale především rád, že jsem se na jaře dostal do základní sestavy Sparty. Podzim pro mě byl složitější, ale neviděl jsem to úplně černě. Měl jsem pravidelné vytížení ve druhé lize, což v devatenácti letech není propad, jak si někdo myslí. Plus jsem odehrál všechno v jedenadvacítce, takže jsem si udržel herní praxi, což je pro mě nejzásadnější.

 

„SE SPARTOU UŽ NESMÍME ROZDÁVAT BODY“

Se Spartou jsme v lize třetí. Konkurenti před námi v posledním kole ztratili a záleží jenom na nás, jak s tím naložíme. Jsme v situaci, kdy už zkrátka body rozdávat nemůžeme a tím vyvineme tlak na soupeře před námi. Ale podstatné je potvrdit takové plány přímo na hřišti. V květnu nás pak čeká finále MOL Cupu. Jdeme na velmi nepříjemného soupeře, Slovácko navíc bude mít výhodu domácího prostředí. Dokáže způsobit problémy každému soupeři. Se Spartou jsme se o tom u nich přesvědčili v listopadu (pozn.- prohra 0:4). Zvládnout pohár je pro Spartu samozřejmě velký cíl a další úkol do zbytku sezony.“

MARTIN VITÍK

Narozen: 21. ledna 2003. Výška: 192 cm. Váha: 83 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: obránce. Hráčská kariéra: FK Králův Dvůr (2010-2017), FC Tempo Praha (2017), AC Sparta Praha (2017-?). Česká liga: 25 zápasů / 1 gól. Největší úspěchy: finalista MOL Cupu (2022), člen reprezentačních týmů ČR do 15, 16, 17 a 21 let.