Martin Pospíšil: „Hraju nejlepší fotbal v kariéře!“

Martin Pospíšil: „Hraju nejlepší fotbal v kariéře!“

Restart na jedničku. Po minulé sezoně záložník Martin Pospíšil vyrazil z Jablonce na první zahraniční angažmá. Cítil, že stagnuje, potřeboval „nahodit motory“. V Bialystoku chytil druhý dech. V poslední době se rozstřílel, dal čtyři góly, sní o titulu, tajně i o Lize mistrů. S Jagiellonií totiž vede polskou ligu!

„POTŘEBOVAL JSEM NOVÝ IMPULS“

 „Z Jablonce jsem v létě odcházel s přáním, že v Polsku fotbalově ožiju. V posledním roce jsem stagnoval, potřeboval jsem nutně nový impuls. Moje představy se nyní stoprocentně plní, i když jsem to čekal trochu dřív. Nemyslím herní stránku, ta byla solidní, trenér byl se mnou spokojený. Ale chyběla mi produktivita. Dostával jsem se do šancí, ale nemohl jsem to zlomit. Trefoval jsem tyčky, břevna, nebo střely létal těsně vedle. Takže v efektivitě mám půl roku zpoždění, ale je super, že to nakonec přišlo. Myslím, že momentálně hraju asi nejlepší fotbal v kariéře.

„MOHL JSEM MÍT NA KONTĚ UŽ DESET GÓLŮ“

Cíl pro jaro je především týmový. Máme blízko k titulu, byla by pohádka, kdyby se nám to podařilo. Takže v hlavě mám hlavně tuto metu. Pochopitelně, góly se ode mě budou očekávat, tudíž jich chci nastřílet co nejvíc. Nerad dávám tipy, ale kdyby se to na konci sezony přiblížilo k desítce, byl bych moc spokojený. Ale teď se mi to říká, protože jsem trochu v euforii. Může zase přijít pár zápasů, kdy branku nedám. Celkově ale musím říct, že v české lize jsem tolik šancí nemíval. V Polsku hraju výš, mohl jsem mít na kontě klidně už deset gólů.

„NA HŘIŠTI SE CÍTÍM VÝBORNĚ“

Někdo může namítnout, že jsem mohl mít vyšší ambice než polskou ligu. Ano, měl jsem vždycky představu, že z Česka přestoupím přímo do nějaké top soutěže. Například do španělské, nebo do bundesligy. O tom asi sní každý hráč. Ale nakonec se to vyvrbilo tak, že jsem kývnul Bialystoku. S odstupem sedmi měsíců určitě nelituju, právě naopak. Mám jen pozitivní dojmy. Na hřišti se cítím výborně. Pokud si stávající výkonnost udržím dál, nemusela by pro mě být Jagiellonia konečná. Mohla by pro mě být mezikrokem k nějaké prestižní lize. Uvidíme.

„LIGA MISTRŮ JE VELKÉ LÁKADLO“

Liga mistrů je pro mě pochopitelně velké lákadlo. Kdo by si nechtěl zahrát proti nejlepším fotbalistům Evropy. Týkalo by se nás ovšem třetí, nebo čtvrté předkolo, kde jsou těžcí soupeři. Je ještě brzo nad tím přemýšlet, Liga mistrů je pořád strašně daleko. Musíme se hlavně soustředit, abychom udrželi první místo. Budeme Legii prohánět, jak nejdéle to půjde. Snad se nám ji podaří udržet pod sebou. Nedávno jsme jí porazili, přispěl jsme gólem. Byl to nádherný zážitek, pro Bialystok to byl největší zápas. Díky tomu jsme teď ve městě docela populární.

„MOJI ŠAJTLI V POLSKU ZAREGISTROVALI“

V Česku se občas psalo o mojí šajtli, kterou rád používám. Přirovnávali ji k šajtli Tomáše Rosického, což mě moc lichotilo. Tomáš byl můj fotbalový idol. Proto mi bylo trochu smutno, když skončil kariéru. Ale na druhou stranu jsem rád, že se mi splnil sen, být s ním jednou v nároďáku, sedět s ním v jedné kabině. V Polsku rychle zaregistrovali, že šajtle je můj oblíbený kop. Byli překvapení, co s ní dokážu udělat. Podařilo se mi dát pár pěkných přihrávek. Používám ji stejně jako v české lize.

„NÁVRAT DO REPREZENTACE BY MOHL VYJÍT“

Zmínil jsem reprezentaci. Byla pro mě vždy největším tématem, obléct si dres národního mužstva je pro mě nejvíc. Doufám, že jsem se nyní připomněl. Vím, polská liga není tak sledovaná. Když jsem nedával góly, nebylo o mně slyšet. Doufám, že jsem teď dal trenérům nějaký náznak, že bych pro ně mohl být zase zajímavý. Přeju si, aby to tak bylo. Já to můžu ovlivnit pouze svými výkony na trávníku. Pokud bych si formu udržel, věřím, že by to s návratem do reprezentace vyjít mohlo.

„V BIALYSTOKU JSME SE KRÁSNĚ ZABYDLELI“

Bialystok, který leží až u běloruských hranic, je krásný. Pro Poláky je to menší město, má třistatisíc obyvatel, přirovnal bych ho k Brnu. Je tady spousta parků. Máme malou dcerku, na projížďky s kočárem je to úplně ideální. Musím říct, že jsme se s rodinou poměrně rychle zabydleli. Přiznávám, že jsem se trochu té změny bál, přece jen je to pro mě první zahraniční štace. Nevěděl jsem, co od toho očekávat. Ale už se tady cítím naprosto skvěle. Určitě tomu pomohl i fotbal, který mi dělá radost.“

MARTIN POSPÍŠIL

Narozen: 26. června 1991. Výška: 178 cm. Váha: 73 kg. Stav: ženatý, manželka Alena, dcera Natali (5 měsíců). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: SK Bělkovice-Lašťany (1998-2004), Sigma Olomouc (2004-2011), Třinec (2011-2012), Sigma Olomouc (2012-2013), Viktoria Plzeň (2013-2014), Sigma Olomouc (2014), FK Jablonec (2014-2017), Jagiellonia Bialystok (2017-?). Česká liga: 147 zápasů / 18 gólů. Reprezentace: 3 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: vítěz Českého poháru (2012), vítěz Českého superpoháru (2012).