Martin Nešpor: „Máme pořádně ostrý start!“

I v jeho případě platí okřídlené pořekadlo „sejde z očí, sejde z mysli“, zvlášť když si to ještě zamíříte do zahraničí. Fotbalový koloběh je totiž velmi rychlý, a tak se pomalu už zapomnělo, jaký dres důrazný a hbitý útočník MARTIN NEŠPOR v současné době obléká. Po třech letech ale bude v nové sezoně opět k vidění na tuzemských prvoligových trávnících, protože se dohodl na smlouvě se čtvrtým týmem minulého ročníku Sigmou Olomouc.

„Poslední sezona nebyla vůbec podle mých představ,  v Lubinu jsem moc herních příležitostí nedostával, asi jsme si taky s trenérem nepadli příliš do oka. I proto mě možná Zaglebie pustilo vloni v létě den před vypršením přestupního termínu na hostování do albánského klubu Skëndërbeu Korcë, proti kterému hrála Mladá Boleslav v předkole Evropské ligy. Moc jsem si ale nepomohl, neviděl jsem ani jednu výplatu a v zimě jsem se vrátil zpátky do Lubinu. Beru to ale jako další životní zkušenost… Měl jsem v polském klubu smlouvu ještě na příští sezonu, a když se ozvala s nabídkou Olomouc, tak jsme se dohodli na jejím předčasném ukončení a mohl jsem odejít do Sigmy jako volný hráč. Pomohl mi s tím také agent Jirka Müller, se kterým jsem začal nyní nově spolupracovat, předtím jsem žádného manažera ani neměl…

„ROZHODLY TAKÉ VAZBY Z MINULOSTI…“

S manželkou jsme si říkali, že tři roky v cizině byly tak akorát, a uvažovali jsme o návratu domů. Důležitou roli hrály i moje vazby z české ligy – z Mladé Boleslavi jsem se znal s olomouckým sportovním ředitelem panem Minářem, trenér Jílek mě zase vedl ve Spartě. Oba naopak znali ze svého úhlu pohledu i mě, takže jsme se, myslím, i proto rychle dohodli. V neděli jsme debatu o možném přestupu začali a ve čtvrtek jsem podepsal dvouletou smlouvu…Z hráčů Sigmy jsem si pamatoval pouze obránce Michala Vepřeka, se kterým jsme se na hřišti dost často jako soupeři potkávali, a útočníka Pavla Dvořáka, když ještě kopal v Hradci. S ostatními mladšími kluky jsem se seznámil velmi rychle, všichni už se společně těšíme, že za pár dnů liga odstartuje.

„V GLIWICÍCH JSEM PROŽIL BÁJEČNÝ ROK!“

Bude mít nový model a nadstavbu, což už jsem zažil v Polsku. Tam jsme odehráli v pátek také generálku proti Piastu Gliwice, ve kterém jsem prožil, když jsem tam hostoval ze Sparty, báječný fotbalový rok. Hráli jsme až do posledního kola s Legií Varšava o mistrovský titul, skončili jsme nakonec druzí, ale bylo to historicky nejlepší umístění tohoto regionálního klubu v polské lize. Velkou zásluhu na tomhle vzestupu měl český trenér pan Látal. Škoda, že Gliwice na této vlně nevydržely dlouhou, i on načas také skončil, aby se tam pak znovu vrátil. V Polsku jsem si udělal dobré fotbalové jméno, dělil jsem se s jedenácti brankami o primát nejlepšího střelce Piastu, ale pořád jsem patřil Spartě, i když už se mnou příliš nepočítala… Dohodla se pak v létě sice s Lubinem na mém přestupu, ale tohle spojení moc nefungovalo.

„NA SLAVII ČEKÁM VĚTŠÍ NÁVŠTĚVU…“

Páteční přípravu v Polsku jsme vyhráli 3:0, vstřelil jsem i náš vedoucí a vlastně i vítězný gól. Od trenéra jsme dostali dvoudenní volno a od úterý se již chystáme na prvoligovou premiéru, která bude pořádně těžká. Do Olomouce totiž přijede Slavia, která patří stejně jako vloni k hlavním aspirantům na mistrovský titul. Čekám, že na Andrův stadion přijde v neděli větší návštěva, než obvykle na ligu chodí. Sigma před rokem jako nováček skvěle odstartovala a byl to pro ni odrazový můstek do evropských pohárů, které už jsou také pomalu za dveřmi. Chtěli bychom to zopakovat i letos, protože až na stopera Radakoviče, který odešel do Sparty, zůstal hráčský kádr pohromadě. Jen místo útočníka Kuby Řezníčka, kterému skončilo hostování z Plzně, jsme přišli my dva s Pavlem Dvořákem. Los v úvodu máme pořádně perný – po Slavii hrajeme už v pátek v Mladé Boleslavi a pak máme doma mistrovskou Plzeň!

„RYCHLÍKEM JE TO LEPŠÍ NEŽ PO D1“

Zatím si v Olomouci ještě s manželkou hledáme vhodný byt, proto jsem taky v sobotu po tréninku cestoval navečer do Prahy rychlíkem, který měl ale zpoždění. Je to rychlejší i pohodlnější, než se trmácet autem po rozkopané dálnici D1. V neděli jsem zastavil za rodiči, během pondělí jsem vyřešil pár akutních věcí a vyrazil zpátky na Hanou. Věřím, že po třech letech si zase českou ligu zahraji!“

MARTIN NEŠPOR

Narozen: 5. června 1990. Výška: 184 cm. Váha: 74 kg. Stav: ženatý, manželka Karolína. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Bohemians Praha 1905 (2002-2012), Mladá Boleslav (2012-2014), Sparta Praha (2014-2015), Piast Gliwice (Polsko, 2015-2016), Sparta Praha (2016), Zablebie Lubin (Polsko, 2016-2017), Skëndërbeu Korcë (Albánie, 2017), Zaglebie Lubin (Polsko, 2018), Sigma Olomouc (2018-?). Největší úspěchy: druhé místo v polské Ektraklase (2016), vítěz Superpoháru FAČR (2014).