Martin Doležal: „Reprezentací se mi splnil sen!“

Martin Doležal: „Reprezentací se mi splnil sen!“

Ještě před dvěma týdny by MARTIN DOLEŽAL pozvánku do reprezentace považoval za žert. Byť na podzim Jablonec válí a útočník k tomu přispěl sedmi góly. Nakonec k němu přilétla dodatečná nominace, minulé pondělí se hlásil na pražském srazu. A hned si také připsal premiérové starty: zasáhl do zápasu v Polsku i proti Slovákům.

„TRENÉR RADA SI MĚ DOBÍRAL“

„Že bych se mohl objevit v nominaci, jsem začal tajně doufat před zápasem Evropské ligy v Astaně. Tráva (záložník Michal Trávník) mi na pokoji sdělil, že jsem mezi náhradníky. Trenér Rada si mě na to konto dobíral, že snad není možné, abych já byl v nároďáku. Nakonec jsem se do prvního výběru nedostal. Po nedělním ligovém utkání s Bohemkou jsem nasedl do auta a vyrazil za ženou na Hanou, kde byla s půlročním synkem Adamem na návštěvě u prarodičů. Během cesty mi volal trenér Šilhavý, abych se v pondělí hlásil v Praze na srazu. Vstal jsem v pět ráno, ženu se synem odvezl do Jablonce a vyrazil za reprezentací.

„JSEM ZA DVA STARTY ŠŤASTNÝ“

Jako kluk jsem snil o první lize, mojí metou bylo také, alespoň jednou za kariéru se dostat do reprezentace. Počítám, že stejně přemýšlí každý fotbalista. Jsem šťastný, že mě pan Šilhavý dal šanci nejen na několik minut v přípravě v Polsku, ale také jsem zasáhl do utkání se Slováky. Jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet, jak to na této úrovni funguje. Nasbíral jsem zkušenosti, mohl jsme si zahrát proti fotbalistům, které vídám jen v televizi. S takovými se v české lize nesetkám.

„POMOHLA MI KREVNÍ PLAZMA“

V srpnu se mi povedlo dát několik gólů. I proto jsme v koutku duše doufal, že si mě v reprezentaci všimnou. Jenže pak přišlo zranění. V zápase Evropské ligy v Rennes jsem si natrhl vazy v kotníku, lékaři mi naordinovali šest týdnů klidu. Byl jsem strašně mrzutý. Navíc jsem si pomyslel, že jestli měsíc a půl budu bez pohybu, pořádně přiberu. Když jsem ale viděl, jak kluci vyhrávají, motivovali mě k co nejrychlejšímu návratu. Nechal jsem si do kotníku píchnout krevní plazmu. Za týden a půl byla bolest pryč. Dalších sedm dnů jsem cvičil, záhy začal s běháním a zapojil se do tréninku. Návrat jsem výrazně uspíšil.

„TRENÉRA ŠILHAVÉHO ZNÁM Z JABLONCE“

Přivítal jsem, že na srazu byl také Tráva, že jsem tam nepřijel z Jablonce sám. Ostatní kluky jsem znal pouze z televize, nebo když jsme se potkávali na hřišti v lize před jejich odchody do zahraničí. Měl jsem zpočátku trochu trému, ale i díky Trávovi jsem se jí brzy zbavil. Sraz jsem si celkově užíval. Navíc jsem přibližně věděl, co po mně bude trenér Šilhavý na hřišti chtít. Ze společného působení v Jablonci znám prakticky i celý realizační tým. V tomhle ohledu to bylo dobrý.

„VYPLATILA SE MI PÍLE“

Pod koučem Šilhavým se mi v Jablonci střelecky poměrně dařilo. Během roku a půl jsem v lize a českém poháru vstřelil celkem třináct gólů. Přitom jsem neměl jisté místo v základní sestavě. Především ve druhé sezoně. Tehdy přišli Standa Tecl a Tomáš Wágner, kteří dostávali přednost. Ale nezanevřel jsem, naopak jsem si přidával. Pracovitostí a píli jsem se do sestavy vrátil. Vyplatila se mi trpělivost. Věřím, že trenéra přesvědčím také v reprezentaci, že můžu být pro mužstvo přínosem. Nejsem sice už nejmladší, ale zase ještě nejsem tak starý.“

„NA SPARTU POJEDEME VYHRÁT“

Po výhře v Polsku fanoušci čekali, že porazíme i Slováky. O to byla zodpovědnost větší. Zápas se povedl herně i výsledkově, po něm jsme obešli stadion, poděkovali divákům. Pak jsme se rozjeli do svých klubů. Musíme zase přepnout na ligu, s Jabloncem nás o víkendu čeká zápas na Spartě. Myslím, že pokud budeme pokračovat ve výkonech, které předvádíme, šanci, urvat aspoň bod, máme. Sparta sice na podzim nehraje v nejlepší formě, na Letné ale většinou vítězí. Ale my tam pojedeme vyhrát, budeme doufat, že ji v tabulce předskočíme. Kromě úvodu podzimu se nám daří, jsme v pohodě. Nesmíme však usnout na vavřínech.“

MARTIN DOLEŽAL

Narozen: 3. května 1990. Výška: 188 cm. Váha: 82 kg. Stav: ženatý, manželka Eva, syn Adam (6 měsíců). Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Sokol Rajnochovice (1996-2001), FK Bystřice pod Hostýnem (2001-2004), Sigma Olomouc (2004-2009), FK Fotbal Třinec (2009-2010), Sigma Olomouc (2010-2011), Zbrojovka Brno (2011-2012), Sigma Olomouc (2012-2014), FK Jablonec (2014-?). Česká liga: 182 zápasů / 52 gólů. Reprezentace: 2 zápasy / žádný gól. Největší úspěchy: účastník Ligy národů (2018), účastník základní skupiny Evropské ligy (2018), třetí místo v první lize (2015, 2018), finalista MOL Cupu (2018), člen reprezentačních výběrů do 18 a 19 let.