Marek Bakoš: „Opustit Liberec pro mě nebylo jednoduché!“

Marek Bakoš: „Opustit Liberec pro mě nebylo jednoduché!“

Dobří holubi se vracejí. MAREK BAKOŠ je od minulé středy opět hráčem Plzně. Slovenský útočník podepsal se staronovým zaměstnavatelem smlouvu na dva roky. Ve Viktorii vyfasoval „svůj“ dres s číslem 23, které nosil od léta 2009, kdy do Plzně dorazil prvně. Do Doosan Arény se vrací po úspěšném roce a půl stráveném v Libereci. U Nisy ale dlouho váhali s nabídkou nové smlouvy, až bylo pozdě. Přitom Bakoš Slovanu odváděl výtečné služby nejen na hřišti, nýbrž i v kabině. Teď má však před sebou nový cíl: rád by mistrovské Plzni pomohl potřetí do Ligy mistrů.

„Když jsem v minulém týdnu jel na stadion podepsat smlouvu, vybavilo se mi, jak jsem před sedmi lety přijížděl do Plzně poprvé. Tehdy jsem ani pořádně nevěděl, kde odbočit, třásl jsem se, koho na stadionu potkám. Teď se těším z návratu. Přijde mi, jako kdyby žádný rok a půl neuběhl. Jako bych se vzbudil a šel na trénink. Samozřejmě, pocity mám nyní odlišné: tehdy jsem šel do nového, teď do známého.

 „CÍTIL JSEM SE VE SLOVANU SKVĚLE“

Na podzim mi ani nenapadlo, že v Liberci po sezoně skončím. Ale znovu se potvrdilo, že se dopředu nic nelinkovat nedá. Naše cesty se rozešli. Musím říct, že opustit Slovanu pro mě nebylo vůbec jednoduché. Cítil jsem se v Liberci skvěle, fotbal mě tam bavil, těšil jsem se do kabiny. Je tam výborná parta, vynikající trenér, se kterým se mi báječně spolupracovalo. Loni v létě prakticky tvořil v Liberci nový tým, přesto nás dovedl do skupiny Evropské ligy a skončili třetí v lize.

 „K NÁVRATU JSEM SE PŘIKLÁNĚL STÁLE VÍC A VÍC“

Když jsem s Libercem definitivně nenalezl společnou řeč ohledně prodloužení smlouvy, byl mojí první volbou návrat do Plzně. Viktorka je v posledních letech nejúspěšnější český klub, je tu dlouhodobě vynikající parta, krásná aréna. A lidé, kteří mi dávali najevo, že mě mají rádi i poté, co jsem odešel do Liberce. Navíc s rodinou v Plzni žijeme. Postupně jsem se tedy k návratu do Viktorky přikláněl víc a víc. Nakonec se to vyvinulo tak, že jsem zpátky.

 „DÉLKA A OBJEM SMLOUVY NEHRÁLY HLAVNÍ ROLI“

V médiích se psalo, že hlavním důvodem, proč v Liberci nepokračuju, byla délka smlouvy. Že Plzeň mi nabídla delší kontrakt. Upřímně říkám, že co se týká délky smlouvy, byl to možná nejzanedbatelnější parametr, abych do Plzně šel. Podstatné aspekty pro mě byly názor rodiny, známí a především možnost zahrát si zase o Ligu mistrů. Délka ani objem smlouvy tedy až takovou roli nehrály.

 „ĎURIŠ MI NÁVRAT DOPORUČOVAL“

V Plzni jsem prožil fantastické roky, byl jsem s klukama v kontaktu i po odchodu do Liberce. Často jsme si volali s Ďurkou (Michal Ďuriš), který v uplynulé sezóně nastřílel za Plzeň úctyhodných šestnáct gólů. Nedávno prohlásil, že mi návrat do Viktorky doporučoval. Ano, je to pravda, bavili jsme se o tom. Až mě překvapilo, že se vůbec nebojí o svoje místo.(směje se) Ne, teď vážně. Oba se těšíme, že v Plzni zase budeme spolu.

 „CHCI PLZEŇ POSUNOUT ZASE DO EVROPY“

Neřeším, jaké vytížení budu v Plzni mít. Důležité je, abych zůstal zdravý, aby se dařilo mančaftu. Budu rád za každý gól, chci Plzeň zase posunout do Evropy, nejlépe do Ligy mistrů. Přestože už mám svůj věk, získal jsem i v Liberci spoustu zkušeností, jiný náhled na fotbal. Teď bych to chtěl využít ve prospěch Plzně, abychom bavili diváky výsledky i výkony.

 „O EURO NEPŘEMÝŠLÍM, ZAČÍNÁ MI DOVOLENÁ“

Objevil jsem se v širší nominaci slovenské reprezentace pro mistroství Evropy ve Francii. Nedovedu říct, jak velká je šance, že se s Ďurkou sejdeme v jednom dresu i na šampionátu. O EURO teď vůbec nepřemýšlím. Nominace je daná, odjíždím na Slovensko, začíná mi dovolená.“

 

VIZITKA

MAREK BAKOŠ

Narozen: 15. dubna 1983

Výška: 184 cm

Váha: 78 kg

Státní příslušnost: Slovensko

Stav: ženatý, manželka Monika, dcera Laura (8)

Fotbalový post: útočník

Hráčská kariéra: Nová Baňa (1990-1998), FC Nitra (1998-2002), FK Púchov (2003-2005), FK Šinnik Jaroslavl (2006-2007), MFK Ružomberok (2007-2009), Viktoria Plzeň (2009-2015), Slovan Liberec (2015-2016), Viktoria Plzeň (2016-?)

Slovenská reprezentace: 13 zápasů / žádný gól

Česká liga: 164 zápasů / 57 gólů

Největší úspěchy: 3x mistr České republiky (2010/2011, 2012/2013, 2014/2015), bronz z ME hráčů do 19 let (2002), vítěz Českého superpoháru (2011), 2x vítěz Českého poháru (2010, 2015)