Málo vytížení reprezentanti

Před sedmi lety se stali překvapivě v Rumunsku vicemistry Evropy hráčů do 19 let, což jen potvrdilo všeobecně se tradující názor ve fotbalových kuloárech, že v české kotlině vyrostl početně i kvalitativně silný ročník 1992. Kostru tehdejšího stříbrného týmu trenéra Jaroslava Hřebíka, který ve finále až v prodloužení podlehl favorizovanému Španělsku, tvořili mladí sparťané.

Když se střihem přeneseme do současnosti, tak by v šestadvaceti letech měli být v nejlepším fotbalovém věku a také tahouny svých týmů. Řada z nich už také má z minulých sezon na kontě starty v reprezentačním „áčku“, někteří si dokonce zahráli i na EURO 2016 ve Francii. Jenže realita posledních měsíců nezáří zrovna růžovou barvou, protože v zahraničních ligách pravidelně nenastupují, vysedávají jen na lavičkách náhradníků nebo dokonce na tribuně.

A tak přestoupil Jiří Skalák z Brightonu, za který si v anglické Premier League ani nekopl, o patro níž do Millwallu. Jeho dlouholetý spoluhráč a kamarád Jakub Brabec si zažil podobně tristní polovinu sezony, a tak se stěhuje z belgického Genku na roční hostování s opcí do tureckého Rizesporu. Zatím na čekané návratu lepších časů zůstává jejich věrný parťák Ladislav Krejčí v italské Boloni, jestli dostane od nového kouče „Pipa“ Inzaghiho víc herního prostoru než předtím od trenéra Donadoniho. Kromě tohoto trojlístku prožívá každoroční nejistotu i o rok mladší stoper Tomáš Kalas, rovněž majitel rumunského stříbra, kam ho londýnská Chelsea zase pošle na hostování…

Kdo je tedy z „1992“ v plném zápřahu? Brankář Tomáš Koubek, který si vydobyl pozici „jedničky“ ve Stade Rennes a chystá se nyní na druhou sezonu v tomto francouzském klubu. Pravý obránce či záložník Pavel Kadeřábek, který od léta 2015 spolehlivě piluje lajnu v bundesligovém Hoffenheimu. Kvůli doléčování jarní zlomeniny nohy přišel tehdy o jistou účast na evropském šampionátu sparťanský obránce Martin Frýdek, který bývá díky své univerzálnosti využíván na Letné podle aktuální potřeby, ale ne pokaždé se trenérům Sparty vešel do základní sestavy.

Do zmíněného ročníku věkově patří i dva reprezentační útočníci, kteří v Rumunsku rovněž nebyli. Václav Kadlec už měl za sebou premiéru v národním týmu a v ní i vstřelenou branku, Matěj Vydra se teprve rozbíhal k rozletu své kariéry. První z nich po trvalém návratu z ciziny do Sparty často laboruje s nejrůznějšími zraněními a i na prahu nové sezony je na marodce. Druhý se sice stal s 21 góly nejlepším střelcem uplynulého ročníku anglické Championship, ale nový manažer Derby County Frank Lampard s ním ve svých plánech na první trenérské štaci moc nepočítá, a tak si hledá nové angažmá…