Lukáš Pokorný: „Liga? Kapitola sama pro sebe!“

Lukáš Pokorný: „Liga? Kapitola sama pro sebe!“

Sezonu rozjel fantasticky. S Libercem postoupil do skupiny Evropské ligy, obdržel premiérovou pozvánku do reprezentace, vzápětí si připsal debut v přípravě s Arménií. Snový scénář ale pro 23letého kapitána Slovanu LUKÁŠE POKORNÉHO ukončilo zranění. Pro stopera, potažmo i pro celý tým, tím všechno pozitivní na podzim skončilo. Slovan se propadal do většího a většího útlumu, neprobudil ho ani návrat lídra. Severočeši v Evropské lize skončili, v domácí soutěži přezimují na nelichotivé 13. příčce. A na jaře je místo útoku na poháry čeká boj o záchranu.

„O víkendu jsme měli hodnocení podzimu. Bylo dlouhé, ze strany vedení klubu i tvrdé. S tím ale musí člověk počítat. Máme odvádět nějakou práci, kterou jsme neodváděli tak, jak jsme měli. Kritická slova musíme vzít, protože jsou pravdivá. Byť začátek sezony negativnímu scénáři vůbec nenapovídal, neboť jsme postoupili do skupiny Evropské ligy. To je pro Liberec obrovský úspěch.

„PO DVOU LETECH NÁS ČEKÁ BOJ O ZÁCHRANU“

Jenže druhá část podzimu byla špatná. Jak ve skupině Evropské ligy, kde jsme uhráli pouze čtyři body, tak především v domácí lize. To je kapitola sama pro sebe. Jestli se nám v ní povedlo výsledkově odehrát solidně dva, tři zápasy... Před dvěma lety jsem věřil, že už podobnou situaci nezažijeme. Bohužel jsme v tom znovu. V lednu nastoupíme do přípravy, přičemž budeme vědět, že na jaře nás čeká boj o záchranu.

„NA ZAČÁTKU SEZONY JSME SE ASI CHLÁCHOLILI, ŽE HRAJEME DOBŘE“

Přestože výsledky nepřicházely, zpočátku to po herní stránce bylo dobré. Možná jsme se tím na začátku sezony chlácholili. Říkali jsme si: hrajeme dobře, ono to přijde. Jenže nestalo se. Potom jsme začali hrát i špatně, psychika šla dolů. Všechno se to nabalovalo a vyústilo v celkově špatné vyznění.

Jedním z faktorů neúspěšného období je určitě koncovka. Vždyť jsme s Jihlavou dali nejméně gólů ze všech. Ale věcí je mnohem víc, také jsme si je pojmenovali. Vytyčili jsme si, že je pro jaro musíme bezpodmínečně vylepšit. Nechci, aby to všechno vyznělo jenom jako plané řeči kapitána Pokorného. Který je zklamaný a ví, proč je Slovan tam, kde je. Ale prostě to tak je. Je to o zodpovědnosti jednoho hráče ke druhému.

„POZITIVNÍM SIGNÁLEM JE, ŽE ZŮSTÁVÁ TRENÉR TRPIŠOVSKÝ“

Pozitivním signálem je, že zůstává trenér Trpišovský. Víme, do čeho od ledna jdeme. Před dvěma lety, kdy jsme se octili v podobné situaci, byl odvolán kouč Slovák. Začínali jsme zimní přípravu a nevěděli, co se bude dít, jací trenéři přijdou. Teď máme jistotu. S panem Trpišovským jsme zažívali úspěchy, pokud v té cestě budeme pokračovat a něco vylepšíme, můžeme se restartovat. A zase hrát dobrý fotbal.

„KRÁSNÉ OBDOBÍ DO ZRANĚNÍ, PAK SE VŠECHNO POKAZILO“

Jak dělím podzim na dvě části z pohledu klubu, stejně to vidím ohledně sebe. U mě je to obzvlášť rozdílné. Do zápasu s Plzní, kdy jsem se zranil, jsem zažíval krásné období. Po postupu do Evropské ligy jsem si splnil dětský sen, zahrál jsem si za reprezentaci. Zraněním se všechno pokazilo. Přišlo náhle, ve špatný čas. Ovšem k fotbalu patří, nejsem první ani poslední, kterému se něco takového přihodilo.

Byl jsem mimo hru osm týdnů, což je dost. Když jsem se vracel, nebyli jsme v pohodě. Měl jsem pocit, že musím mužstvu pomoct. Přílišné chtění se ale odráželo na výkonech, které nebyly ideální. Je to pro mě zkušenost pro příště. Kdybych mohl vrátit čas, nesnažil bych se to zlomit sám. Člověk se po zranění potřebuje chytit sám, a až potom myslet na ostatní. Já to měl obráceně.“

LUKÁŠ POKORNÝ

Narozen: 5. července 1993. Výška: 190 cm. Váha: 84 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Lan Chi Nguyen. Fotbalový post: obránce. Česká liga: 60 zápasů / 2 góly. Reprezentace: 1 zápas / žádný gól. Hráčská kariéra: Slovan Liberec (2012-?). Největší úspěchy: postup do základní skupiny Evropské ligy (2015, 2016), vítěz českého poháru (2015), debut v národním týmu (2016).