Lukáš Mareček: „V záloze jsem pro tým platnější!“

Po nedělní domácí výhře 3:0 nad Teplicemi dostali sparťané od trenéra Stramaccioniho v pondělí volno. Užívali si ho v podstatně lepší náladě než ta předchozí, neboť o jejich tříbodovém zisku nad Severočechy nebylo tentokrát na Letné pochyb. Univerzál LUKÁŠ MAREČEK měl k tomu ještě jeden pádný osobní důvod – vrátil se z delšího záskoku ve stoperské dvojici zpátky do středové řady na post defenzivního záložníka.

„Když jsme se v létě neprobojovali z předkol do Evropské ligy, míváme v týdnu volné dny. Když je jen jeden, tak si zajedeme s přítelkyní a dcerkou do centra Prahy, projdeme se po Václavském nebo Staroměstském náměstí, zajdeme pak někam na dobrou večeři. V zářijové reprezentační pauze jsme dostali celý víkend, na který jsme vyrazili do Harrachova, kde se nám moc líbilo. Byla to příjemná změna prostředí, byli jsme třeba na Mumlavském vodopádu. Cestujeme pochopitelně také za babičkami a dědečky na Moravu, aby si hlavně malou trochu víc užili.

„MUSÍME TŘI BODY POTVRDIT NA JULISCE!“

Takovou výhru o víc branek, jaká se nám povedla s Teplicemi, jsme potřebovali jako sůl, abychom se nemuseli strachovat do poslední minuty, že nás třeba soupeř o body ještě obere. Na podzim jsme podobných zápasů už pár bohužel zažili. Začalo to hned v prvním kole v derby doma s Bohemkou, kdy jsme inkasovali těsně před koncem vyrovnávací gól. V Liberci to pak bylo jako přes kopírák a ještě navíc proti devíti hráčům Slovanu.  No a největší průšvih se nám stal v Brně, kde to byla z naší strany prostě tragédie… Teď ale potřebujeme tyhle tři nedělní body potvrdit v sobotu v dalším pražském derby na Julisce s Duklou, aby se desetibodový rozdíl mezi námi a Plzní ještě případně nezvětšil, protože hned po reprezentační přestávce přivítáme právě Viktorku na Letné. Bude to po derby se Slavií další ostře sledovaný a velmi důležitý zápas. Doufám, že tentokrát s lepším výsledkem pro nás… Každopádně se musíme hlavně soustředit sami na sebe a nestarat se, jak se vede našim soupeřům!

„V DERBY NÁŠ VÝKON NEBYL IDEÁLNÍ…“

Přesun zpátky do zálohy jsem uvítal, myslím si, že tady jsem pro mančaft nejplatnější. Ale když je potřeba a trenér mě tam nominuje, tak zaskočím i ve stoperské dvojici. Odehrál jsem v ní i derby v Edenu. Chtěli jsme v něm zlomit nepovedený ligový start. Náš výkon ale nebyl ideální, směrem dopředu jsme moc nebezpeční nebyli, první ránu na domácí branku jsme vyslali až dvacet minut před koncem. Bohužel jsme zase inkasovali po standardní situaci, což se nám v poslední době stává až příliš často, i když se bránění hráčů soupeře v trénincích pravidelně a hodně věnujeme. Trápilo nás to i v minulé sezoně. Slavia vyhrála zaslouženě, vstřelila už v první půli regulérní gól, kterému jsem mohl ještě předtím zabránit, kdybych odkopl na malém vápně balon do bezpečí, ale pořádně jsem ho netrefil… Na druhou stranu mohli slávisté dohrávat o jen deseti, když Bořil, který měl už žlutou kartu, stáhl ve druhé půli evidentně unikajícího Vencu Kadlece.

„NEJLEPŠÍ LÉK NA ZKLAMÁNÍ? DALŠÍ ZÁPAS!“

Samozřejmě, že jsme byli po prohraném derby všichni ohromně zklamaní, nejlepším lékem na to je co nejdřív hrát další zápas. Už ve středu nás čekalo utkání MOL Cupu ve Znojmě, pro které to byl velký fotbalový svátek, když sem dorazila Sparta. Stadion byl vyprodaný, přijel se podívat taťka a pár mých kamarádů, mamka to radši sledovala v televizi a udělala dobře… V první půli jsme měli zápas pod kontrolou, vstřelili jsme vedoucí branku, jenže do druhého poločasu jsme nastoupili jako vyměnění ve špatném slova smyslu. Nevytvořili jsme si ani jedinou šanci, ze které bychom mohli vstřelit druhý pojišťovací gól, naopak jsme se nechali domácími zatlačit před vlastní šestnáctku, do které létal v poslední čtvrthodině jeden dlouhý nákop za druhým. Nakonec jsme se dost klepali, abychom nejtěsnější náskok udrželi a nezkomplikovali si povinný postup do dalšího kola poháru.“

LUKÁŠ MAREČEK

Narozen: 17. dubna 1990. Výška: 182 cm. Váha: 69 kg. Stav: svobodný, přítelkyně Eva, dcera Julie (2,5). Fotbalový post: defenzivní záložník. Hráčská kariéra: 1. FC Brno/Zbrojovka Brno (1998-2010), RSC Anderlecht Brusel (Belgie, 2010-2012), SC Heerenveen (Nizozemsko, 2012-2013), Sparta Praha (2013-?). Reprezentace: tři zápasy, žádný gól. Největší úspěchy: postup do semifinále mistrovství Evropy hráčů do 21 let (Dánsko, 2011), postup do osmifinále mistrovství světa hráčů do 20 let (Egypt, 2009), postup do osmifinále.