Los kvalifikace EURO 2020 v Dublinu

Čeští fotbalisté a fanoušci se v neděli po poledni dozvědí soupeře pro kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020. V irském Dublinu se uskuteční slavnostní los, při němž budou svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nasazeni ve druhém výkonnostním koši, který uhájili výhrou 1:0 nad Slovenskem v závěrečném utkání Ligy národů. Češi tak mají jistotu, že nenarazí na Německo, Island, Bosnu a Hercegovinu, Ukrajinu, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales a Švédsko. I tak ale mohou dostat těžkou skupinu, jakou by byla například kombinace Francie, Srbska a Rumunska. Los však může být i příznivější a vybrat kombinaci Polsko, Finsko, Estonsko.

Na šampionátu v roce 2020 se představí 24 týmů, a tak se v kvalifikaci bude hrát o 20 účastnických míst. UEFA rozdělí losem 55 zemí do 10 skupin, z nichž vždy dva nejlepší celky postoupí na mistrovství. Z nepostupujících se na základě výsledků v Lize národů určí 16 účastníků baráže, ve které se bude hrát o zbylá čtyři místa na turnaji konaném napříč celou Evropou. Kvalifikace proběhne od března do listopadu 2019. Celky v pětičlenných skupinách budou mít volné dva termíny na přátelské zápasy. Čtyři vítězové skupin v první lize Ligy národů Anglie, Nizozemsko, Portugalsko a Švýcarsko budou automaticky nalosováni do pětičlenných skupin A, B, C, D, jelikož potřebují volné termíny na červnové Final Four o celkové prvenství v Lize národů.  

Rozdělení do košů pro losování kvalifikace EURO 2020:
Final Four: Švýcarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Anglie.  
1. koš: Belgie, Francie, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Polsko.  
2. koš: Německo, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Rusko, Rakousko, Wales, Česko, Švédsko.  
3. koš: Slovensko, Turecko, Irsko, Severní Irsko, Norsko, Srbsko, Finsko, Skotsko, Bulharsko, Izrael.  
4. koš: Rumunsko, Maďarsko, Řecko, Albánie, Černá Hora, Kypr, Estonsko, Slovinsko, Litva, Gruzie.  
5. koš: Makedonie, Bělorusko, Kosovo, Lucembursko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Moldavsko, Gibraltar, Faerské ostrovy  
6. koš: Malta, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Andorra, San Marino.