Liják „Rosovu“ rozlučku nepokazil

Bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rosický se v sobotu navečer definitivně rozloučil s kariérou. Při své benefici pomohl proměněnou penaltou českému výběru k výhře 5:2 nad výběrem světa složeným z jeho bývalých spoluhráčů z Dortmundu a Arsenalu. Závěrečnou branku vstřelil jeho čtyřletý syn Tomáš. Poslední utkání na vyprodaném stadionu Sparty na Letné odehrál Rosický v silném dešti, kvůli kterému musela být exhibice o hodinu odložena.

Ačkoli byl trávník po průtrži mračen silně podmáčený, hráči zahřívali promoklé fanoušky pohlednými akcemi na jeden dotyk. České hvězdy se těm zahraničním vyrovnávaly technicky a často je vykombinovaly. Po jedné z akcí přišel centr Plašila z levé strany a Jan Koller hlavou poslal český výběr do vedení. Slavit s ním přiběhl i Rosický, ačkoli v tu chvíli hrál za výběr světa. Trojnásobný Fotbalista roku si svou rozlučku užíval, hecoval fanoušky a kombinoval s hráči Arsenalu a Dortmundu, jakoby byl stále jejich spoluhráč. Ve 21. minutě po chybě v české rozehrávce srovnal střelou z dálky Brazilec Ewerthon. Hned vzápětí přišla další pohledná česká akce, na jejímž konci byl opět Koller a efektním lobem vrátil Česku vedení.

O přestávce „Rosa“ převzal zarámovanou památeční fotografii od předsedy FAČR Martina Malíka a od majitele Sparty Daniela Křetínského hodinky. Především ale změnil dres na ten český. Brzy po pauze srovnal Robin van Persie hezkou střelou k tyči, ale pak Rosický utekl a vybojoval penaltu, ke které si sám stoupl. První pokus mu sice brankář Jens Lehmann chytil, ale anglický sudí Martin Atkinson ji nechal opakovat pro údajné porušení pravidel. Tentokrát svého spoluhráče z Dortmundu i Arsenalu poslal na druhou stranu a následně oslavil gól se všemi hráči na hřišti, kteří ho zvedli nad hlavu.

Stadionem pak začala proudit mexická vlna a krátce nato mohli fanoušci slavit další branku. Svoji pověstnou šajtlí vyslal do úniku Vachouška, který nedal Lehmannovi šanci. V závěru se na hřiště dostali i Rosického otec Jiří, bratr Jiří a pětiletý syn Tomáš. S ním v náručí hrdina večera prokličkoval hřištěm, následně nahrál juniorovi, který protlačil míč přes Lehmanna do branky, a společně mohli slavit gól.

Poté už jeden z nejlepších českých fotbalistů v poválečné historii dostal od spoluhráčů hobla a v dešti se loučil s fanoušky. "Chtěl bych vám všem strašně moc poděkovat, hlavně že jste tu v tomhle počasí vydrželi a vytvořili takhle nádherný zážitek pro mě. Doufám, že jste si to užili tak jako já. Bylo to úžasné," řekl sedmatřicetiletý špílmachr při děkovačce a dodal: "Před dvaceti roky jsem tu začínal a jsem pyšný, že jsem mohl poslední zápas odehrát tady na Letné. Vždy jsem se tu cítil jako doma!"