Liga s nadstavbovou částí

Nejvyšší tuzemská soutěž se od sezony 2018/2019 bude hrát podle nového formátu. K současnému modelu s třiceti koly přibude nadstavbová část se třemi skupinami, v nichž klubům zůstanou získané body. Revoluční změnu v pondělí schválilo grémium Ligové fotbalové asociace (LFA) poměrem třiceti hlasů ku dvěma, proti byly jen druholigové celky Opava a Znojmo.

Skupiny o titul se zúčastní prvních šest týmů, které se utkají každý s každým jednokolově. Tři nejlepší celky budou hrát třikrát doma a dvakrát venku. Týmům zůstanou body, které získaly během 30 kol.

Celky na sedmém až desátém místě si pohárovým způsobem na dva zápasy zahrají o to, kdo se čtvrtým, nebo pátým mužstvem bude bojovat o místo v Evropské lize. Zbylých šest týmů bude hrát jednokolově o udržení, přičemž poslední celek sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici absolvují baráž s druhým a třetím z druhé nejvyšší soutěže.

„Shodli jsme se už dříve, že profesionální soutěže potřebují nový impulz, přidat atraktivitu zápasů a odbourat ty, v nichž některým týmům už o nic nejde. Jsme přesvědčeni, že jsme našli nejlepší systém z hlediska tradice, ekonomiky klubů i klimatických podmínek,“ říká předseda LFA Dušan Svoboda.

Kvůli zvýšení počtu zápasů začne sezona dříve. Pokud se český národní tým probojuje na mistrovství světa 2018 v Rusku, odstartuje ligový ročník 21. července, v případě neúčasti pak o týden dříve. Svoboda zároveň klubům garantuje navýšení finančních prostředků od sezony 2018/2019. Každý tým první ligy dostane o dva miliony korun více, druhá liga pak celkově o deset milionů více.